Via Appia - Forum

Pełna wersja: Olimpiada
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Postanowiłam spróbować sił w tegorocznej Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego. (Szanse mizerne ale próbować warto). Wybrałam juz sobie nawet temat, mianowicie:
Relacje z podróży w piśmiennictwie epok dawnych (do końca XVIII wieku)
Tutaj też zaczyna się mój problem i prośba do Was. Może moglibyście polecić mi lektury, które mogłabym użyć w pracy? Mam już "Podróże Gulivera" i "Przypadki Robinsona Crusoe". Co jeszcze? Wolałabym tytuły troszkę mniej "sztampowe", bo grunt to zaskoczyć komisję. Smile
Z góry dzięki za pomoc.
Kapryśna
Może jakieś dzienniki sławnych podróżników? Marco Polo? Kolumb? Tongue
Może "Rękopis znaleziony w Saragossie" Potockiego by się nadał? Ciekawa pozycja jest również "Relacja" Michała Boyna. Boyn był polskim misjonarzem i dość długo przebywał w Chinach i Japonii, co opisał w swojej "relacji".
"Opis świata" Marco Polo wydaje się obowiązkowy.
Straszna szkoda, że Pizzaro był analfabetą i ignorantem, bo na pewno dostarczyłby nam dużo informacji na temat kultury Indian :/.
Nie przychodzi mi nic na myśl na dzień dzisiejszy. Jak mi coś wpadnie do tej durnej głowy to napisze jeszcze.
Nie chcesz być "sztampowa"?

Weź pos uwagę "Boską Komedię" Dantego Smile
Lepszych podrózy niż od Piekła po Niebo nie ma Smile

Tak poza tym z klasyki: "Odyseja" Homera i "Eneida" Wergiliusza powinny zamieść konkurencję.

"Opisanie Świata" Polo (nie Opis) jest świetne, ale tutaj dopiero będziesz przekombinować musiała Tongue
Opisywał nie tylko, co widział, ale także "nieziemskie" rzeczy, które mu fantazja własna lub opowieści podsunęły.
Zgadzam się z Kotem. Przede wszystkim 'Boska komedia' - bardzo ważne dzieło, jeśli chodzi o podróże (jego wymiar w zasadzie jest ponadczasowy)

Pozdrawiam,
Zapętlona
Taa, i nie zapomnij jeszcze o motywie wyprowadzenia Żydów z niewoli egipskiej ;p
Jeśli jeszcze nie skompletowałeś odpowiedniej bibliografi, to polecam Ci Jana Chryzostoma Paska i jego sławne pamiętniki (szczególnie te, które traktują o jego służbie wojskowej i podróżach - na przykład do Danii).
Diogenesie, dziekuję, akurat pamiętniki Paska wybrałam jako jedną z lektur Smile