Via Appia - Forum

Pełna wersja: Koniec świata ??
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Ciepły letni dzień, na trawniku pod wielkim dębem leży dwóch przyjaciół .
-Ted ?-zapytał się grubszy z nich.
-Co jest –odpowiedział chudszy.
-Słyszałeś te plotki które ostatnio krążą po mieście ?
-Jakie plotki ?
-No te , mówią że w 2012 roku będzie koniec świata ….A jak by nie patrzeć mamy teraz właśnie ten rok.
-No i zobacz Malcolm czy coś się dzieję ? Nadal jesteśmy , a świat się nie skończył. Ted przekręcił się na drugi bok.
Malcolm nie dawał za wygraną i kontynuował temat .
-No ale Ted jest dopiero piętnaście po dziesiątej , a jak koniec świata będzie o dwunastej ?
-Nie na pewno o dwunastej go nie będzie , daj już spokój z tym końcem świata.
-Ale Ted ty coś wiesz czego nie wiedzą inni ? skąd masz pewność że nie będzie go o dwunastej ?
- Malcolm , jaki Bóg by pozwolił umrzeć wszystkim zanim zjedli by lunch ?-Ted zaczął się śmiać
-No, Ted ja się poważnie pytam a co będzie jak to jednak dzisiaj ??
-Jak to co pewnie niebo pociemnieje, ziemia zacznie się trząść a potem zalegną egipskie ciemności .
-Ted to ja pójdę przygotować rodzinę , zjem z nimi ostatni obiad, spędzę z nimi czas.
-Malcolmie zapewniam cię że dzisiaj nie będzie żadnego końca świata , zresztą już za naszego życia miały być przynajmniej dwa.
-No właśnie, masz racje miały być dwa a ten będzie trzeci ostatni, jak to się mówi do trzech razy sztuka .
-Malcolm daj spokój z tym końcem świata , oglądałeś wczoraj mecz?
- taa nasi znowu przegrali z „kelnerami”, ale jak dzisiaj będzie ?
-kurde!! jak ja mówię że nie będzie to nie będzie
-Ale skąd masz tą pewność że nie , co ?
- bo wiem dzwonił do mnie Bóg i powiedział że musi przełożyć to za kolejne 100 lat , więc nie masz się czym martwić.
-Jej Ted myślałem że to ja dostaje świra z tym końcem świata , ale widzę że ty jesteś w gorszym stanie . Wydaje ci się że dzwonił do Ciebie Bóg ?
-Żartowałem , nie dzwonił do mnie chciałem żebyś dał mi spokój, chce sobie pospać
-Spać ? a jak się nie obudzisz na koniec , i zresztą uważam że dwóch przyjaciół powinno spędzić ze sobą czas jeśli to ma być ich ostatni dzień
-Malcolm zapewniam cie jeszcze raz że to nie jest nasz ostatni dzień…. Jutro idziemy na piwo a w niedziele ja z moją rodziną wpadam na obiad do Ciebie pamiętasz ?
Nagle…ziemia się zaczęła trząść Malcolm wpadł w panikę
- wiedziałem że to dzisiaj , i to jeszcze przed dwunastą !!
Ziemia trzęsła się coraz bardziej i bardziej , potem niebo zaczęło ciemnieć
-Malcolm ?
-Tak ,Ted
-Przepraszam Cię że nie wierzyłem
- Nic nie szkodzi
Przyjaciele przysunęli się do siebie , a potem zaległy egipskie ciemności .
Nie wiadomo ile to wszystko trwało ,Malcolm poczuł promienie słońca na swoich powiekach ,otworzył oczy i spojrzał na swojego przyjaciela który leżał tuż obok .Ted chwilę potem też się obudził spojrzał na Malcolma i powiedział
-Malcolm jesteśmy w niebie ??
-Wiesz co Ted nie wydaje mi się że to by było niebo
- to w takim razie gdzie jesteśmy –zapytał znowu Ted
-chyba tam gdzie byliśmy ostatnio – Malcolm uśmiechał się do przyjaciela
-Ele jak to nie było końca świata , przeżyliśmy go ? co się stało ?
- wiesz w sumie ja sam nie mam pojęcia co się stało ale są dwioe pewne rzeczy
- jakie ?
-Po pierwsze strasznie zgłodniałem a po drugie miałeś rację , nie ma żadnego końca świata .Malcolm rozpostarł duże piękne kolorowe skrzydła i poleciał , chwilę potem dołączył do niego Ted i powiedział
- Zapraszam Cię na najlepszy obiad jaki w życiu jadłeś Malcolmie
Dwoje przyjaciół zaczęło się śmiać i polecieli…
Sporo błędów interpunkcyjnych i kilka literówek. Gdzieniegdzie brak dużych liter. Sprawdzaj tekst pod tym względem przed wrzuceniem tekstu, albo daj komuś do sprawdzenia, jeśli nie jesteś mocny w interpunkcji. Poza tym spacje stawiamy po znakach interpunkcyjnych, a nie przed. Tekst lekki i przyjemny (zastanawiam się nad określeniem naiwny), nie zmuszający do myślenia, ale jeśli chciałeś mnie rozbawić, to się nie udało.
naiwny?? .....ten tekst miał być właśnie taki ....lekki łatwy , przyjemny i miał bawić Big Grin
W takim razie możesz spocząć, cel osiągnięty Big Grin. Och, zapomniałam dodać, żebyś wyrzucił wielokropek na końcu Wink
Masa błędów.
Gdyby nie końcówka nie było by strasznie źle. Ogólnie: nie podobało mi się.
Widać, że starałeś się o ciekawe dialogi. Moim zdaniem bez powodzenia niestety. Wydają się być trochę zbyt mdłe, bez wyrazu.
Całość zbyt mało rozwinięta.
Tekst nie rozbawił mnie.

