Via Appia - Forum

Pełna wersja: Kilka problemów
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Znalazłem sobie pomysł na nową - powiedzmy umownie - powieść, jednak rozbudowując to i układając sobie te pomysły w głowie, natknąłem się na kilka problemów mniejszych i większych. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Na samym początku chcę zaznaczyć, że będzie to thriller młodzieżowy, z elementami, horroru, akcji i romansu.

1) Ten problem jest niejako związany z tym, co wyżej napisałem. Planuję, by wątek główny rozpoczął się "trzęsieniem ziemi". Nie zdradzając zbyt wiele, bohater leci samolotem i to w trakcie lotu to "trzęsienie" ma nastąpić. Przyczyna tego lotu jest związana z jednym wątkiem pobocznym i tu powstaje pytanie: czy lepiej wydarzenia poprzedzające lot i opisanie jego powodów lepiej zawrzeć przed tym "trzęsieniem ziemi", czy powrócić do tego później, przy okazji retrospekcji, które i tak planuję. Chciałbym, by powieść zaczęła się "wybuchowo" i zastanawiam się, czy początkowe przypadkiem takie początkowe wolne tempo tego nie zepsuje. Co więcej, ta przyczyna, choć związana raczej z życiem codzienny, jest lekko szokująca (dla niektórych w każdym razie) i nie wiem, czy nie lepiej zostawić ją na później.

Pozostałe problemy są już mniej skomplikowane, ale i tak poproszę o pomoc Smile.

2) Czy ktoś wie jak jest (za przeproszeniem) kurwa po arabsku? Chodzi mi o to znaczenie traktowane jako przecinek. W Tłumaczu Google jest tylko tłumaczenie na "szlaczki", co niewiele mi daje. Chodzi mi o zapis łaciński.

3) Czy jeśli wykorzystałbym parafrazę pewnej piosenki (nowej), komercyjnej, to popełnię przestępstwo? Jak na razie chodzi oczywiście o wykorzystanie w ramach tego forum.


Z góry dziękuję za pomoc.
1. Nie mam pojęcia. Jak Ci serce podpowie Big Grin
2. عاهرة tak jest prostytutka po arabsku. Przynajmniej tak mi wyszło Big Grin
3. Na pewno na forum kłopotów Ci to nie przyniesie. Wszak nie czerpiesz z tego korzyści materialnych etc.

Pozdrawiam.
ad 2. http://www.youswear.com/index.asp?word=fuck
Miłego użytkowania Wink

ad 3. Póki nie masz korzyści finansowych i ew. zaznaczysz w tekście lub w adnotacji źródło i autora oryginału nie powinieneś mieć problemów

ad 1. Jeżeli czujesz się na siłach i jesteś w stanie opanować chronologiczny chaos to użyj retrospekcji. Ja osobiście bardzo lubię ten zabieg, który dopowiada historię odcinając na chwilę od głównego nurtu opowieści. Jednak musisz być pewny, że poradzisz sobie i opanujesz to.
Dzięki za odpowiedzi. Zguba - Twoja strona jest fantastyczna!