Via Appia - Forum

Pełna wersja: Kilka pytań by uniknąć błędów rzeczowych podczas ustnej matury z języka polskiego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie mam takie dość nietypowe pytanie, gdyż właśnie dopracowuje swoją prezentację na maturę ustna z języka polskiego. Jeżeli ktokolwiek był by wstanie udzielić mi odpowiedzi był bym niezmiernie wdzięczny oto pytania, które mnie nurtują :

1) Czy wyrazy :przepowiednia, wróżba i proroctwo są synonimami ?
*Według słowników są one synonimami, lecz przeglądając prezentację, znajomej znalazłem sformułowanie :

"Wyrazy te mimo, iż często używane zamiennie nie są synonimami"

Moim zdaniem jest tu błąd ale nie jestem znawcą więc proszę o opinie kogoś kto jest w stu procentach pewny Wink

2)Kolejnym pytaniem jest przynależność dzieła do epoki literackiej : "Makbet" W. Szekspira
*Według między innymi wikipedi -

"Makbet (ang. Macbeth) – tragedia Williama Shakespeare’a napisana około roku 1606, należy do najczęściej wystawianych i adaptowanych sztuk szekspirowskich, jest również najkrótszą tragedią jego autorstwa.
Sztuka oparta została na przekazach historycznych dotyczących króla szkockiego Makbeta spisanych w kronice Raphaela Holinsheda (ok. 1570-1577), a pośrednio na Scotorum Historiae autorstwa Hectora Boece z 1527 roku (będącej źródłem dla Holinsheda)."


Wnioskując 1606 rok jest to średniowiecze lecz czy aby na pewno ? W pracy wcześniej wspomnianej znajomej znalazłem stwierdzenie :
"Zupełnie inaczej wygląda rola wróżby w renesansowym dramacie Wiliama Szekspira Pt „Makbet”. . Myślę że to kolejny błąd ale jak wcześniej wspominałem chciałbym przeczytać opinię kogoś kto może powiedzieć troszkę więcej na ów temat.

Serdecznie pozdrawiam i proszę o odpowiedź Wink

Konto usunięte

1. Przepowiednia i proroctwo jak najbardziej, co do wróżby nie jestem pewna.

Muszę lecieć na zajęcia, zrobię potem edycję Smile
Na tej stronie masz zaznaczone, że Makbet jest dziełem z okresu Baroku:
http://www.polskina5.pl/makbet

Natomiast tutaj masz kilka stron, na których Makbet jest dziełem renesansowym:
http://powtorka.republika.pl/odrodzenie.html
http://www.sciaga.pl/tekst/65167-66-epok...ich_tworcy
http://sciaga.info/prace/praca.php?id=1

Według mnie na pewno nie jest to średniowiecze. Zobacz nawet na ramy czasowe danej epoki, a łatwo przyporządkujesz utwór do okresu w któym był stworzony.

Co do pierwszego nie jestem pewien, ale czy to jest aż takie ważne? To są wyrazy, które mają nieco inne znaczenia. Mnie osobiście ciężko nazwać wróżbę synonimem proroctwa. To drugie ma bardzo silny wydźwięk i większą moc, a wróżbę możesz znaleźć w w ciasteczku od Chińczyka...

BTW. Google nie gryzie Smile
Pytam jedynie dlatego, gdyż za pomocą google można znaleźć wiele sprzecznych informacji proszę zerknij tu Danek na podstawie togo słownika można wnioskować że wyrazy te są synonimami

http://synonim.compelo.com/wrozba.html

lub tu

http://synonimy.ux.pl/synset.php?id=12714

nie jestem w stu procentach pewien więc wolę zasięgnąć opinii kogoś kto bardziej zorientowany jest w temacie niż ja by jak wspomniałem w temacie nie zrobić jakiegoś głupiego błędu podczas prezentowania

co do pierwszego pytania natomiast masz rację nie może być to średniowiecze, gdyż średniowiecze zakończyło się około XV wieku a rok 1606 jest to wiek XVIII
Niektóre słowa są synonimami absolutnymi (jak że i iż, aby i by), różniącymi się tylko stopniem formalności. Większość jednak różni się nieznacznie znaczeniem - gdyby było inaczej, jedno ze słów w którymś momencie by zanikło. W niektórych kontekstach można synonimy dowolnie zamieniać, w innych nie. Słowniki synonimów są po to, aby ułatwić pisanie i wzbogacić język, a nie aby za pomocą jednego słowa wyjaśniać drugie.

No a kwestię Makbeta przemilczę. Zastanawiam się, co to za dzisiejsza szkoła, że takich podstaw podstaw nie uczy... O_O
System szkolnictwa w Polsce jest niestety tak kulawy jak francuski weteran po bitwie pod Verdun. Taka prawda.
Liczyłem że obejdzie się bez ciętych ripost ale niestety się nie udało .

Bardzo dziękuję za pomoc Smile
Btw., spacji NIE robi się PRZED znakami interpunkcyjnymi.

A z tym proroctwem i wróżbą, to zależy od kontekstu. Wróżka spod 0-700 nie powie proroctwa, a Mojżesz nie wyskoczy z wróżbą. Ale myślę, że są sytuacje, w których będzie można tego użyć zamiennie. Na przykład kiedy mowa o przepowiedniach pogańskich. Tak czy tak, częściowo to trzeba robić na tak zwanego czuja i tyle.
Michalius, to były uwagi pod kątem systemu szkolnictwa, nie Twoim, więc spokojnie Wink