Via Appia - Forum

Pełna wersja: Praca maturalna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witajcie Smile
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc. Musiałem ostatnio podjąć ważną decyzję i wybrać temat prezentacji maturalnej z polskiego. Miałem jednak szczęście i trafiłem na taki, który pasował do mnie idealnie: "Zaprezentuj motyw podróży w czasie w wybranych tekstach kultury. Porównaj różne jego ujęcia" Big Grin. Poszperałem trochę w internecie w poszukiwaniu bibliografii, ale czuję niedosyt. I tu pojawia się moje pytanie: czy ktoś zna jakieś książki, które poruszają tematykę podróży w czasie? Poprosiłbym o propozycje, które nie są aż tak znane jak powieść pana Wellsa i nie są wymienione w Wikipedii.
Z góry dziękuję Smile
Zdaje się, że wyszły w Polsce conajmniej trzy książki o Doktorze Who Wink
Harry Harrison, "Stalowy Szczur ocala świat";
Philip K. Dick, opowiadanie "Małe co nieco dla nas, temponautów";
Terry Pratchett, "Straż Nocna";
Terry Pratchett, "Złodziej czasu" - nie jest to stricte o podróżach w czasie, ale sama istota zabierania czasu z jednego miejsca w inne jest tu wyśmienicie opisana.

Póki co tyle ode mnie. Jak mi się coś jeszcze przypomni, to Ci podrzucę.

Pozdrawiam.
Gapa ze mnie...

Philip K. Dick, opowiadanie "Zapłata" - motyw przenosin w czasie masz w... a nie będę Ci spojlować, przeczytaj sobie, bo warto!

Gregory Benford, "Timescape"
Kathleen Ann Goonan, "Kości czasu"

Pozdrawiam.
Jak Dicka to z grubej rury - w Ubiku masz bardzo ciekawe podejście do podróży w czasie.
Sapkowski w "Pani Jeziora" też zaszalał.

Konto usunięte

Krüger Maria, Godzina pąsowej róży - założę się, że całkiem inaczej podróż przedstawiona niż w wymienionych wcześniej książkach. Ostrzegam, lektura bardziej dziewczęca, ale osobiście książkę polecam.
Jarosław Grzędowicz, opowiadanie "Zegarmistrz i łowca motyli" w zbiorze "Wypychacz zwierząt" jeszcze mi się przypomniał.
Wielkie dzięki, zabieram się za lekturę Smile
Marumba!
Zwróć uwagę na to: RÓŻNE jego ujęcia.
Nie chodzi o to, że ktoś podróżuję i jak podróżuje, ale jakie sposoby opowiadania o podróży ukazuje literatura, jakie funkcje pełni motyw podróży w fabule, w ogóle w utworze.
np. podróż przygoda, podróż poznawanie świata, podróż ucieczka, podróż powrót


Ułóż sobie plan czytania o podróżach:
kto
gdzie
dlaczego
po co
z jakim skutkiem
potem określ
typ podróży, znajdź jej sens
__________
osobną ścieżką:
jaką rolę w dziejach bohatera?
czy jest motywem głównym?
czy ma sens metaforyczny?
__________

trzeci element struktury badania:
jakie kategorie estetyczne: prawdopodobieństwo, fantastyka, baśniowość, realizm, groteska, patos, komizm... itp.


Hm, właśnie też się zastanawiałem, jak to wszystko ogarnąć w jedną całość i ładnie zanalizować, i moje rozmyślania szły mniej więcej podobnymi ścieżkami jak Twoje, ale dzięki za radę, na pewno będzie pomocna Smile
Ja ze swojej strony mogę polecić jeszcze "Dzień wskrzeszenia" Andrzeja Pilipiuka - w pierwszych dwóch rozdziałach jest dość rozbudowany wątek podróży w czasie.

Cały cykl książek z serii "Ross Murdock" Andre Norton - każda książka opowiada o podróży w czasie.

Jest też wątek podróży w czasie w cyklu "Oko Jelenia" Andrzeja Pilipiuka

Póki co tyle pozycji przychodzi mi na myśl, ale weź pod uwagę propozycje Nataszy, ona ma bardzo dużo racji w tym co napisała.