Via Appia - Forum

Pełna wersja: Ambicja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ambicja

Poległ – mały, koślawy, niechciany,
Umarł nędzarzom obcy byt,
Padł i został zapomniany,
Zaginął - z umysłów ludzkich znikł,

Oddał swe życie samotnie walcząc,
A bitew stoczonych miał moc,
Lecz dusza jego przygasła,
Osłabło światło tlące się w noc,

Więc odszedł w otchłań pamięci,
Rozpłynął w nieżyciu jak pył,
Ten, który strzegł moich chęci,
Ten, co wśród rządz mych wiódł zawsze prym,

Ambicja - siła wznosząca na tron,
Potęga niszcząca każdy mur,
Porzuciła mego ciała dom,
Zostawiając pusty, bezwładny twór.

Oczywiście, psuje, ale tylko chore umysły.
Temat dziś bardzo wybiórczy. Jednak rymy tego tekstu, tematu psują. Czyta się śpiewająco, jakby jednych tchem, a to jest złe kiedy dotyczy tragiki. Więc zaśpiewajmy.
To bardzo tragiczny wiersz pomiędzy wierszami. Rymy wek.

Ostania strofa to jakby słowa batalionów dzieci w powstaniu. Tak naćpani szli umierać.
Ja nie kupuję. Undecided

Pozdrawiam ciepło Smile
Co to znaczy wybiórczy temat???

Wiersz jest kapitalny. Jest i o czymś (w dodatku istotnym), i spójny (uwagi - a większość ubrana w metofory - są trafne i tylko trafne, nie zrobiłeś żadnej rażącej gafy, o co nietrudno, gdy starasz sie rymować), i nastrojowy (utrzymany w jednym tragicznym tonie), i zrymowany nawet (doskonale), i rytmiczny (prawie doskonale; ale to nie wymagane).

Cytat:Więc odszedł, w niepamięć pamięci
Jedynie tu mi zgrzytnęło. Zaryzykowałeś i, jeśli o mnie chodzi, przegrałeś;p Z której strony by na to nie patrzył - jest to masło maślane.
Co ciekawe, natychmiast niżej ryzykujesz ponownie i z całkowitym sukcesem tym razem.
Cytat:Rozpłynął w nieżyciu jak pył,
Słowo nie jest żadnym odkryciem, ale nader ładnie tu pasuje.

Skreśliłbym parę przecinków
Cytat:Umarł, nędzarzom obcy byt
Cytat:Ten, co wśród rządz mych[[,]] wiódł zawsze prym
Cytat:Potęga, niszcząca każdy mur
..i jest miodzio. Deklamator sam poczyni tam pauzy;]
Naprawdę wielkie dzięki za komentarze!

Nie spodziewałem się tak dobrej opinii, jestem naprawdę wdzięczny. Co do przecinków, nie byłem ich pewny, a pasowały mi tam przerwy w czytaniu. Bardzo dziękuje za pomoc w tej kwestii.
"niepamięć pamięci" - zmieniłbym to, ale w tej chwili nie mam pomysłu jak, więc zostawię żeby jeszcze bardziej nie pogorszyć. Jeśli tylko przyjdzie mi do głowy jakiś zwrot, który ładnie wkomponowałby się, to nie omieszkam go wstawić ;P
Cytat:Co to znaczy wybiórczy temat???
Jak piszę, selektywny, ujmując niektóre elementy z całości. Uważam że tylko pewne zwroty się tu powinny znaleźć, pozostać bez tych rymów.
I zdania nie zmienię. Czy ci się to podoba czy nie.
Tobie smakuje piwo Tyskie, mnie Okocim. I na zdrowie. Smile

Co do całości nie wyrażałem opinii skrajnej. Nie dyskwalifikuję. No bo nie.

Spoczko, ja tylko pytał, co to znaczy wybiórczy temat. Dalej nic mi to wyrażenie nie mówi, ale już pal to diabeł.