Via Appia - Forum

Pełna wersja: the stones
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
rzucaj perły przed świnie a diamentów zbytek
dla ceniących blask zimny zostaw celebrytek
w brylantowym diademie zsuniętym na skronie
czułabyś się jak Chrystus w cierniowej koronie
żywszą znacznie poświatę twe spojrzenie ściele
niż najczystszych szmaragdów butelkowa zieleń
kocie oko rubinu przyćmią twoje oczy
a szafir choć błękitne refleksy roztoczy
nie poradzi twych źrenic studziennej głębinie
w której światło przepada i blask wszelki ginie
No w końcu jakiś porządny utwór.

Podoba mi się Panie Piotrze.
Ciekawa tematyka,świetne słownictwo. Budowa też w porządku,gratulacje za równość sylabową wersów. Tematyka i oryginalność bez zastrzeżeń.

Zakończenie jak dla mnie trochę słabsze,a szkoda,bo cały wiersz świetny Tongue

4/5

Pozdrawiam
X
Już dawno zamierzałem słów parę napisać pod tym wierszem, skrojonym w klasycyzującej poetyce , błyszczącej szlachetnym blaskiem ozdobników. Brak chyba tylko interpunkcji.
Piękna forma stanowiąca zgrabną i wyszukaną oprawę dla uroku kobiety, gloryfikująca i podkreślającą jej wartość.
Perełka? Raczej diadem jakiś przecudnej urody.
Mnie tu wszystko pasuje i puenta też cudownie podbija wartość, z pewnością zasługującej Twego zachwytu osoby.
No tak, powtarzam się, ale chyba nic więcej nie jestem w stanie powiedzieć o utworze, który zachwyca czystym pięknem.
Klasyczne i szczere gratulacje, głównie za obrazowość i warsztat! 5/5
Cytat:Klasyczne i szczere gratulacje, głównie za obrazowość i warsztat!
To, plus za delikatną kpinę, ironię, która zaistniała dla mnie w puencie.
Ów, tak Ciebie zachwycający klasycyzm, jakże często odbija mi się czkawką! Zazwyczaj spotykają mnie zarzuty, w miejsce Twoich pochwał, jakby rym dokładny mógł być dzisiaj już co najwyżej wiersza wadą. Pisać inaczej może bym umiał, lecz nie chcę. Twój głos pomoże mi wytrwać przy swoim. Dziękuję!
Wychowany jestem na klasycznej poetyce. Troszkę odszedłem od tego na rzecz swobodnego rymu, co pomaga mi w precyzowaniu często pokrętnej myśli, ale i u mnie zazwyczaj istnieje. Nieregularny, ale jest. Co by na to nie powiedzieć, w tym na obrażanie się na wielu forach współczesnych na klasycyzowanie, to jednak nie da się zaprzeczyć, że na klasycznych wzorcach budują swoją twórczość najznakomitsi, w tym nobliści. Mnie oczywiście daleko do nich, ale uważam, że kierunek słuszny, jeśli tylko ze szczerością uprawiany, bez wysilania się na modę. Oczywiście w poezji istnieje różnorodność i bardzo dobrze. Wśród stosujących tak zwaną współczesną poetykę, także nie rzadko można spotkać wartościowych poetów, czego to forum jest przykładem.
Pozdrawiam.
Rozwinięcie tematu (System nie zezwala na edycję istniejącego tekstu, gdyż minęło 1440 minut... Jaki diabeł?!)


Rzucaj perły przed wieprze a diamentów zbytek
Dla ceniących blask zimny zostaw celebrytek
W brylantowym diademie zsuniętym na skronie
Czułabyś się jak Chrystus w cierniowej koronie
Żywszą znacznie poświatę twe spojrzenie ściele
Niż najczystszych szmaragdów butelkowa zieleń
Kocie oko rubinu przyćmią twoje oczy
A szafir choć błękitne refleksy roztoczy
Nie poradzi twych źrenic studziennej głębinie
W której światło przepada i blask wszelki ginie
Nie ulegaj diamentom podobnej cyrkonii
W kamieniach szukaj magii ciepła i harmonii

Więziona w tobie dusza jest duszą estety?
Nic więc jej nie posłuży lepiej niż ametyst
Przy okazji niepokój oddalając wszelki
Kojąc zmysły jak drobne w szampanie bąbelki

Stojąca na rozdrożu pójść nie wiesz którędy?
Ustrzeże Ciebie onyks przed wyborem błędnym
Jak przed ukłuciem strzały currarą zatrutej
Pożegnasz wszelką słabość zwątpienie i smutek

Blask widzę w twoim oknie choć już wpół do czwartej
W bezsenne noce oczy szeroko otwarte
Wpatrujesz w coraz niższą płaszczyznę sufitu?
Zbawiennej Tobie trzeba aury Jadeitu!
Bardzo dobrze, że nie pozwala, bo pierwsza wersja podoba mi się zdecydowanie bardziej. Pozostawia pewną dowolność interpretacji, i to jest znaczna zaleta, bo sądząc po wersji drugiej, moja interpretacja rozmija się z autorską. Druga wersja nie podoba mi się. Zrobiona jest dobrze, natomiast moim zdaniem wiersz został spłycony. Inaczej - to jest po prostu zupełnie inny tekst, jak dla mnie.
Pozdrawiam.