Życzę lepszych efektów przy następnej próbie.
Podobne zarzuty jak i przy poprzednim tekście: interpunkcja jest fatalna, parę wiszących spójników, i ogólna mizeria.
Próbujesz budować świat przedstawiony za pomocą dialogów, o ile np.: p. Sapkowskiemu ta sztuka wychodziła, to Ty sobie kompletnie z tym nie radzisz. Tekst jest mdły, nijaki. Pomysł całkiem ciekawy, ale wykonanie kiepskie.
Jeśli myślisz o poważnym pisaniu to daleka droga przed tobą. Staraj się, próbuj, pisz, dbaj o korektę, a nade wszystko nie poddawaj się. Chciałbym widzieć w Twoim trzecim tekście znaczą poprawę.
nie myśle o poważnym pisaniu ....pisze dla zabawy , bez napięcia ....hmm troche dziwne albo być może sie troche przeliczyłem ale na innym portalu co prawda dla amatorów zbierałem dośc dobre recenzje a tu na odwrót
Witaj,

Następnym razem zanim wrzucisz tekst na forum przeczytaj go jeszcze raz uważnie i popraw błędy. Interpunkcja u Ciebie całkowicie leży. Brakuje kropek na końcu zdania i przecinków. Nie ma spacji, albo jest ich za dużo. Starałam Ci się wszystko poprawić. Jeśli chodzi o dialog - troszkę przesadziłeś z tym powtarzaniem, co zdanie praktycznie, imion bohaterów. Przecież było ich tylko dwóch, także spokojnie można było wywnioskować, kto jest kim. Te błędy to zaniedbanie. Szanuj sobie Czytelnika.

MOJE SUGESTIE:

