Via Appia - Forum

Pełna wersja: Na krześle elektrycznym (fraszka)
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
- Masz jeszcze ostatnie życzenie -

dotarło do uszu skazańca.

- Chwyćmy się teraz za ręce.

Zapraszam panów do tańca.
To taki uwspółcześniony motyw Danse macabre, znany już w sztuce dawniejszych wieków?? Smile
(15-11-2020, 10:55)Kotkovsky napisał(a): [ -> ]To taki uwspółcześniony motyw Danse macabre, znany już w sztuce dawniejszych wieków?? Smile

Dokładnie. 
Po drugie - jak odejść z tego świata, to z biglem i w towarzystwie Wink
A mnie to trochę przypomniało pewien fragment z pewnej radzieckiej kreskówki stworzonej przez Dawida Czerkasskiego - ukraińskiego mistrza absurdalnego humoru w kreskówkach. Możecie spojrzeć oto tu (w okresie od 4:50 do 5:50):
https://www.youtube.com/watch?v=ParGhmKDs4o
Big Grin Big Grin Big Grin
Od razu odnotuję, że w następnym odcinku tak zabity agent wraca do życia, tak samo jak po wszystkich innych występujących w tej kreskówce absurdalnych metodach jego zabicia. Smile
Faktycznie, to absurdalny humor Smile)) I jak proroczy... nie tylko do mojego krześła elektrycznego, ale i covida19. Przecież jeden z nich kaszle, a nie ma maseczki! Oj, źle się to skończy Wink
PS. W dzieciństwie czytałem podobną książkę "Przygody kapitana Załganowa"... Niekrasowa. Chyba to ten sam autor, na podstawie którego książki zrobiono tę kreskówkę Smile
To jest właśnie kreskówka zrobiona na podstawie tego utworu: "Przygody kapitana Załganowa" (albo kapitana Wrungla, według innego tłumaczenia). Tylko ona znacząco się różni od powieści. Scenarzysta dodał do fabuły kreskówki niektóre wątki, których w powieści nie ma, a które w kreskówce występują jako najważniejsze. Mianowicie: 1) cała wyprawa odbywa się w ramach pewnych zawodów mających ustalić, który żaglowiec opłynie Ziemię jako pierwszy; 2) odbywa się kradzież cennej statui z muzeum; 3) okazuje się, że wykonawcą tej kradzieży jest Fuks - trzeci członek załogi Załganowa, zaś jej organizatorem jest organizator wspomnianych zawodów żaglowców. Smile
A jednak Smile))
Odszukałem tę książeczkę. Mam ją w bibliotece domowej Smile
Pozdrowienia dla kapitana Załganowa Smile