Via Appia - Forum

Pełna wersja: Salcie umiera
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Nie piszę wierszy. Tak z zasady, poezja jest mi sztuką obcą, ale czasami słowa same cisną się na palce. Więc wybaczcie debiutantce, jeśli użyła jakiegoś złego słowa, jeżeli obraża Was biel tego wiersza.
Tekst przyszedł, kiedy przeglądałam archiwa fotograficzne Instytutu Yad Vashem, gdzieś w dziale zdjęć rodzinnych sprzed Holokaustu.

Salcie umiera

moja Salcie ma oczy niebieskie
i dłonie żony bankiera
miękkie
w kształcie odpowiednim do noszenia niemowląt

i Salcie ma uśmiech
piękniejszy od uśmiechów Rut i Noemi

Jahwe, mój Jahwe, chciałabym wyrwać się z korzeniami
i umrzeć z tęsknoty


Salcie jest piękniejsza od Joanny z Orleanu
kiedy jej twarz pochłaniają płomienie

i oczy niebieskie wzlatują do nieba
a może "Salcie idzie do nieba"? Dobry wiersz, pełen emocji, wyrazisty. Jeśli to debiut, to bravo!




Pisz i komentuj.




Pozdrawiam.
Pójście do nieba jest dla mnie zbyt...religijne. I raczej popularne, a popularność jest czymś, czego staram się wystrzegać Big Grin
Ano, debiut. Dzięki!
Bo dobry wiersz, a niezauważony.
Więc przypominam.
Takich debiutów to życzę każdemu początkującemu Poecie na tym forum. Fajna stylistyka. Widać, że masz wyczucie i potrafisz szafować słowem. Te oczy niebieskie przywołane w pierwszym i ostatnim wersie troszkę drażnią. Wydawać by się mogło, że spinają całość ładną klamrą, a tym czasem zrobiło się z tego nachalne powtórzenie. Poza tym

"i oczy niebieskie wzlatują do nieba" - stylistyczny trolek...

Pozdrawiam.
gratuluję, świetny wiersz!
Cytat:Jahwe, mój Jahwe, chciałabym wyrwać się z korzeniami
i umrzeć z tęsknoty
bardzo dobre.

Fanta, dobrze, że odkopałaś ten tekst.
Mam nadzieję, że Autorka jeszcze kiedyś tu zajrzy.
Jestem zachwycona - przyuważyłam ten wiersz w jednej z ostatnich Angor, pomyślałam że byłoby fajnie poczytać coś innego tej autorki i teraz na niego wpadłam. Jest oryginalny - uderza tym, że można go interpretować na kilku płaszczyznach, a mi się bawienie znaczniami bardzo podoba.
Cytat:Jahwe, mój Jahwe, chciałabym wyrwać się z korzeniami
i umrzeć z tęsknoty
Śliczne!