Via Appia - Forum

Pełna wersja: Prezentacja maturalna
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam.
Potrzebuje pomocy w mojej prezentacji maturalnej. Niestety z moim polonistą nie idzie się "dogadać" Dodgy więc zwracam się do was.
Temat mojej prezentacji: "Język jako instrument walki o władzę. Zanalizuj wybrane materiały wyborcze."
Posiadam już książki, artykuły oraz materiały wyborcze.
Pierwszy problem pojawia się już przy samej bibliografii.
Wyglądać ona ma mniej więcej tak:

Cytat:I Literatura podmiotu (omawiane przez nas w pracy utwory literackie i inne teksty kultury)

II Literatura przedmiotu wykorzystane przez nas opracowania ogólne (np.słowniki, encyklopedie, historie literatury) i szczegółowe (książki, artykuły, dokumenty elektroniczne)

III Materiały pomocnicze wykorzystane do "ubarwienia " naszej wypowiedzi fragmenty filmów, obrazy, muzyka itp.

Czyli wynika z tego że w swojej pracy w I mam umieścić moje zgromadzone materiały które będę omawiał ? Czyli ulotki filmy itp ?
W II punkcie mam umieścić wszystkie książki i artykuły jakie przeczytałem ? W III ponownie mam umieścić materiały wyborcze które muszę na prezentację przynieść ?

Moim kolejnym problemem jest to czy mam wspominać o jakiś zagadnieniach przed przystąpieniem do analizy? Czy może od razu na samym początku do niej przejść?


Mam nadzieję że ktoś będzie mi chodć w małym stopniu w stanie pomóc. Smile
Jak ja to rozumiem i jak było u mnie w liceum, wydaje mi się, że:

Literatura podmiotu - książki, opowiadania, nowele, wiersze itp czyli utwory, które przeczytałeś, które będziesz analizował i które stanowią trzon Twojej pracy.

Literatura przedmiotu - fragmenty książek, czasopism, artykuły, wywiady itp. czyli utwory, które pomagają w analizie powyższych tekstów, które stanowią szczegółowe opracowanie w/w zagadnień

Materiały pomocnicze - tak jak wywnioskowałem z opisu chodzi o fragmenty filmów, obrazów i innych rzeczy, które ubarwią pracę, wypełnią ją i uatrakcyjniają.

Ja to tak postrzegałem i tak to u mnie wyglądało. Mam nadzieję, że pomogłem.
Cytat:W III ponownie mam umieścić materiały wyborcze które muszę na prezentację przynieść ?
Generalnie tak. W tym punkcie umieszcza się zazwyczaj jakieś prezentacje multimedialne, nośniki z muzyką itp. Tylko właśnie, sęk tkwi w tym że musisz to "technicznie" opisać, czyli jeśli masz ulotki to musisz napisać np. "plakat z ulotkami" albo "prezentacja z materiałami wyborczymi". Generalnie jeśli nie uwzględnisz jakiegoś plakatu, prezentacji, ulotek czy czegokolwiek, to formalnie mogą Ci nie pozwolić tego wnieść na salę.
Natomiast w punkcie I, chodzi bardziej o opis merytoryczny. Czyli np. "ulotka wyborcza partii takiej i takiej, z roku tego i tego" itp.

Cytat:W II punkcie mam umieścić wszystkie książki i artykuły jakie przeczytałem ?
Nie radzę. Bardziej rozdziały.
Ponieważ myk polega na tym że jeśli umieścisz całą książkę, bez wyszczególnienia rozdziałów, to komisja może Cię zapytać z całej zawartości książki, czy też gazety.
Generalnie nam podawali ten punkt jako "inne opracowania tematu", czyli właśnie jakieś artykuły w gazetach czy książki o podobnym temacie jak ten na który piszesz, ale również, jak wspomniał Danek, hasła w słownikach, encyklopediach itp., jednak oczywiście nie wszystkie istniejące, tylko te z których korzystałeś.

Mam nadzieję że pomogłam.
Pozdrawiam
Kasandra
Dziękuje bardzo za pomoc Smile Wasze odpowiedzi bardzo mi pomogły.