Via Appia - Forum

Pełna wersja: "Moja kraina"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ach Księżycu, co noc trzymasz w swej mocy,
Bądźże mi światłem, gdy w objęciach nocy,
Duch mój przemierza tajemne krainy
Mych myśli, a powolne godziny
Chadzają u łóżka mego wezgłowia.
Niepomna na stare morały, przysłowia
Wolna od wspomnień, zaginionych treści,
(Których już serce zbolałe nie mieści)
Odejdę w krainę z mych marzeń poczętą,
Na osiem pieczęci przed światem zamkniętą.
W tej krainie, z Gór Czasu, Alea spływa,
Co wodami swymi troskliwie obmywa
Złotojar przycupły nad białymi skałami,
Jak sowa w gnieździe nad pisklętami.
Pod górami są pola pachnącym zbożem
Zewsząd pokryte, jak złocistym morzem.
Przygód wiele przeżyjesz tu człowiecze,
W wielkich bojach z wrogiem zetrzesz miecze,
A Los zdecyduje, kto nuty pozmienia
W śmiertelnej pieśni Pani Przeznaczenia.
A o bitwie poeta pieśń napisze,
Pomiędzy szczęk mieczy wplatając ciszę
Pierwszych tęsknot i tych westchnień miłosnych
I dni spokojnych, szczęśliwych, radosnych.
Lecz dość już, nadeszła jutrznia i świtanie,
Czas już na kolejne z mym światem rozstanie.
Odchodzę za snu bramy mglisto-złociste,
By spojrzeć na szyby od deszczu srebrzyste.
Nawiasik niepotrzebny. "Ach" na początku również. "Bądźżę" zamieniłabym na "bądź". Coś mnie poruszyło w tym tekście, ma swój nastrój. Taki nieco baśniowy. I dość subtelny.
Dlatego masz u mnie plusik, pomimo archaicznej formy, braku wyrazistej puenty itp.
Podoba mi się. Fajnie,że ktoś oprócz mnie lubi też się bawić starą formą : )
Dobre rymy,budowa wiersza też poprawna,słownictwo jak ulał.
Brakuje jedynie bardziej wyrazistej pointa : )
4/5
Pozdrawiam
X
Choć forma odbiega mocno od nowoczesnych trendów w obecnej poezji, mnie się podobało, bo bywam staroświecki.
Pewien archaizm dobrze robi temu kawałkowi.
Czyta się płynnie i z przyjemnością.
Jezyk i forma utworu przywodzi na myśl dawne wiersze, ale tym razem autorka dała z siebie wszystko i to co czytałem warte było mego czasu.
Nie wiem , niestety muszę to powiedzieć i proszę nie obraź się, bo ja nie kadzę nigdy komuś bezprzyczynowo.Wiele z rymów jest złych, bo są gramatyczne, czyli łatwizna.Nie jestem humanistą i nie będę wyjaśniał zbyt długo ,ale nie można rymować :mocy - nocy; krainy- godziny, wezgłowia - przysłowia itd.Czyli ta sama część mowy w tym samym przypadku. To się nazywa popularnie Częstochową.Dobry jest np. napiszę - ciszę; treści - nie mieści.Chce pomóc i dlatego to piszę. Poczytaj o rymach , najlepsze są asonanse no i te przykładowe czyli czasownik - rzeczownik, rzeczownik -przymiotnik itp.Nie liczyłem zgłosek w wersach, ale chyba ( mówię wyłącznie intuicyjnie) też nie do końca jest OK. Niemniej wiersz jest dość rytmiczny.To jakby tyle co do formy, chyba nikomu jeszcze tyle nie napisałem.Pozdrawiam i proszę spójrz na to jako pisarski etap, też się uczę.
Muszę przyznać, iż treść Twojego wiersza jest bardzo adekwatna do moich własnych przemyśleń, wedle których człowiek powinien poświęcić czas nocny na podróż do krainy własnych marzeń sennych, nie zaś na bezustanne tkwienie w imperium pracy tudzież bezczynne śledzenie fabuły filmowej.

Pozdrawiam!