Via Appia - Forum

Pełna wersja: szary (aka. 200)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
masz dokładnie tyle powietrza ile w danym momencie potrzebujesz
nie czujesz cienia satysfakcji z osiągniętego poziomu przeżywania
fałszywie przyznajesz się jedynie do wdzięczności dla kogoś
jednak boisz się wypowiedzieć jego imię w niepokoju przed odpowiedzią.

krótkie słowa umagicznione przez mamę straciły resztki tajemniczych mocy
jesteś dorosły i przestałeś wierzyć, że spotkasz gdzieś księżniczkę
która przemieni cię w księcia - teraz już wiesz że do końca życia
będziesz tylko żabą otoczoną głośnym rechotem tłumów.

nie chcesz przyzwyczaić się do swojej osobowości, czy nie rozumiesz
że nie ma części zamiennych? do końca będziesz sobą
a jeśli masz być najgorszym człowiekiem na świecie - pogódź się z tym.
lepsze życie możesz dostać tylko na papierze od kogoś, komu i tak nie zależy.

nie potrafisz opędzić się od obrazów, dźwięków i liter w otoczeniu
próbujesz separacji uśmiechem samymi kącikami ust i iskierką
w zmęczonych przejrzałym buntem oczach. w twoją głowę uderzają
strzępy brzęczących jak zepsute wentylatory rozmów.

popularne uzależnienia nie są dla ciebie. papierosowy dym szczypie w oczy,
alkohol sprawia że myślisz tylko o wyrzyganiu się gdzieś na chodnik
i o ostatniej największej miłości, która nie chciała być już dłużej twoja
nałogowo więc starasz się zawsze chodzić środkiem i liczyć płytki pod stopami.

09.08.11

Konto usunięte

Szczerze? Wydawało mi się, że czytam miniaturę czy wiersz i tylko denerwował mnie podział na wersy. Osobiście mi się nie podobało - strasznie długie i strasznie ciężkie.
to proza poetycka, nawet taki mini-poemat właściwy
szkoda, że ciężkie rzeczy już się nie podobają

Konto usunięte

Jeżeli to proza poetycka to chyba nie powinna być w poezji. Przynajmniej zawsze wrzucana była do miniatur. Ciężkie rzeczy się podobają. Ale ciężkie w formie bardziej przystępnej.
proza poetycka, więc jak najbardziej do poezji
zresztą, nie jest to proza, bo pisana jest wierszem - ostatnio wpadło mi do głowy że proza charakteryzuje się byciem prozą

cóż, mam nadzieję że reprezentujesz nieliczną grupę, jeżeli chodzi o gusta
Prozę poetycką generalnie powinno się dawać do miniatur, jak już przy tym jesteśmy.

Muszę się zgodzić z Duśką - ten utwór jest strasznie ciężki. Niestety nie przez treść, a przez formę. Jeśli chodzi o przesłanie, to jest całkiem ok, temat zrealizowany nieźle. Ale kawałek jest przegadany, a niektóre wersy są wręcz koszmarne:

Cytat:nie czujesz cienia satysfakcji z osiągniętego poziomu przeżywania

Niby ładnie i zgrabnie, ale jest tu zbyt wiele zbyt długich słów, przez co ciężko dobrnąć do końca tej linijki. Także forma tutaj to kaszana, niestety strasznie psuje odbiór. Ciężkość tego utworu nie polega na ambitnym przesłaniu, zmuszaniu czytelnika do przemyśleń, a na przedzieraniu się przez gąszcz niepotrzebnych słów - jest to różnica dość istotna. A poza tym w pierwszej strofie raczej "obawie" niż "niepokoju".

1,5/5
Zgadzam się z powyższymi opiniami. Utwór jest ciężki (nie chodzi tu o temat, ale o formę)i za długi (w pewnym sensie przegadany). Czy skoro już rezygnujesz z interpunkcji - to kropki powinno się usunąć? - pytam bo sama nie jestem tego na 100% pewna Wink
Długie wersy nie muszą oznaczać przegadania,
gdzieniegdzie dodałabym jeszcze interpunkcję w pierwszej strofie,
rzeczywiście jakoś bardziej pasuje "obawie", zamiast "niepokoju",
zastanawiam się, czy nie warto pozbyć się "krótkie",
dla mnie to jest wiersz.
Moim zdaniem jest to utwór wyjątkowo trudny, i przez to ciężki do zniesienia - i mam na myśli formę. Czyli tak, jak zauważyli moi poprzednicy.

Wybacz, ale niezbyt mi się podobał. Mam wrażenie niejakiego przegadania. 2/5.

Co do działu: mówisz, że to proza poetycka, więc jak najbardziej do poezji? Widzisz, poetycka czy nie poetycka, ale to cały czas proza. To nie jest (jeśli coś takiego istnieje) poezja prozatorska, bo wtedy faktycznie, mogłoby to mieć miejsce w poezji. Ale teraz jak najbardziej pasuje to do miniaturek.

Pozdrawiam.
to nie jest proza. jest to pisane wierszem. więc jest wierszem. Gombrowicz pisze książki prozą poetycką.

Konto usunięte

Sama nazwałaś to prozą poetycką...
Miałem pisać właśnie, że Liwaj sama sobie zaprzecza...
Tak samo jak tu: "proza poetycka, więc jak najbardziej do poezji", a swój wcześniejszy temat (http://www.inkaustus.pl/showthread.php?tid=5599) pisany prozą poetycką, dała do Miniatur. A to zestawienie już w ogóle jest dla mnie dziwne: "proza poetycka, więc jak najbardziej do poezji
zresztą, nie jest to proza..." -.-

No, ale cóż, pewnie i tak ja się mylę, ale już kończę, bo zaraz dostanę warna za off-top Wink

Pozdrawiam Big Grin.
Przegadanie oznacza nadmiar słów, więc proszę teraz wszystkich poprzedników o wskazanie, które konkretnie słowa są według nich zbędne.

Granice są bardzo płynne i mnie samej zdarzyło się wrzucić wiersz, czy też poemat, który było nie było jest pisany wierszem, do miniatur pod szyldem prozy poetyckiej. Proza poetycka faktycznie jest prozą, jednak ja nie mam wątpliwości, że powyższy tekst nią nie jest. Oczywiście nie wszystko, co jest pisane wierszem, jest poezją, niemniej ktoś, kiedyś, w opisie działu poezja z jakiegoś powodu wpisał również "poematy", więc myślę, że nie musimy już kłócić się o to, czy ten dział jest właściwy : ).

Konto usunięte

Princesso, wszystko rozumiem, ale Liwaj sama powiedziała, że to proza poetycka.

Co do przegadania - nie wymienię, bo akurat o przegadaniu nie mówiłam.
(13-08-2011, 11:53)księżniczka napisał(a): [ -> ]Przegadanie oznacza nadmiar słów, więc proszę teraz wszystkich poprzedników o wskazanie, które konkretnie słowa są według nich zbędne.

Ja przykład podałem Tongue Nawet specjalnie jeszcze raz przeczytałem sobie to zdanie i swoją opinię o nim podtrzymuję.
Stron: 1 2