Via Appia - Forum

Pełna wersja: Gdzie tu jest przecinek?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Mam pytanie ze zdaniem - gdzie tu jest przecinek? I czy on w ogóle tu jest?

"Była to jedna z tych starych kamienic jakich dużo i na które nikt nie zwraca zwykle uwagi".

Konto usunięte

ja bym postawiła po "dużo". Ale nie dam sobie łapki uciąć.
Ja bym dał przed "jakich"...
Moim zdaniem: "Była to jedna z tych starych kamienic, jakich wiele i na które nikt zwykle nie zwraca uwagi"

Konto usunięte

Te, oni nawet chyba mają rację Big Grin
Cytat:ja bym postawiła po "dużo". Ale nie dam sobie łapki uciąć.

Absolutnie przed, ani po "i" żadnych przecinków, przecież to spójnik.

Ja bym walnęła przecinek, przed "których" ewentualnie, aby zaznaczyć poważny wydźwięk ostatnich słów, po "których"

Konto usunięte

Tam nie ma słowa "których", jest "na które", a tego przecinkiem nie wypada oddzielać.
Fakt, jest "na które"w takim razie zdanie powinno wyglądać tak:

Cytat:Była to jedna z tych starych kamienic jakich dużo i na które, nikt nie zwraca zwykle uwagi
(20-09-2011, 00:00)Tarum Chromy napisał(a): [ -> ]"Była to jedna z tych starych kamienic, jakich dużo i na które nikt nie zwraca zwykle uwagi".

Na 100% przecinek powinien być przed "jakich".

Konto usunięte

(22-09-2011, 19:43)Cedalia napisał(a): [ -> ]Fakt, jest "na które"w takim razie zdanie powinno wyglądać tak:

Cytat:Była to jedna z tych starych kamienic jakich dużo i na które, nikt nie zwraca zwykle uwagi



Przeczytaj to na głos. Nawet nie ma mowy.


Ja się zgadzam z 3 osobami - przed "jakich".
Ja tylko chciałam dorzucić, ze są przypadki, kiedy przed lub po "i" stawia się przecinek.
Samaelitka są, ale nie jest to owy przypadek, a istne zdanie łączne. A takich wyjątków jest naprawdę bardzo mało i ciężko je wyczuć.

Duśka ja uważam, że może być w tym przypadku przecinek, podkreśla "nikt nie zwraca na nie uwagi" zwraca uwagę na ważność ostatnich słów. Nie jest to błąd.
Dobrze mieć polonistę na speed dialu Big Grin
Powołany na biegłego polonista zeznał, że przecinek przed "nikt" gramatycznie nie ma ni cholery sensu i nie powinno go tam być. Poprawnie przecinek powinien być przed "jakich".

Wiszę poloniście piwo Dodgy
Jak to uzasadni dogłębniej owy polonista?
Jeśli chcę zaznaczyć znaczenie pewnych słów, mam prawo przed nimi stawiać przecinek i nie powinno się tego uznawać za błąd. Niech mi polonista wytłumaczy, dlaczego tak nie może być Wink
Cedalia, ja mojemu zaprzyjaźnionemu poloniście wierzę i nie będę go zmuszać do wywodów gramatycznych - jeśli chcesz głębszego wyjaśnienia, to jestem pewna, że na portalach w rodzaju poradni językowej PWN Ci odpowiedzą.
Stron: 1 2