Via Appia - Forum

Pełna wersja: Nikt nie chce widzieć
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Patrzę jak na ulice wyjeżdżają czołgi. Przestrzeń pachnie ołowiem. Przechodzimy. Trudno nie potknąć się o zwłoki. Trudno nie pośliznąć się na plamach rozlanej krwi. Niebo, ziemia, powietrze. Wszyscy jesteśmy biali. Noże, karabiny, bagnety. Wszyscy myślimy tak samo. Krzyże, stosy, pale. Bóg jest tylko jeden. Wszyscy razem i każdy z osobna - wprowadzamy pokój i demokrację. Dbamy o przyszłość naszych dzieci. Nie ich. Naszych. Jesteśmy ważniejsi, bardziej biali, nasz bóg jest lepszy. Załóżcie proszę rękawiczki. Nie poplamcie sobie dłoni. Czujecie? Tak śmierdzi krew. Zatkajcie nosy, trudno to znieść. Przestańcie się tak, kurwa, gapić! Zamknijcie oczy i powtarzajcie za mną: "Życie jest piękne"! Podejdźmy jeszcze kilka kroków. Tam, w rogu stoi dziecko. Dlaczego żyje? Chłopak już dawno powinien zdechnąć. Przecież wszyscy dookoła są martwi. Dzieciak pewnie rzygałby, widząc to wszystko. Rzygałby na widok trupów, czołgów, wschodzącego i zachodzącego słońca. Gdyby tylko miał czym rzygać. Niewielu z was wie, jak boli pusty brzuch. Spójrzcie tylko, jak brudna skóra opina żebra, jak łzawią oczy przyszłego przestępcy.

Żołnierzu, czy wiesz jak wiele kosztował twój karabin? Nie, ty wiesz tylko, że każdy musi zarabiać. Gwałć! Masz chuja - jesteś mężczyzną! Dziwki już nie tak tanie. Jesteś wolny. Wierz w to. Słuchaj tego, co mówią. Chodźmy dalej. Spójrzcie! Jeszcze więcej krwi! Nie krepujcie się proszę. Pijcie śmiało! Zlizujcie z bruku. Bez obaw możecie lać ją do baków. Jesteśmy tacy piękni. Rozglądam się. Otwieram usta i pytam: "Gdzie popełniliście błąd, bogowie"? Milczycie. Przecież was nie ma. "Darwinie, co poszło nie tak"? - Nie odpowiesz. Jesteś martwy.

Nie warto pytać. Pijmy po prostu więcej wódki. Wąchajmy ten klej. Ćpanie pomaga w niewidzeniu.

Nikt nie chce widzieć.
Bardzo dobry tekst, sugestywny, zapadający w pamięć i klimatyczny.
Dobrze użyłeś przekleństw (a to już sztuka).
Świetna konkluzja:
Cytat:Nie warto pytać. Pijmy po prostu więcej wódki. Wąchajmy ten klej. Ćpanie pomaga w niewidzeniu.

Nikt nie chce widzieć.

Brawo. Genialny tekst
Tekst powalająco szczery, czego dzisiaj trochę brak w naszym społeczeństwie.
Bardzo mi się podoba ta brutalność tekstu, przywodzi mi trochę na myśl czarną paradę.
Myślę, że udało Ci się przelać na papier duszę wojny, szczególnie toczonej tam, gdzie- uogólniając- nie ma ropy. Nie wiem, czy o to Ci chodziło, w każdym razie brawo.
Trafiłeś we mnie tym tekstem. Bez owijania w bawełnę, prosto i dosadnie. Według mnie bardzo dobrze oddałeś realia, a także ten specyficzny tok myślenia. Chylę czoła, chętnie poczytam więcej Twoich prac.
Mocny, nawet brutalny text, zarówno w przesłaniu, jak i warstwie słownej.
Nie można odmówić mu autentyzmu.
Potężny ładunek emocjonalny jest w stanie nieźle potrząsnąć.
Witaj.

Bardzo dobrze. Idź dalej w tym kierunku. Tekst jest - jednym słowem - świetny. Bardzo mi się podoba.
Jedyne do czego można się przyczepić, to interpunkcja.
Nie będę wyłapywał Ci błędów, choć wiem, że są, ponieważ chcę, abyś zrobił to sam.
Przyda Ci się.

Pozdrawiam, InFlames

Muszę powiedzieć, że miniaturka ładnie skomponowana i przemyślana. Dobrze ukazana brutalność, która trafia w czytelnika i przy daje mu okazje do refleksji Smile
Trudno, w tekście tak krótkim, oddać emocję wojny. A tobie się udało. Znaczy, nie aż tak, aby wywołać łezkę, ale jednak. Wydawało mi się także, że twór ten rozpędzał się z czasem (brutalnością). Ale to może tylko zwidy Sleepy A jeśli nie zwidy - to dobrze, ciekawiej tak.
Bardzo dobry.
jak dla mnie to tekst na pograniczu "zaangażowanego" reportażu, np. z Egiptu albo Libii. Za dużo bezpośrednich wskazań, co jest dobre, a co złe. Tekst z tezą, za mało przestrzeni dla odbiorcy.




Pozdrawiam.
Dziękuję wszystkim za komentarze. Nie spodziewałem się tak pozytywnych opinii.
Szach-Mat: Nie ukrywam, że tekst jest bardzo subiektywny. Został skrojony bardziej na oznajmianie niż na pytanie. Przedstawiłem po prostu mój punk widzenia, z którym można się zgodzić lub nie.
ja nie twierdzę, że tekst jest zły, po prostu lubię trochę przestrzeni do interpretacji.



Pozdrawiam.
Przeczytałem, raz i drugi raz... świetne. Brutalne i szczere. Podpisuję się pod tym wszystkim co napisali poprzednicy. Gratuluje Smile