Via Appia - Forum

Pełna wersja: Do dupy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ten oto sonet został napisany jako praca karna na polski. Wg. mnie wyszedł na tyle dobrze, żeby podzielić się nim ze społecznością. W sumie to jest moja pierwsza praca w gatunku poezji, więc się nie czepiać Wink
Pozamieniałem rymy, nie są okalające (abba), tylko krzyżujące (abab), a w 3 i 4 strofie już w ogóle przekombinowałem. Ale jest (mam nadzieję) śmiesznie i poprawnie.
Rysunek pięknych pośladków wykonał Szaden, za co mu serdecznie dziękuję.

[Obrazek: dodupy.jpg]
nasuwa mi się jeden komentarz:

Kutanoid: Bomba, ty***** , skąd wiedziałeś gdzie mam ****?

pozdrawiam

edit:


masz mordkę, żebyś nie myślał, że się czepiam Smile

Ocenzurowano. 20% warna za niestosowanie się do Regulaminu. -rootsrat-
Do dupy - ten SONET
Trawy już mniej
Usiądź na białej porcelanie swoją .... i napisz raz jeszcze.
Nie klikam nawet na gwiazdkę.

Sonet ???Big Grin ha.

20% za niekonstruktywną krytykę i bezwartościowego posta. //Nebraska
1. To nie jest sonet - polecam samodzielnie dowiedzieć się dlaczego, będzie to kształcące.
2. To nie jest zabawne.
3. Rytm miejscami mocno kuleje.

Tematyka już w sama w sobie jest lekko żałosna, przez co niełatwa do zrealizowania - żeby utwór mógł się podobać, musiałby być zrealizowany z dużą dawką humoru. Ale (patrz pkt 2).

1/5
1. Sonet? Więc co to jest? Czyż nie jest tak jak on zbudowany? Pierwsza zwrotka opisuje temat, druga jest skierowana do podmiotu, a trzecia i czwarta mają charakter refleksyjny. Napisałem też wyżej, że rymy są pozmieniane/
2. Zabawne zależy od punktu widzenia i poczucia humoru odbiorcy.
3. To przyjmuję z pochylonym czołem. Jednak usprawiedliwię się tym, że to jest mój pierwszy utwór należący do nurtu poezji.

Tematyka nie została wybrana przeze mnie.
Sonet ma ściśle określoną budowę, także w kwestii układu rymów. Tutaj ten warunek nie został spełniony. Co zaś się tyczy poczucia humoru... Można oczywiście polemizować, ale bez wątpienia są żarty, który uznałbyś za żenujące... Teraz myślę, że już wszystko jasne.
Nie chcę się gryźć z krytykiem. Ja tylko niektóre fakty prostuję, a niektóre, no cóż, przyjmuję z pokorą. Jednak powinna być zasada zachęcania nowicjuszy Wink
Uwagi Nebraski polecam wziąć sobie do serca Wink, Choć w kwestii układu rymów niby można polemizować,

"Sonet – kunsztowna kompozycja poetyckiego utworu literackiego, która złożona jest z 14 wersów zgrupowanych w dwóch czterowier szach (tetrastychach), rymowanych zwykle abba abba i dwóch trójwierszach (tercynach). Pierwsza zwrotka zwykle opisuje temat, druga odnosi go do podmiotu wiersza, a tercyny zawierają refleksję na jego temat."

Z tym kunsztem to już nie osądzajmy, ale jeśli chodzi o rymy to "zwykle". W praktyce to jednak Wikipedia i podszedłbym do tego z pewnym dystansem. Lepiej trzymać się klasycznego nurtu.

Poczucie humoru faktycznie jest nieco przesadzone, chociaż nie przeczę, że na mojej twarzy pojawił się delikatny cień uśmiechu. Cytat z trzeciej strofy:

Cytat:Może wydalanie jest jej główną funkcją?

... śmierdzi prozą, to pytanie jest takie niepoetyckie.

Od wiersza się nieco zdystansuję, choć zapisałbym go na plus.


Pozdrawiam.