Via Appia - Forum

Pełna wersja: Czy czujesz ?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Spontaniczny utwór, ostatnio rzadko mi się takowe przytrafiają.


Spróbuj choć raz
Uwolnić swe myśli
Daj im tańczyć w przestworzach
Pozwól śpiewać
Do wschodu słońca
I w księżyca blasku
Zapomnij się
Na moment
Warto

Może poczujesz
Coś więcej niż szarość
Może przeżyjesz
Coś więcej niż co dzień
Czy możesz powiedzieć
Że oddychasz w pełni
Czy możesz stwierdzić
Że to serce bije
Dla czegoś
I po coś ?
Zbyt prozaiczny i zbyt patetyczny jest ten utwór. Taki "och, ach, daj potańczyć marzeniom". Zdecydowanie za miękko, brakuje pewnej twardości, pazura, który wydaje mi się, że zastąpiłeś tym sztucznym patetycznym romantyzmem. To, co opisałeś, można było zawrzeć w o wiele krótszej formie. Błąd logiczny:

"Uwolnić swe myśli
Otwórz szeroko drzwi
Daj im tańczyć w przestworzach" - z tego wynika, że osoba, do której zwraca się podmiot liryczny, ma dać tańczyć w przestworzach drzwiom. Smile

Proponuję Ci lekturę "Vademecum początkującego poety", znajdziesz je w Kąciku Literata.

Pozdrawiam.

P.S.

Tak na szybko:

spróbuj uwolnić myśli
daj tańczyć śpiewać
zapomnij się

może poczujesz
więcej niż szarość

czy możesz powiedzieć
że naprawdę oddychasz?


Z 20 wersów zrobiłem 7. A przekaz ten sam. Bardzo ważna zasada w poezji: kondensacja myśli. Mało słów, dużo treści. U Ciebie jest na odwrót, ale to częste u początkujących poetów (a po utworze wnoszę, że właśnie takim poetą jesteś), więc się nie przejmuj i pisz dalej. Trenuj, czytaj (przede wszystkim!) i pisz.
Poeta ze mnie kiepski, a ten wiersz (jeśli przesadą nie będzie nazywanie w ten sposób tego wytworu) powstał w 5 minut. W każdym razie dzięki za rady. Może rzucisz okiem na mój tekst prozatorski, w dziale "Obyczajowe/Psychologiczne" ? Smile
Hmm takie zbyt ogólnikowe. Brakuje czegoś bardziej od Ciebie,zresztą potwierdza to słaba puenta. Słownictwo itp w porządku w miarę,lecz bez rewelacji.

2,5/5

Pozdrawiam
X
Imho przegadane, dużo bardziej podoba mi sie wersja Roota...
I błagam przemyśl wiersz znanim wstawisz... Po powiedzmy 3-4 dniach, kiedy do niego wrócisz, zobaczysz ile można z nim jeszcze zrobić.


pozdrawiam,
Kali
myśli ok, ale to zbyt duży spontan. Niestety, ale forma też jest istotna.



Pisz i komentuj.



Pozdrawiam.
Witam,
Dobry tekst może powstać w 5 min ale może leżeć latami i czekać na powiew świeżości... Czasem tekstom "pisanym na kolanie" brakuje spokoju, który gubi się w chaosie chwili.

pozdrawiam.
Sama prawda o tym, co nas często dręczy i gryzie, oddana w formie niepewności, i słusznie.
Utwór do mnie przemawiaSmile
A ja lubię takie wiersze (lub też "wiersze"), może dlatego że moje też wyglądają podobnie, a może dlatego że też jestem początkująca. Fakt, wygląda na trochę nieprzemyślany i warto go dopracować, ale mnie się podoba jego spontaniczność. Smile
Pozdrawiam
Kasandra