Via Appia - Forum

Pełna wersja: Uroda słowa i coś jeszcze
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Uroda sama w swej istocie pewnie jest kobietą.
Męska piękność - w uchu dźwięczy raczej dziwnie.
Brzmi jej zaprzeczeniem - niski tembr głosu,
ale i przeciwnie – zniewieścieniem jest i dysharmonią
zmiękczanie – patosu.

Samo słowo – czystą formą; nijaką ma postać.

Bo piękno nie jest powabem kariatyd,
lecz podpieraniem sklepienia błękitu.
Piękno przekute nawet w zimny kamień,
jest…, by mogło się czasowi opierać,
i by mu stawić dumnie zapisane czoło,
aby - choć wątpliwą trwałością zakpić
z nietrwałości - bytu.

Przecież nie wiadomo czy w iluzję zmierza.
Czy w istocie, podpierając nieboskłon,
jeśli nietrwałe - w fałszywy ton uderza,
wywołując niepotrzebną w świadomości zamieć.

Jest w tym i próżność, i nawet głupota,
lecz na iluzji świat nasz się opiera.
Bazą - nietrwałe atomowe ciało,
co krzepnąc w strukturę kryształu się zmienia.

30032011
Ojojoj, troszeczkę poleżał.
Nic dziwnego. Na pierwszy rzut oka wygląda niesamowicie chaotycznie.

A tak poza tym to nie znajduję słów.
Powinienem powiedzieć wow , ale zabrzmiałoby to zbyt trywialnie do tego wiersza.Jest niezwykły tak powiem, pod każdym względem.Jedyne "lecz na iluzji świat nasz się opiera", zmieniłbym "lecz nasz świat opiera się na iluzji", to tylko mała sugestia, nic więcej.Pozdrawiam
Dobry wiersz, bardzo dobry. Zgodzę się z księżniczką, że nieco chaotyczny. Kilkakrotnie próbowałam w jakiś sposób go skomentować, ale myślę, że nie byłabym w stanie napisać niczego odkrywczego.
Serdecznie dziękuję JKZ007 i Tobie przecudna FantaSma. Fakt czasem bywam chaotyczny. Księżniczka ma rację. Do twarzy ci z tymi piórkamiSmile I wcale nie pasuje mi do Ciebie ta Jędza. Jesteś przemiła, nawet jak ci się coś do końca nie podoba. Mnie się nic do końca nie podoba, ale Ty - tak. To samo się tyczy KsiężniczkiSmile
Pozdrawiam wszystkich komentujących.
Kris, jesteś trochę jak mój były mistrz Parmenides. Filozofia w świetnym wierszowaniu. Naprawdę, mimo paru wielokropków, nie ma się do czego przyczepić, tylko wejść w dysputę na temat piękna. Cieszę się że ktoś jeszcze główkuje w ten klasyczny sposób.

pozdrawiam czas