Via Appia - Forum

Pełna wersja: prezentacja maturalna z jezyka polskiego
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie. Jestem tegorocznym maturzystą. Wybrałem temat prezentacji :

"Motyw i funkcja przepowiedni,wróżby,proroctwa w literaturze. Omów zagadnienie na wybranych przykładach"..

Po ogólnym zapoznaniu się z tematem sądzę że następujące pozycje były by jego rozwinięciem :

1)."Król Edyp" Sofoklesa
2)."Odprawa posłów greckich" J. Kochanowskiego
3)."Makbet" W. Szekspira
4)."Wesele" S.Wyspiańskiego


Chętnie wysłucham innych propozycji tytułów książek,które mogłyby mi się przydać w rozwinięciu tematu.
A np. Biblia? Tongue Czyli proroctwa co do Mesjasza Smile
Dobra podpowiedź Malb! Kwestia w tym (zależnie od religijności) aby oddzielić uczucia religijne względem Biblii i oceniać walory wróżb oraz proroctw w kontekście wartości literackich.

Po motyw ten można też zaglądnąć do literatury fantastycznej, które wręcz opływają w przepowiednie i wróżby:
- Eragon
- Cykl Miecza Prawdy Terry'ego Goodkinga (dla zaprezentowania tematu wystarczyłby tom pierwszy)
- nawet Harry Potter i przepowiednia o zgładzeniu Voldemorta Wink

Oczywiście to tylko w zależności czy lubisz fantastykę i czy masz dobry kontakt z nauczycielem prowadzącym - Ja miałem w swoim czasie świetny, toteż 80% mojej prezentacji bazowało na literaturze fantasy i własnej analizie wszystkich utworów.
Coś ze współczesnej by się faktycznie przydało.
Może "Diuna"?
Myślę, że w tym przypadku Diuna jest zbyt skomplikowana.
Bierzesz same lektury? Współczuję. Powinieneś znać je od dechy do dechy, z pewnością komisja Cię nieźle przepyta. Lepiej wybrać książki spoza lektur, coś mniej oklepanego. Taka moja rada Smile
Eee to jeszcze zależy jaka komisja się trafi. O dziwo, wśród polonistów i polonistek coraz więcej fanów literatury fantastycznej Wink