Via Appia - Forum

Pełna wersja: "Chciałbym"
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Chciałbym, byś codziennie
wodziła po mnie piórem
swych subtelnych myśli.
Muskała każdy splot mej jaźni,
nasączając ją atramentem Twej duszy
i przypominając sobie moje słowa:
"Będę Twoją tabula rasa,
zapisz mnie, kochanie"
Tak całkowicie subiektywnie: wkurzają mnie archaizmy. Proponuję: żebyś, mojej, twojej, swoich, itp. Oczywiście, możesz to zostawić w takiej formie, to nie jest żaden błąd.
Poza tym powtórzenie tytuł - pierwsze słowo. Skoro tytuł jest "chciałbym", to moim zdaniem "chciałbym" z pierwszego wersu wiersza można usunąć. Tak się robi - Szymborska np często włączała tytuł w tekst.
Tekst w porządku.
Tekst w porządku,zaś archaizmy tutaj pasują Tongue Ogólnie nie ma się czego przyczepić,no może trochę brakuje takiej bardziej sugestywnej pointy.

Pozdrawiam
X
Jak dla mnie przegadałeś ten tekst, ale nie jest źle. Za dużo zaimków, za dużo patetycznych metafor.


swych subtelnych myśli. - do wyrzucenia.

Z tego fragmentu: "Muskała każdy splot mej jaźni, / nasączając ją atramentem Twej duszy" wręcz wylewa się patos. Unikaj sformułowań tak "głębokich" jak jaźń. Zastąp to czymś prostszym - zapewniam, że trafisz do większości czytelników. Unikaj też ogranych metafor, jak "atrament duszy". Widzieliśmy to setki razy, w setce podobnych wierszy.

"Będę Twoją tabula rasa" - twoją z małej. To nie list to tej konkretnej osoby, tylko wiersz skierowany do szerokiej publiczności.

Zabieram to sobie w takiej formie:

Chciałbym, byś codziennie
wodziła po mnie piórem
subtelnych myśli,
przypominając sobie moje słowa:
"Będę twoją tabula rasa.
Zapisz mnie, kochanie."
A jeśli to właśnie wiersz do konkretnej osoby? Czyste wyznanie Smile ?
To pokaż je tej osobie, a nie na forum publicznym Wink
Jeśli mam być szczera dużo bardziej podoba mi się wersja przedstawiona przez Root'a...
Ale jak dla kogoś, to dla kogoś.

pozdrawiam,
Kali