Via Appia - Forum

Pełna wersja: Litaeratura - problem.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Piszę pracę na olimpiadę historyczną. Temat to "Pamięć i niepamięć o ludobójstwie katyńskim w Polsce, Rosji i na Zachodzie".
Mam problem ze znalezieniem odpowiedniej literatury, na której się oprę.

Jeśli chodzi o aspekt rosyjski, to sporo już skompletowałam ("Obcy element", "Wykarczowani zza Buga", "Antyrosyjska podłość"). Brak mi "Polski" i "Zachodu".

Znacie jakieś tytuły/autorów?
Tutaj jest bardzo dużo tytułów (na początku głównie polskie, trochę dalej zaczynają się brytyjskie i amerykańskie książki i artykuły).
Dzięki, Samaelitko! Big Grin
A film może być?
Może Ci się przyda: Waldemar Łysiak w "Muzeum Wyobraźni" (chyba) opisywał fikcyjny grób w jakieś francuskiej wiosce (po wojnach religijnych). Rzecz przeszła przez cenzurę, ale ludzie bezbłędnie odczytywali! Nie mam teraz dostępu do tej pozycji, ale w wypowiedziach Łysiaka i o Łysiaku sporo o tym było - potem ujawniano rzeczywiste przesłanie.
Poszperam.
Nie znam koncepcji pracy, więc podrzucam taki wątek. Gdybyś badała "drugi obieg" wiedzy o Katyniu w Polsce sprzed 1989 roku.
Warto też zajrzeć do literatury bezdebitowej, drugiego obiegu. Nie jestem pewna, ale wiele polskich bibliotek uniwersyteckich prowadzi taki dział.
W mojej pracy chcę opisać:

- polskie śledztwa w sprawie katyńskiej
- śledztwa rosyjskie
- sprawę Olega Zakirowa i panów dziennikarzy ze "Wzgliadu"
- teorie spiskowe Jurija Muchina
- skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
- Katyń w kulturze
- sposoby upamiętnienia ofiar