Via Appia - Forum

Pełna wersja: Skarby świata całego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Skarby świata całego.
(Miniatura powstała ze zderzenia lekturowego Lekcji tańca dla starszych i zaawansowanych Bohumila Hrabala z Krótką historią czasu Stephena Hawkinga.)

Czas nie jest bezwzględny.
To cierpliwy staruszek,
nakręcający wciąż zegarki.
Cień poruszający się po ścianach
domów, wzniesionych ze wspomnień.

Przeglądamy razem stare fotografie;
rysunki świetlne, których blask
dopiero teraz do nas dociera.

- Im bliżej ziemi - powiada - tym zegar wolniej tyka -
Więc schowamy głęboko
tego świadka i znawcę dawnych czasów.

U kresu słychać znajomą melodię;
nie zaburza jej nawet trzask
pękającego mechanizmu.

Poznajesz?
To skarby świata całego!
Melodia wybrzmiewająca w nieskończoność,
gdy docierasz do czarnej granicy
horyzontu zdarzeń.






Cytat:ścianach,
domów wzniesionych
Cytat:których blask,
dopiero teraz do nas
Cytat:głęboko,
tego świadka
Cytat: trzask,
pękającego
Cytat:czarnej granicy,
horyzontu zdarzeń...
nie stawiamy przecinków za każdym razem, kiedy kończy się wers. Te pogrubione możesz spokojnie usunąć. Chyba, że to świadomy zabieg, ale moim zdaniem nic dzięki niemu nie zyskujesz. Wielokropek na końcu też mi się nie podoba. Trudno mi w tej chwili wypowiadać się na temat treści, pozwól, że później do tego wrócę. Powiem jedynie, że podoba mi się początek.
Faktycznie, zbędne te przecinki. Zaktualizowałem wiersz, dokonując jeszcze kilka innych drobnych zmian, jak przecinek w 5 piątym wersie który zaznaczył dodatkowo przerzutnie, usunięcie zbędnego powtórzenia zaimka osobowego w 2 wersie 3 strofy... Nad wielokropkiem na koncu jeszcze się zastanawiam, ale usunąłem go testowo...

Wciąż nie jestem zadowolony z końcówki, która w swojej pierwotnej wersji brzmiała zupełnie inaczej. Całość kończyła się bowiem w 4 strofie, która była o połowę krótsza. Końcówka jest świeżym rozwinięciem, a na takie zawsze patrzę podejrzliwie...

Dziękuję za uwagi.
Fajny wiersz. W miarę oryginalna tematyka i przesłanie,co do budowy też się nie mam co czepiać. Jednak trochę za dużo epiki w tej liryce jak dla mnie.

Co do słownictwa i interpunkcji też w porządku,błędy wymieniła nieoceniona księżniczka wcześniej.

Końcówka-jak dla mnie jest dobra,wyraźna pointa.

4,5/5

Czekam z niecierpliwością na następne kawałki

Pozdrawiam
X