Via Appia - Forum

Pełna wersja: Melancholia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Niewidzialny cień
topi myśli,
gasi tlące się płomyki szczęścia.
Jak przed jesienią
zagarnia drzewu
ostatnie bursztynowe liście.
Pozostawia pustkę
w wydrążonych korytarzach ciszy.
I wtedy rozmyślam nad jednym:
Jestem tym drzewem... czy po prostu ześwirowałem?
dobreBig Grin
i niewidzialny cień, i ostatnie liście zgarniane przed jesienią
no i zakończenie po prostu cudne; )
Faktycznie niezłe.
Dość plastyczne i działające na wyobraźnię.
Pomimo oszczędnej formy przekaz udanySmile
Wcale nie.

Słabe, poetyckie kalki w stylu: "tlące się płomyki szczęścia", "korytarze ciszy" i kiepska pointa.

Pisz po swojemu. Po co powielać zniewieściałych modernistów?
Jason, mam nadzieję, że nie masz racji.
Tzn. miałbyś, gdyby to był wiersz "na serio"
Ale zakończenie wskazuje raczej na żart, a więc i - wyśmiewanie się z tych utartych do krwi zwrotów.
Cóż, mam nadzieję, że wiersz na serio nie jest.
No, bardzo ciekawy, wyrafinowany żart.

"Jestem tym drzewem... czy po prostu ześwirowałem?" - że też wcześniej nikt na to nie wpadł.
wiesz, żart nie musi być wyrafinowany, ważne, żeby był zabawny.
dziwię się takiej wypowiedzi padającej z ust kogoś, kto jeszcze przed chwilą nazywał modernistów "zniewieściałymi".

Poza tym, to, czy żart jest ciekawy, czy nie, nie ma nic do rzeczy - ważne jest, że to nie są "poetyckie kalki" tylko ironia. Dla Ciebie za mało wysublimowana - ok, rozumiem.

Zdecyduj się więc, czy zarzucasz autorowi wykorzystywanie utartych schematów, czy że nie potrafił ich dostatecznie inteligentnie wyśmiać?
Artychryst:

to są poetyckie kalki. Myślenie logiczne się kłania. Naprawdę, nie widzę powodu, by tłumaczyć aż tak oczywiste sprawy.

Jeśli przyjmiemy, że Twoja interpretacja, to jedna, jedyna prawda objawiona, to "zarzucam" autorowi marne wykorzystywanie utartych schematów, których nie potrafił wyśmiać w dostatecznie dobry sposób.

Czy to jest naprawdę aż takie ważne? Wyraziłem swoją opinię i nie mam zamiaru dłużej koncentrować się na pobocznych aspektach, a już na pewno nie pod każdym wierszem. Odbierz to sobie jak chcesz.



jest to ciekawa konwencja, niestety fatalna technicznie. tekst aż wyje o porządną edycję, przycięcie tu, dodanie gdzie indziej, zmianę - posiedź jeszcze nad tym
Cuż trafia do mojej głębi i daje do myslenia , dobry utwór , pisz dalej Smile

Konto usunięte

A ja nie mam zdania. Niby się uśmiechnęłam pod koniec, ale wydaje mi się strasznie patetyczny.

Jest nieźle, ale bywało lepiej.