Via Appia - Forum

Pełna wersja: Uprzedź mnie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
jeżeli jutro zamierzasz umrzeć
uprzedź mnie
bym mógł wykopać ci grób

jeżeli jutro zamierzasz zachorować
uprzedź mnie
bym mógł skraść wszystkie antybiotyki

jeżeli jutro zamierzasz kochać
uprzedź mnie
bym zdążył się z nią przespać

jeżeli jutro zamierzasz oglądać
uprzedź mnie
bym zdążył rozbić ekrany

jeżeli jutro zamierzasz podbić
uprzedź mnie
bym wysłał ludzkość na księżyc

jutro zamierzam być
zmartwieniem
by życie nie było proste
Wow, porwało. Niesamowite. Po prostu.

Pozdrawiam,
Zapętlona Smile
"jeżeli jutro zamierzasz podbić" - a co to za wyrażenie? I o co chodzi? np. podbić legitymację szkolną? Nie przekonuje mnie ten wiersz. Jest zbyt płaski. Sorry. Poza tym, czy autor naprawdę sądzi, że życie jest proste?



Pozdrawiam.
Szachu

W wyznaczonym przez Ciebie wyrażeniu chodzi o o podbicie świata. Czytaj dalej,

uprzedź mnie
bym wysłał ludzkość na księżyc
srebrny księżyc

wysyłam ludz na księżyc, żeby nie było czego podbijać.
Nie sądze, że życie jest proste. Tak sądzi los. Dlatego na świecie są te wszystkie zmartwienia i problemy, by życie nie było właśnie za proste.
Dziękuję za wejścia.
InFlames,


wiem, o co ci chodziło, ale tak nie można (wg mnie) pisać poezji. Bo tam naprawdę może chodzić o np. legitymację szkolną albo kartę zegarową w fabryce.


Pozdrawiam.
A ja to odczytałem inaczej i - nawet jeśli niezamierzony - to ciekawy zabieg. W dwóch pierwszych strofach podmiot (nie liryczny, podmiot pierwszego zdania każdej strofy) jest domyślny "ty", ale w drugiej i trzeciej zmienia się on na "jutro". Jeżeli zamierzasz kochać/podbić jutrzejszy dzień - itd. Świetnie!

Nie podobały mi się natomiast powtórzenia na końcu każdej strofy. Podejrzewam, że miały wprowadzić specyficzny klimat do wiersza, ale mnie jakoś zraziły. Czytam bez nich.

Dobry kawałek, InF - zdecydowanie Twój najlepszy (z tych, które czytałem).
Zastanowiłem się nad tymi powtórzeniami. Tak masz rację, Root. Miały one wprowadzić klimat, ale zdecydowanie lepiej czyta się bez nich. Dzięki! Smile

Pozdrawiam
.InF.
Przeczytałem ten wiersz i niestety nie trafił mi do gustu. Trochę taki za prosty. I zadaję sobie pytanie, do kogo się zwracasz??

to podbicie tak samo trochę mnie zabolało, bo faktycznie podbić to można też komuś oko albo aukcję na allegro. Za dużo znaczeń tego słowa by dobitnie ugryzło. Ja bym je zastąpił np. słowem zawładnąć choć mogłoby przy czytaniu na głos sprawić problem Smile
Komentarz Gościa
AUTOR: niewidzialna!

Cytat:do Szach-Mat: występuje w literaturze taki środek stylistyczny jak elipsa. paozdrawiam