Via Appia - Forum

Pełna wersja: Recueil des Parades
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Hej!
Szukam rzetelnych informacji na temat dramatu Jana Potockiego pod tytułem Parady (Recueil des Parades). Piszę w tej sprawie tutaj, ponieważ w godzinach kiedy otwarte są biblioteki, pracuję. Internet lubi przekłamywać i ubarwiać, nie wszystkie informacje są sprawdzone. Wierzę, że tutaj mam do czynienia z pasjonatami, znającymi się na rzeczy i z profesjonalistami. Tak więc, absolutnie WSZYSTKIE fakty dotyczące tej sztuki są dla mnie bardzo cenne Smile

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Z tego, co udało mi się wygrzebać z moich notatek (uprzedzam, licealnych):

Jan Potocki przybył do Łańcuta po tym, jak król przystąpił do konfederacji targowickiej. Tu przebywała jego żona. Ku uciesze gości bawiących latem 1792 roku w rezydencji teściowej, księżnej marszałkowej Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej, napisał i wystawił "Parady". Jedyną rolę kobiecą grała jego piękna bratowa Anna Teofila, hrabina Sewerynowa z książąt Sapiehów Potocka, której zadedykował te "dramatyczne ekstrawagancje", rok później wydane drukiem w mikroskopjnym nakładzie, w edycji prywatnej. Nieliczne egzemplarze, które trafiły do zbiorów publicznych, spoczywały długie lata w bibliotekach. Dopiero w 1958 r. "Dialog" opublikował polski przekład "Parad" i w tym samym roku wystawił je Teatr Dramatyczny w reżyserii Ewy Bonackiej, z Barbarą Krafftówną i Wiesławem Gołasem w rolach Zerzabelli i Gila. Entuzjastycznie przyjęty warszawski spektakl zaprezentowano w 1959 r. na Festiwalu Teatru Narodów w Paryżu. Później "Parady" święciły triumfy na wielu polskich scenach.

W 1979 roku Tetr telewizji zaadoptował sztukę na swoje potrzeby i reżyserem został Krzysztof Zaleski. Obsada to ówczesna śmietanka polskiej sceny, min Piotr Fronczewski, Marek Kondrat, Grzegorz Wąs.

Cała sztuka znana jest z konwencji komedii dell'arte (podział na maski poważne i komiczne i bardzo specyficzne postaci typu Kolombina cz Poliszynel)

To chyba tyle z w miarę przydatnych informacji, mam nadzieję, że udało mi się pomóc. Pozdrawiam, Kapryśna