Via Appia - Forum

Pełna wersja: Prezentacja maturalna.
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich serdecznie! Jest to mój pierwszy post na tym zacnym forum, mam nadzieje że nie ostatni.
Jestem tego rocznym maturzystą i potrzebuje porady. Mój temat brzmi " Literacka i filmowa wizja PRL. Dokonaj analizy i interpretacji wybranych tekstów kultury.
Jak na razie wybrałem "Słoń"-a Mrożka i mam zamiar skompilować ten utwór wraz z "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Bareji. Jednakże to za mało i postanowiłem ukazać szarość życia i problemy mieszkalne obywateli PRL. W pełni oddaje to serial "Alternatywy 4". Tu jednak zaczynają się schody potrzebuje jakiegoś opracowania tudzież recenzji do alternatyw oraz utwór literacki traktujący o ww. problemach. Było by miło gdyby utwór ten miał charakter satyryczny. Myślałem o wierszu "Pan tu nie stał" Barańczaka lecz bardzo trudno znaleźć opracowanie, na którego podstawie musze oprzeć swój wywód.
Z góry dziękuje za pomoc.
Pozdrawiam Michał.
Może w kontekście "MISIA" Barei coś poszukaj...
(28-01-2011, 13:53)Jgbart napisał(a): [ -> ]Może w kontekście "MISIA" Barei coś poszukaj...

Miś przedstawia dokładnie to samo co " Co mi zrobisz jak mnie złapiesz" Chodzi mi głownie o dzieła literackie.
A ja myślę, że "Co mi zrobisz..,", "Miś" i każde inne dzieło Barei będzie pójściem na łatwiznę, mimo że to genialne filmy. Na Twoim miejscu pogrzebałbym głębiej, poszukał jakichś mniej znanych twórców. Zaskocz komisję, bo założę się, że 95% będzie pisać o Misiu i innych filmach Barei.
Hłasko!
Jak masz tolerancyjną polonistkę, to możesz omówić "Lubiewo" p. Witkowskiego. To jest o homoseksualistach w interesujących Cię czasach, ale w tle jest bardzo ciekawa panorama tej rzeczywistości. Tylko nie zapomnij zaznaczyć, że to książka współczesna.
A żeby wyjść ze schematów, dodałabym "Wampira z M3" Pilipiuka, bądź "Norweski dziennik" tego samego autora. Nieźle zarysowana wizja PRL, nieoczywista a więc trudna do omówienia, ale z pewnością zaskoczy egzaminatorów Smile
"Wroniec" Dukaja, myślę, że świetnie się nada - to przedstawienie stanu wojennego z perspektywy dziecka.

Konto usunięte

Proza

"Dziewczyny z Portofino"
"Kochankowie nad przepaścią"
"Spotkanie nie wiadomo z kim i inne opowiadania"
"PRL czas nonsensu"
"Panienka w PRLu"
"Żyliśmy w PRL"
"Złota młodzież PRL"
"PRL bez maski"
"PRL jak cudownie się żyło"

do tego, na pewno, Hłasko spokojnie.

Poezja:

"Do robotnicy" - Przyboś.


Piosenki:

"Pieśń stojących w kolejce"

To moje typy, a Ty rób z tym, co chcesz.

Dziękuje wszystkim za pomoc.
Interesuje się filmem minionej dekady tak więc znam ich sporo. Wybrałem twórczość Barei ze względu na to, ze jego filmy są stosunkowo znane c według mnie będzie przydatne przy wygłaszaniu pracy. Powiem szczerze, że w przypadku pracy maturalnej nie zamierzam być zbyt ambitny uwierzcie, ze przed maturą mam się czym zająć.

A co do Hłaski możecie polecić jakieś konkretne tytuły?

Zaznaczam jednocześnie, że musi to być literatura z tamtych czasów (1945- 1989), skupiam się na latach 80,ponieważ cenzura w ów czas trochę osłabła.
Z "Hłaski, to ja znam tylko "Bazę Ludzi Umarłych":] kapitalne...
Zacząłem właśnie czytać "Piękni Dwudziestoletni" do prezentacji napewno się przyda. Poza tym świetna książka. Muszę znaleźć jeszcze do niej opracowanie tzw. literatura przedmiotu. Spotkaliście się z czymś takim ?

Konto usunięte

Będzie trudno.
W ogóle z literaturą przedmiotu.

Z opracowaniami M. Hłasko się nie spotkałam.