Via Appia - Forum

Pełna wersja: Zły Sen
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
spójrz na to co otacza nas
zmienia się wokół nas
czas mierzy życia blask
tik tak tik tik tik tak
myśli wypełniają duszy cień
świat pęka w szwach bo
nie możesz tego życia znieść
chcesz znaleźć ścieżkę do życia normalnego
lecz nie możesz podnieść się
upadasz jak lecący zraniony w dół ptak
chwile smutku przysłaniasz wódką by zapomnieć
odpłynąć i nie myśleć o tym co tak naprawdę w środku boli cię
siedzisz sam nikt nie chce wesprzeć cię
każdy przyjaciel odwraca się rozpływając w myślach się
chcesz zniknąć i obudzić się


nie wiem czy dobry dział a więc to nie wiersz nawet nie wiem czy poezja to są emocje i myśli przelane na papier :/ a teraz mnie zabijcie poeci :p
Huh I co ja jeszcze mam powiedzieć. Undecided
Przyjacielu zawsze podziwiam tych co piszą. Co chcą pisać. To jednak co Ty robisz jest, powinno być karane. Nie zadałeś Gdybyś to zrobił ten Twój dzisiaj nie leżał by na tej stronie na łopatkach. sobie trudu poczytania, no tak przypuszczam, ani jednego wiersza.
Karane zakazem wpisu. Należy odesłać Ciebie pomiędzy półki biblioteczne i tam powinieneś czytać czytać czytać.
Nie komentuję tego coś, bo można popełnić błąd, nawet ortograficzny co się zdarza najlepszym ale to jest makabryczne. Big Grin
Pozdrawiam z nadzieją że wybierzesz się na wycieczke po tych strona forum i znajdziesz coś co uspokoi Twój umysł.

Poczytaj elementarz. To gdzieś z internetu, nie moje pisanie.

A więc postanowiliśmy napisać wiersz. "Inni mogą, to ja też" - myślimy.
Słusznie, każdy może.

Na wstępie określamy temat. Tematy istnieją trzy z wariacjami:

T1) Nasze zakochanie
T1a) nieszczęśliwe
T1b) szczęśliwe
T2) Niesprawiedliwość świata
T2a) dotycząca nas samych
T2b) dotycząca innych
T3) Nauka moralna
T3a) raczej dla współczesnych
T3b) raczej dla potomnych

Tematy a) są dla ambitnych, tematy b) dla super ambitnych.

Po wyborze odpowiedniego tematu (niezdecydowani przeprowadzają losowanie metodą ważonej wartości oczekiwanej), przechodzimy do ustalenia formy przyszłego utworu. Formy istnieją zasadniczo dwie:

F1) Wiersz biały
F1a) budowa bezładuiskładu, czyli popularna
F1b) budowa stroficzna


F2) Wiersz rymowany
F2a) budowa stroficzna
F2b) budowa bezładuiskładu, czyli awangardowa


Zasada jest taka, że im wiersz smutniejszy, tym mniej rymowany, i na odwrót. Przy doborze rymów należy koniecznie pamiętać, żeby występowały w tej samej formie gramatycznej. Szczególne walory formalne reprezentują zestawienia czasownikowe typu całuje-żartuje, wypluwa-rozpruwa lub ględzi-swędzi. Nie należy się przy tym zbytnio przejmować, jeżeli rym wyda nam się niezbyt udany: rymy źle brzmiące chrzcimy dumnym mianem "konsonansów", które to miano rzucamy w twarz ewentualnie niezadowolonym krytykom (ale krytycy to później, na razie wracamy do wciąż nie napisanego wiersza).

