Via Appia - Forum

Pełna wersja: Tym, co nie czytają
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
A niech Ich gołąb natchnie! Tak, ten prosto z nieba,
Tych, co słów na kartkach dawno nie widzieli.
Niechaj nawet piorun z na nas zejdzie,
Wybije z głowy zapomnienie o pisarzach.

Starożytność, średniowiecze, renesans…
Zaczęły słowa w księgach zamieszkałe.
Świata nie rujnujcie… Wy,
Co o książkach mówicie „nie lubię”.

Dbaj o język bardziej niż o pieniądz,
Bo, gdy wnukom powiesz; „Polska”,
Odpowiedzą; „co to?’

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article...J/23575044
Statystyki, też mi.
Jakoś mnie to nie przekonuje.

I wiersz, i cała reszta.
Cytat:A niech Ich gołąb natchnie! Tak, ten prosto z niebo,
nieba?
Wyhiperbolizowany problem.

Konto usunięte

(29-06-2011, 09:07)Bonsaiek napisał(a): [ -> ]A niech Ich gołąb natchnie! Tak, ten prosto z niebo,
Tych, co ze słów na kartkach dawno nie widzieli.

chyba
"co słów na kartkach"

(29-06-2011, 09:07)Bonsaiek napisał(a): [ -> ]Niechaj nawet piorun z nieba zejdzie,
Wybije z głowy zapomnienie o pisarzach.

Powtórzenie "nieba"? A po cóż, fe/

(29-06-2011, 09:07)Bonsaiek napisał(a): [ -> ]Starożytność, średniowiecze, renesans…
Zaczęły słowa w księgach zamieszkałe.
Świata nie rujnujcie… Ty,
Co o książkach mówicie „nie lubię”.

Znów "słowa"
"Ty (...) mówicie" ?

(29-06-2011, 09:07)Bonsaiek napisał(a): [ -> ]Dbaj o język bardziej niż o pieniądz,
Bo, gdy wnukom powiesz; „Polska”,
Odpowiedzą; „co to?’

Pointa mi się podoba, ale tylko to. Wyszedł Ci strasznie sztuczny patos. Fe.
nad wierszem jeszcze bym popracował, ale tematyka jest absolutnie przednia. Autor wiersza zadaje bardzo celne pytanie - co po nas zostanie? Mam wrażenie, że jeśli nie będziemy czytać, to z pewnością nie będziemy tworzyć. A zatem, pozostaną po nas jedynie papierki po kebabie i puszki po napojach...


Popieram.


Pozdrawiam.
Poprawiłem coś Smile. Dzięki za pomoc w poprawce.
Szach, trafna uwaga Smile.
Moim zdaniem zawsze tak było. Znajdzie się ktoś, kto książki wręcz pochłania i ten, kto ze słowem pisanym niewiele ma wspólnego. Nie możemy na siłę zaganiać do czytania. Możemy spróbować zainteresować kogoś takiego, ale nie potępiać. To moim zdaniem trochę infantylne.
Inną sprawą jest to, o czym piszesz w ostatniej zwrotce. A kiedyś w jaki sposób przekazywano historię młodszym pokoleniom? Z ust do ust, mity, podania, legendy. Tożsamość narodowa jednostki nie bierze się z książek, a z wychowania. Nie książki uczą nas miłości do ojczyzny.
Kolejna rzecz - wartość słowa pisanego. Zamiast do książek zaglądamy do kolorowych gazet. Czyli tam, gdzie nie liczą się walory artystyczne, a raczej sensacja.
Przykre, ale prawdziwe.
I ostatnia sprawa - co my możemy z tym zrobić?
Nie możemy siłą zaganiać do czytania. Możemy zachęcić, ale jak?
Cytat:Niechaj nawet piorun z na nas zejdzie,
hę?

Dobry temat, ale ubrałeś to w trochę zabawną i nieco infantylną formę. A może to i dobrze?
Za dużo wielokropków, o co najmniej dwa, w ogóle nie do końca poprawnie stosujesz interpunkcję (co tam robi średnik zamiast dwukropka?).
Nie za bardzo ci to wyszło, ale temat ok (miła odmiana).
[quote='Bonsaiek' pid='61260' dateline='1309334879']

Tych, co słów na kartkach dawno nie widzieli.
Niechaj nawet piorun z na nas zejdzie,

Tu są dwa błędy: po widzieli nie powinno być kropki tylko przecinek, bo jak to brzmi Tych, co słów na kartkach dawno nie widzieli? A drugi błąd a raczej po prostu użycie złego słowa to piorun z na nas zejdzie. Błąd w tym drugim zdaniu to jak zapewne się domyślasz na! Obejdzie się bez na, to słowo wo gule nie pasuje do tego zdania.



Świata nie rujnujcie… Wy,
Co o książkach mówicie „nie lubię”.

Tu taki malutki błąd no, bo lepiej by było gdyby było tak:
Świata nie rujnujcie.
Wy, co o książkach mówicie "nie lubię".
Ale ogólnie to chyba ok.

Dbaj o język bardziej niż o pieniądz,
Bo, gdy wnukom powiesz; „Polska”,
Odpowiedzą; „co to?’

Tu wszystko ok tyle, że nawet bez książki każdy będzie chyba wiedział co to Polska, ale ogólnie chyba chodziło Ci o to po prostu, że nawet tej łatwizny nie będą wiedzieć bez ukochanych książeczek. I bardziej by pasowały jakieś inne wyrazy ( w tym znaczeniu) niż co to. Ale nie wiem niestety jakie.
Ogólnie wiersz jest naprawdę fajny i ten link... Ja uwielbiam czytać książki wszystkiej kategorii. I fantasty, romanse, przygodowe po prostu wszystkie!


Dziękuję bardzo Smile.

Pomyślę i przerobię, co potrzeba.