Ciepły letni dzień, na trawniku pod wielkim dębem leży dwóch przyjaciół . - spacja za dużo
-( )Ted ? ( )- ( )zapytał się grubszy z nich. - spacja za dużo
-( )Co jest(?) –( )odpowiedział chudszy. - skoro linijkę wyżej zaznaczyłeś, że tamten jest grubszy, to siłą rzeczy ten jest chudszy.
-( )Słyszałeś te plotki(,) które ostatnio krążą po mieście ? - spacja za dużo
-( )Jakie plotki ? - spacja za dużo
-( )No te , mówią że w 2012 roku będzie koniec świata ….A jak by nie patrzeć mamy teraz właśnie ten rok. - spacja za dużo, spacja za dużo, kropka za dużo, spacja za mało, <jakby>
-( )No i zobacz(,) Malcolm(,) czy coś się dzieję ? Nadal jesteśmy , a świat się nie skończył. (-)Ted przekręcił się na drugi bok. - spacja za dużo, spacja za dużo
Malcolm nie dawał za wygraną i kontynuował temat . - spacja za dużo
-( )No(,) ale(,) Ted(,) jest dopiero piętnaście po dziesiątej , a jak koniec świata będzie o dwunastej ? - spacja za dużo, spacja za dużo
-( )Nie(,) na pewno o dwunastej go nie będzie , daj już spokój z tym końcem świata. - spacja za dużo
-( )Ale(,) Ted(,) ty coś wiesz czego nie wiedzą inni ? skąd masz pewność(,) że nie będzie go o dwunastej ? - spacja za dużo, <Skąd>, spacja za dużo
- Malcolm , jaki Bóg by pozwolił umrzeć wszystkim zanim zjedli by lunch ?( )-( )Ted zaczął się śmiać(.) - spacja za dużo, <zjedliby>, spacja za dużo
-( )No, Ted(,) ja się poważnie pytam(,) a co będzie jak to jednak dzisiaj ?? - spacja za dużo, znak zapytania za dużo
-( )Jak to co(?) pewnie niebo pociemnieje, ziemia zacznie się trząść(,) a potem zalegną egipskie ciemności . - spacja za dużo
-( )Ted(,) to ja pójdę przygotować rodzinę , zjem z nimi ostatni obiad, spędzę z nimi czas. - spacja za dużo
-( )Malcolmie(,) zapewniam cię(,) że dzisiaj nie będzie żadnego końca świata , zresztą już za naszego życia miały być przynajmniej dwa. - spacja za dużo
-( )No właśnie, masz racje miały być dwa(,) a ten będzie trzeci ostatni, jak to się mówi do trzech razy sztuka . - spacja za dużo
-( )Malcolm(,) daj spokój z tym końcem świata , oglądałeś wczoraj mecz? - spacja za dużo
- taa(,) nasi znowu przegrali z „kelnerami”, ale jak dzisiaj będzie ? - <Taa>, spacja za dużo
-( )kurde!! jak ja mówię(,) że nie będzie to nie będzie(.) - <Kurde>, wykrzyknik za dużo
-( )Ale skąd masz tą pewność(,) że nie , co ? - spacja za dużo, spacja za dużo
- bo wiem(.) dzwonił do mnie Bóg i powiedział(,) że musi przełożyć to za kolejne 100 lat , więc nie masz się czym martwić. - <Bo>, <Dzwonił>, <sto>, spacja za dużo
-( )Jej(,) Ted(,) myślałem(,) że to ja dostaje świra z tym końcem świata , ale widzę(,) że ty jesteś w gorszym stanie . - Wydaje ci się(,) że dzwonił do Ciebie Bóg ? - spacja za dużo, spacja za dużo, <ciebie>, spacja za dużo
-( )Żartowałem , nie dzwonił do mnie(,) chciałem(,) żebyś dał mi spokój, chce sobie pospać(.) - spacja za dużo
-( )Spać ? a jak się nie obudzisz na koniec , i zresztą uważam że dwóch przyjaciół powinno spędzić ze sobą czas(,) jeśli to ma być ich ostatni dzień(.) - spacja za dużo, <A>, wytnij przecinek
-( )Malcolm(,) zapewniam cie jeszcze raz(,) że to nie jest nasz ostatni dzień…. Jutro idziemy na piwo(,) a w niedziele ja z moją rodziną wpadam na obiad do Ciebie(,) pamiętasz ? - <cię>, kropka za dużo, <niedzielę>, spacja za dużo
Nagle…( )ziemia się zaczęła trząść(,) Malcolm wpadł w panikę(.)
- wiedziałem(,) że to dzisiaj , i to jeszcze przed dwunastą !! - <Wiedziałem>, wytnij przecinek, spacja za dużo, wykrzyknik za dużo
Ziemia trzęsła się coraz bardziej i bardziej , potem niebo zaczęło ciemnieć(.) - spacja za dużo
-( )Malcolm ? - spacja za dużo
-( )Tak ,Ted(.) - spacja za dużo
-( )Przepraszam Cię(,) że nie wierzyłem(.)
- Nic nie szkodzi(.)
Przyjaciele przysunęli się do siebie , a potem zaległy egipskie ciemności . - spacja za dużo, spacja za dużo
Nie wiadomo ile to wszystko trwało ,Malcolm poczuł promienie słońca na swoich powiekach ,otworzył oczy i spojrzał na swojego przyjaciela(,) który leżał tuż obok .Ted chwilę potem też się obudził(,) spojrzał na Malcolma i powiedział( : ) - spacja w złym miejscu, spacja w złym miejscu, spacja w złym miejscu
-( )Malcolm(,) jesteśmy w niebie ?? - spacja za dużo, znak zapytania za dużo
-( )Wiesz co(,) Ted(,) nie wydaje mi się(,) że to by było niebo(.)
- to w takim razie(,) gdzie jesteśmy(?) –( )zapytał znowu Ted(.) - <To>
-( )chyba tam(,) gdzie byliśmy ostatnio(.) – Malcolm uśmiechał się do przyjaciela(.) - <Chyba>
-( )Ele jak to nie było końca świata , przeżyliśmy go ? co się stało ? - <Ale>, spacja za dużo, spacja za dużo, <Co>, spacja za dużo
- wiesz(,) w sumie ja sam nie mam pojęcia(,) co się stało(,) ale są dwioe pewne rzeczy(.) - <Wiesz>, <dwie>
- jakie ? - <Jakie>, spacja za dużo
-( )Po pierwsze strasznie zgłodniałem(,) a po drugie miałeś rację , nie ma żadnego końca świata .(- )Malcolm rozpostarł duże(,) piękne(,) kolorowe skrzydła i poleciał , chwilę potem dołączył do niego Ted i powiedział( : ) - spacja za dużo, spacja za dużo, spacja za dużo
- Zapraszam Cię na najlepszy obiad jaki w życiu jadłeś(,) Malcolmie(.)
Dwoje przyjaciół zaczęło się śmiać i polecieli…

Dużo weny życzę, pozdrawiam,
Lilith