Mając określone tematykę i formę, przystępujemy zwykle do nadania im pewnego kształtu słownego. Od tej zasady możemy jednak stosować dowolne wyjątki, tzn. wybierając na chybił trafił słowa obserwujemy z satysfakcją wyłanianie się tematyki i formy. Taki sposób postępowania szczególnie często sprawdza się w przypadku wierszy rymowanych, gdzie rymom nadajemy oczywiście bezwzględny priorytet przed treścią i sensem, te ostatnie pozostawiając łaskawości losu. W przypadku braku tejże, możemy sobie przynajmniej posłuchać katarynki, a to już jest przecież coś. Skrajną odmianę stosowania tej metody prezentują ambitne utwory awangardowe, pozbawione zarówno rymów jak i jakiegokolwiek sensu (typ T0/F1a).

Wracając do doboru słownictwa w wierszu: dobrze jest poświęcić słowom nieco uwagi. Szczególną wagę powinniśmy przywiązywać do słów tak zwanych wybitnie poetyckich, wśród których pięć pierwszych miejsc okupują od czasów niepamiętnych sen, marzenie, miłość, serce i dusza. Dopiero dalej idą określenia pór doby (wieczór, zmrok, świt, noc) oraz roku. Wymienione pięć hitów należy dozować rozsądnie, to znaczy bez ograniczeń, pamiętając o niezliczonych wyrazach pokrewnych (np. śnić, senny, bezsenny, bezsenność itp.). Bardzo dobre wrażenie sprawiają kwiaty, wśród nich oczywiście niezawodna róża, którą powinniśmy, o ile to możliwe, umieścić na jakimś bardziej poczesnym miejscu (pierwsza linijka pierwszej zwrotki).

Napisany wiersz oczywiście czym prędzej wysyłamy do grupy dyskusyjnej. Ważne, żeby to zrobić naprawdę szybko; w przeciwnym razie mogłyby nam wpaść w oko błędy ortograficzne i stylistyczne, co naraziłoby nas na niepotrzebną stratę czasu zużytego na ich poprawianie. Czas ten można przecież wykorzystać na produkcję kolejnego wiersza; w ten sposób najpracowitsi mają szansę na osiągi rzędu 7 utworów lirycznych na dobę.

Ważnym elementem wiersza jest jego zakończenie nazywane puentą (jeżeli zależy nam na sprawieniu wrażeniu szczególnej erudycji, piszemy POINTA). W zakończeniu powinniśmy, niezależnie od wybranej tematyki, umieścić jakąś naukę moralną lub twierdzenie ontologiczne ze szczyptą aksjologii, na przykład: "świat jest okrutny", "trudno jest być człowiekiem", "najważniejsza jest miłość". Stosowane są również puenty wyjaśniające nieświadomemu czytelnikowi o co w ogóle chodziło w wierszu takie, jak "a więc i aniołowie nie potrafią latać" lub "wspomnienia bardzo ranią". Tak czy owak, puenta nie jest ostatnią okazją dogadania się z naszym czytelnikiem. Jeżeli wiersz wysyłamy do grupy dyskusyjnej, powinniśmy opatrzyć go dopiskiem w rodzaju: "tak mi się więc jakoś napisało :-)" (dopisek bez piktogramu uśmiechu po prostu nie ma racji bytu) oraz pozdrowić czytelników w miły, bezpośredni sposób: "pozdrawiam, Wasz Dudek :-)" albo bardziej ekstrawagancko, w formie jeszcze jednego, tym razem koniecznie rymowanego wiersza: "czytało się bardzo miło/szkoda że się skończyło/na gałęzi kląska kwiczoł/Dudek wam ten numer wyciął". W tym ostatnim przypadku humorystyczną formę czterowiersza sygnalizuje podwójny piktogram uśmiechu przy podpisie: "Dudek :-))" (lub "Dudek ;-))" jeżeli zależy nam, aby do czytelników dotarła aluzyjność dopisku).

Oprócz dopisku, immanentną cechę dobrego wiersza stanowi przedpisek, a więc nota umieszczana na początku w celu wyjaśnienia, o co w wierszu chodzi, jak doszło do jego powstania, co autor czuł tworząc itp. Dobra nota powinna być co najmniej tak długa, jak właściwy wiersz; zdarzają się również noty rozpisane na transze rozsyłane w formie repostów, w których czytelnicy informowani są, że wiersz powstał i co będzie zawierał.

