Via Appia - Forum

Pełna wersja: Co to znaczy, że ktoś ma swoja ojczyznę lub jej nie ma?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Wyimaginowany

Człowiek jako istota społeczna posiada swoje prawa jak np. prawo do wolności sumienia, prawo do gromadzenia się; posiada obowiązki wobec innych ludzi, a także instytucji jakimi są instytucje społeczne czy państwo; posiada również lub nie - swoją ojczyznę, tę wielką i tę małą, tę istniejącą na prawdę ale i tę tworzoną we własnym sercu i rozumie.
Słowo ojczyzna często jest utożsamiane ze słowem państwo czy naród. Pojęcie ojczyzna jednak to nie tylko obszar o określonym terytorium, zbiorowość osób, tzw. grupa społeczna, urodzonych w danym państwie; to nie tylko język, kultura, sztuka, literatura; to także nasz własny dom, najbliższa okolica, rodzina, sąsiedzi - wtedy jest to mała ojczyzna; to także historia, jej znajomość, sytuacja polityczna, religia. Wszystko to składa się na całość pojęcia ojczyzna.
Człowiek posiadający własna ojczyznę to osoba urodzona na terytorium danego państwa np. Polak-Polska; wychowujący się najczęściej w nim, dorastający w otoczeniu swych rówieśników; to osoba posiadająca własną świadomość narodową czyli świadomość przynależności do danego narodu. Kształtująca swój wizerunek na kształt ojczyzny. Nawet w sytuacji, gdy ktoś taki wyjedzie poza granice swego kraju, nie ważne czy do kraju sąsiadującego czy na inny kontynent - tęskni. Ma w swojej głowie obrazy własnej ojczyzny, jej poszczególnych elementów. Osoba taka jest wtedy zazwyczaj dumna z tego, że jest takiej, a nie innej narodowości. Przykładem może być Niemiec mieszkający w Afryce, Polak w Stanach Zjednoczonych Ameryki.
Z drugiej jednak strony we współczesnym świecie żyją również osoby, które nie mają ojczyzny i bardzo często mieszkają tam, gdzie jest im najlepiej. Uważają, że ich ojczyzną to cały świat. Tych nazywamy kosmopolitami. Nie czują się przynależni do żadnego narodu lub w niektórych przypadkach nie posiadają obywatelstwa, czego skutkiem jest np. płatna nauka, która może prowadzić do zrezygnowania z edukacji, a to do niemożliwości poznania historii własnego kraju / państwa. Przykładem osób nieposiadających własnego państwa, a przy tym i ojczyzny jest naród Żydów. Nie tęsknią za małą ojczyzną, za tą dużą też nie.
Ojczyzna- wyraz z pozoru prosty do zdefiniowania, lecz zawsze znajdzie się jeden najmniejszy choćby szczegół świadczący o tym, że ojczyzna to pojęcie o szerokim znaczeniu i sprawiające trudności w wyjaśnieniu, gdyż nie można jednoznacznie stwierdzić czym ona jest. Dla jednych będzie to dom i najbliższa okolica; zaś dla drugich historia i dzieje narodu. Mimo tego śmiem twierdzić, iż każdy z nasz posiada taką mała ojczyznę - tworzoną przez nasze serce i umysł razem współgrające.
Żydzi mają Ojczyznę - naród żydowski Smile Tam, gdzie zbiera się diaspora - tam jest mały Izrael. Kiedyś sami z siebie tworzyli swoje małe Ojczyzny - getta. Dopiero później zaczęto ich tam zamykać na siłę. Żydzi to naród na walizkach. Najpierw cztery dekady na pustyni, potem znowu do Babilonu, potem znowu z powrotem (od momentu można mówić o Żydach, wcześniej "Izraelici") potem znowu wygnanie, potem znowu Arabowie przyszli...

Kwestia Polonii czy innych grup narodowościowych żyjących poza Ojczyzną, ale kultywującą pamięć i tradycję - często jest ona najcenniejszym dla narodu darem. Przypomnę Polonię polską, która nie była poddawana sowietyzacji a nawet starała się pomagać desowietyzować jak się dało kraj - choćby wspierając naczelnego antykomunistę Stanów, Ronalda Reagana.
Hm... Do podręcznika do WOSu dla gimnazjum, np jaki ja mam, byłoby niezłe.
Cytat:Człowiek[,] jako istota społeczna[,] posiada swoje prawa
Cytat:a także instytucji jakimi są instytucje społeczne
- Nie podoba mi się to powtórzenie.
Cytat:Słowo ojczyzna często jest utożsamiane ze słowem państwo czy naród. Pojęcie ojczyzna jednak
Cytat:Ojczyzna[_]- wyraz z pozoru prosty do zdefiniowania,
- Myślnik oddzielamy z obu stron spacją.

Mnie tam się nie podoba. Ze względu na warstwę słowną jak i merytoryczną. Nie widzę celu.
Z drugiej strony: nigdy nie podobały mi się teksty o tematyce patriotycznej, więc sam nie wiem czemu komentuję.

Dziękuję za uwagę. Pozdrawiam.
Wyimaginowany, zgodnie z regulaminem całość tekstu piszemy domyślną czcionką. Wyedytowałam twój post, a na przyszłość taka sytuacja lepiej niech się nie powtarza.