Via Appia - Forum

Pełna wersja: To życie tak goni...
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
To życie tak goni
a ja - uciekam
raz szybko, a raz znów
w o l n o
by nie wpaść w przepaść
i się nie zgubić w lesie
lecz trzeba też się w nim schować
w gęstwinie pośród obłoków czarnych deszczowych chmur...

ocena: 1/10 (Kheria)
Na wstępie dziabnęły mnie w oczy przecinek, wielokropek i pauza (-). Są zbędne, imho. Twór jest tak krótki i spójny, że interpunkcja tylko (mi) przeszkodziła w odbiorze.
A jeżeli już upierasz się przy swoim, zabrakło mi dwóch przecinków:

To życie tak goni
a ja – uciekam
raz szybko, a raz znów
w o l n o
by nie wpaść w przepaść
i się nie zgubić w lesie,
lecz trzeba też się w nim schować
w gęstwinie pośród obłoków czarnych, deszczowych chmur...


Ogólnie nie podoba mi się tylko odrobina patosu zawarta w wierszydle.
Po za tym krótko, spójnie i treściwie.

Jestem "na tak" Smile
Dwie sprawy chciałbym tutaj podkreślić:

1. Podobało mi się tonowanie rytmu wiersza w użyciu słowa wolno - w tym miejscu po prostu zwalniamy w naszym czytaniu, wobec tego zabieg jest udany i tego, w mym mniemaniu także powinieneś się trzymać - dobrego budowania napięcia/rytmu wiersza. Tutaj naprawdę mi się spodobało.

2. Forma wiersza jest krótka, raptem 8 wersów, brak innych podziałów. To co mnie uderzyło to, tak jak wspomniała Ero, przecinki. Zauważyłem, że w większości miejsc są, ale trudno uchronić się przed błędem, bo interpunkcja języka polskiego chyba wszystkim sprawia trudności (mnie zwłaszcza Big Grin)
Wobec tego, może spróbuj napisać wiersz biały bez interpunkcji, stosując zabiegi podobne jak do tego rozwlekłego w o l n o - myślę, że to byłoby pożyteczne ćwiczenie.

Co do samej treści. Widać patos, to per one, ale nie razi on w oczy. Zrozumiałem też tyle, że napisałeś o upływie czasu... A na wyjaśnienie dwóch ostatnich wersów się nie porywam - bo senny jestem Smile

Zauważyłem też w tym fragmencie:

Cytat:i się nie zgubić w lesie,

zaburzenie w płynności. Nie lepiej byłoby: i nie zagubić się w lesie?

Również jestem na tak. Treściwe, krótkie, prawdziwe. Może nie odkrywcze, ale życiowe i nie przepatosowane Big Grin