Opublikowawszy wiersz w Internecie, spokojnie oczekujemy na pochwały recenzentów, obmyślając na wszelki wypadek inwektywy, jakimi ich obrzucimy gdy naszych oczekiwań nie spełnią. Forma inwektyw oczywiście dowolna, ale mogą one stanowić doskonały materiał na jeszcze jeden wiersz, z reguły rymowany i zawierający naukę moralną (a więc typu T3a/F2a). W przypadku, gdy i ten utwór nie spotka się z wyrazami aprobaty - inwektywy nasilamy, rymujemy i wysyłamy ponownie. Każdy krytyk w końcu się znudzi - oni są przecież tylko ludźmi.



o matko i znów wyskakujesz z zasadami nie możesz pojąć że to jest tekst na który nie ma gatunku?, to takie proste jak 2*2..
to jest ponad wasze formy chodzi w nim o przekaz ale ciężko przeczytać co jest pod tekstem? / od wczoraj powtarzam od początku że nie piszę wierszy to jest tylko "tekst"
pokuszę się o interpretację:

hm... mamy się na chwilę zatrzymać by popatrzeć na zachodzące zmiany wokół nas, podmiot liryczny ma dość swoich myśli które powodują ból. Podmiot chce żyć normalnie ( cokolwiek to znaczy), ale nie koniecznie ma siły do podniesienia się po kolejnym upadku. Szuka ratunku w alkoholu, chce dzięki niemu zapomnieć, ale to nie takie proste zwłaszcza jak się wszyscy od niego odwrócili i nie ma nikogo na kim by się mógł wesprzeć

tekst, hmm.. moim zdaniem bardzo emocjonalny, chcący pokazać co się czuje gdzieś tam w środku. Nie mieści się w ramach wiersza, nawet nie miniatury. Rozumie co autor miał na myśli i czuł, ale czasem to za mało Wink

pozdrawiam
Aż tak mi trochę szkoda, że się muszę zgodzić ze Starystą. Wiersz naprawdę marny, nie trzyma się na żadnej płaszczyźnie.
Pozdrawiam!
EDIT: Po co wstawiłeś, skoro spodziewasz się śmierci? Z moich rąk nie dostaniesz, za to chętnie zlinczuję.
Wreszcie ktoś się ze mną zgodził! I to oczywiście koledzy i koleżanki po fachu.
Greg, jeżeli uważasz, że nie jesteśmy w stanie zrozumieć Twoich tekstów, to po co je wrzucasz?
Każdy z nas próbuje Ci jakoś pomóc, doradzić, a Ty odpłacasz się całkowitą ignorancją. Bunt nie zawsze wychodzi człowiekowi na dobre. Pracuj, bo wymyślając jedynie kontrargumenty niczego nie osiągniesz.
Pozdrawiam.
Gdyby to były chociaż dobre kontrargumenty... Przeczytałam pod innym 'wierszem'.
A, i byleby tworzenie. A nie nieporadne powielanie motywów, które są tak szalenie ważne, że aż chce mi się od nich rzygać jak je widzę w kolejnym miejscu.
ignorancja wywodzi się z waszej strony bo mówiłem że to nie wiersze.. a wy dalej swoje i tak w kółku to jest irytujące prosiłem o ocenianie za sam przekaz
A wiesz może co to są wielkie litery i przecinki? Dobrze by było, gdybyś zaczął ich używać.
Gregorminie, ignorancja jest z twojej strony, ponieważ ten utwór leży w poezji. A w tym dziale powinny być wiersze, a nie tylko przekaz. Wszelkie przesłania to ja mam taśmą na biurku i czekają na odpowiednią obróbkę. :>
to proszę o danie informacji gdzie to umieszczać a tak zrobię bez słowa

