Via Appia - Forum

Pełna wersja: Opis jest
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
opis jest bezsłowny
jak dźwięk albo spojrzenie
zatraca brakiem jak
mucha albo ważka

opis jest suchy
jak pustynia pod słońcem
wargi wyschnięte
a język nie pomaga

a opis jest bezsłowny
nie mówi nam niczego
poza samym sobą
co nie zawiera
niczego
Pachnie mi ten wiersz Różewiczem - ten minimalizm, studium zjawiska. To pozytywna rzecz, bardzo sobie cenię tego poetę.

Nie sięgasz po intelektualne odniesienia, zostajesz w bardzo wąskich ramach językowych, nie wyzwalasz emocji, a jednak Twój wiersz mówi bardzo wiele i jest w jakiś sposób harmonijny, spokojny. Fajnie wyważony.
No i po raz kolejny mamy do czynienia z wierszem, który 'topnieje' wraz z ilością wersów.
Mamy perełkę:
Cytat: zatraca brakiem jak
mucha albo ważka

W drugiej zwrotce zaczyna się obiecująco, a potem pach, nie dość, że rytmika kuleje, to jakieś nieharmonijne to wszystko.
No i na koniec powtórzenie, dysonans wersów i podłamana pointa.
Można by z tego wiersza zrobić coś alabastrowego, czystego jak ugotowana kość. Radziłbym popracować nad regulacją spójników, doborem zaimków i wyklarowaniem finału.
Ale zdecydowanie drzemie w Tobie potencjał całkiem udanych pomysłów. Trzeba tylko wyegzekwować ich klarowniejszą oprawę.
A perełkę sobie zapamiętam xD
Pozdrawiam :-)
Podoba mi się przekaz, porównanie z pustynią, w ogóle dobór tematu. Suchość opisu... Masz rację i umiesz o tym opowiedzieć.
Natomiast nie jestem przekonany do puenty, ostatnie dwa wersy są chyba zbyt oczywiste - taka kawa na ławę. Widziałbym je jako jeden, trochę inaczej sformułowany, tak aby spełniał funkcję kropki nad "i" bez popadania w oczywistości.