nie obchodzi mnie co masz biurku nie chcę wnikać w to
Normalnie załamałeś mnie, Starysto, z tymi zasadami. Nie mam słów na ciebie, ale umieram z ciekawości odnośnie jednego pytania, jakie mnie trapi i aż boję się, że odpowiedź z kolei zatrapi mnie na amen. Spytać jednak muszę;/ SKĄD TY TO WZIĄŁES??
Przykro mi, ale niestety będę kolejną osobą, która Ci powie, że wszyscy nade mną mają rację. Okej, zrozumieliśmy wszyscy to nie jest wiersz, to jest TEKST. Wydaje mi się, że TOBIE SIĘ WYDAJE, że jesteś ponad wszystkimi innymi, bo stworzyłeś formę, której nie da się zaszufladkować, a my biedacy, w naszych ciasnych umysłach, nie możemy sobie z tym poradzić. Niestety tak nie jest. Każdy tekst, obojętnie, jaki rodzaj tekstu, rządzi się jakimiś prawami, a to, co nam przedstawiłeś, wygląda niczym zbitek przypadkowych wyrazów. Rymy cię/cię/się/się są bardzo irytujące. Co do przekazu, o który Ci tak chodzi - nie ma tu nawet ziarnka czegoś odkrywczego czy poruszającego.

Ponadto, wklejając tekst na forum, musisz się liczyć z tym, że nie wszystkim się spodoba. Póki co, jesteś nieuprzejmy i jak dotąd jako jedyny tutaj wykazałeś się ignorancją, nie licząc się z konstruktywną krytyką i zupełnie zapominając o jakichkolwiek zasadach pisania w komentarzach, co jest po prostu NIEGRZECZNE.
Pozdrawiam.
(16-11-2012, 22:18)miriad napisał(a): [ -> ]Normalnie załamałeś mnie, Starysto, z tymi zasadami. Nie mam słów na ciebie, ale umieram z ciekawości odnośnie jednego pytania, jakie mnie trapi i aż boję się, że odpowiedź z kolei zatrapi mnie na amen. Spytać jednak muszę;/ SKĄD TY TO WZIĄŁES??

A stąd skąd i ten wiersz przybył. Jak widzę ironii też nie rozumiesz.
Na zdrowie przyjacielu.
Miłej nocy.

(16-11-2012, 22:24)kaote napisał(a): [ -> ]Przykro mi, ale niestety będę kolejną osobą, która Ci powie, że wszyscy nade mną mają rację. Okej, zrozumieliśmy wszyscy to nie jest wiersz, to jest TEKST. Wydaje mi się, że TOBIE SIĘ WYDAJE, że jesteś ponad wszystkimi innymi, bo stworzyłeś formę, której nie da się zaszufladkować, a my biedacy, w naszych ciasnych umysłach, nie możemy sobie z tym poradzić. Niestety tak nie jest. Każdy tekst, obojętnie, jaki rodzaj tekstu, rządzi się jakimiś prawami, a to, co nam przedstawiłeś, wygląda niczym zbitek przypadkowych wyrazów. Rymy cię/cię/się/się są bardzo irytujące. Co do przekazu, o który Ci tak chodzi - nie ma tu nawet ziarnka czegoś odkrywczego czy poruszającego.

Ponadto, wklejając tekst na forum, musisz się liczyć z tym, że nie wszystkim się spodoba. Póki co, jesteś nieuprzejmy i jak dotąd jako jedyny tutaj wykazałeś się ignorancją, nie licząc się z konstruktywną krytyką i zupełnie zapominając o jakichkolwiek zasadach pisania w komentarzach, co jest po prostu NIEGRZECZNE.
Pozdrawiam.

a może to ty się mylisz? albo wy składacie świat który był i tak już złożony bez was i wszystko szufladkujecie ja uważam że przecież każdy jest wolny to tak ja religią ktoś powie wierzę w słońce i na ten temat przedstawi zasady wg których reszta musi się przyporządkować a jak nie chce się przyporządkować to będzie karana tak jak to było z paleniem na stosie i torturami :<
a propo mam problemy z interpunkcją i składnią zdania więc to dlatego
Stron: 1 2 3