Via Appia - Forum

Pełna wersja: Gdzie pisać cudze utwory?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Załóżmy, że ktoś, nazwiemy go X, wymyślił jakiś utwór ustnie, a ktoś inny, nazwiemy go Y, chce opisać ten utwór X-a pisemnie. X wyraża na to zgodę. Y jest użytkownikiem tego forum i chce opisać na tym forum utwór X-a, wskazując oczywiście, że autorem jest X. Odnotowuję, że nie mamy działu, który pasowałby do tego. Jedyne wyjście polega na tym, żeby umieścić to w dziale "Kawiarenka".

Jeżeli ktoś ma lepszy pomysł, niż "Kawiarenka", albo ma jakieś uwagi na temat takiej sytuacji, proszę o tym napisać. Będę szczególnie wdzięczny, jeżeli administracja zdecyduje utworzyć nowy dział przeznaczony specjalnie do takich sytuacji, choć uświadamiam sobie fantastyczność tego pomysłu. Big Grin

(Jeszcze przychodziło mi na myśl, że w przypadku, kiedy Y pisze ten utwór w innym języku, niż opowiedział go X, to formalnie to mogłoby pasować do działu "Przekłady". Ale takie postrzeganie byłoby przesadne. Takie rzeczy zupełnie nie są prawdziwymi przekładami i ich pisanie bardzo mało przypomina "mrówczą pracę tłumacza". A gdyby nawet przyjąć taką zasadę, że to są tłumaczenia, to problem pozostaje w sytuacji, kiedy nie ma takiej różnicy języków.)
Utwory należy umieszczać zgodnie z ich rodzajem (poezję w poezji, opowiadania w opowiadanaich etc.)
Ale wtedy to byłoby sprzeczne z zasadą, że ten, kto umieszcza utwór, ma być jego autorem. Rozumiem tak, że ta zasada obowiązuje we wszystkich działach przeznaczonych do rozmieszczania utworów, oprócz działów "Przekłady". Być może, się mylę?
Spróbowałem samodzielnie zgłębić sobie to pytanie i pojawiły się kolejne. Czy to prawda, że nasze forum dotychczas jest powiązane z jakimś serwisem internetowym, który obecnie przedstawia informacje o meblach? Według tekstu o prawach autorskich, umieszczonych przy większości działów, to właśnie tamten serwis wymaga, byśmy publikowali tylko swoje utwory.
Jeszcze przyszło mi na myśl, że cykl pod tytułem "Wiersze starszej pani" łamie przypuszczalne zasady jeszcze bardziej, niż to, o czym piszę. Jednak nikt za to nie nakłada sankcji. Z tego wnioskuję, że chyba rzeczywiście można tak po prostu pisać cudze utwory w działach odpowiadających ich rodzajowi. Ależ mamy bałagan w regulaminach!
O meblach nic mi nie wiadomo.
To portal literacki nie wojsko Wink
Czyżby tylko wojsko potrzebowało zrozumiałych regulaminów? Smile Jeżeli jakiś napis jest nieaktualny, trzeba go usunąć, żeby nie wprowadzał w błąd.

Cytat:UWAGA!

W związku z powszechną ostatnio falą plagiatów oraz kradzieży utworów (której ofiarami stali się także nasi użytkownicy), proszę o zapoznanie się z poniższą treścią.

1. Umieszczając tekst/wiersz/opowiadanie na forum Inkaustus.pl oświadczasz, że jesteś jego autorem i posiadasz pełne prawa autorskie (osobiste i majątkowe) do niego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)*.

2. Publikacja jest jednoznaczna z udzieleniem niewyłącznego prawa właścicielom i Administracji forum Inkaustus.pl na niekomercyjne wykorzystanie całości lub części publikowanego utworu na łamach tegoż forum i/lub w innych publikacjach elektornicznych związanych bezpośrednio z forum (gazetka „Via Appia”).

[..., bla, bla, bla, ...]

A teraz patrzymy, co to za Inkaustus.pl:
http://inkaustus.pl/
:-?
Może po prostu starczy wyraźnie zanaczyć iż nie jest się autorem tekstu, tylko "spisywaczem"? Noi równie wyraźnie podać tożsamość samego autora i inforrmację o jego zgodzie na publikację? Poczym wrzucić utwór do odp. działu, zaś w regulaminie sporządzić stosowna zmianę?
(20-07-2020, 21:40)D.M. napisał(a): [ -> ]Czyżby tylko wojsko potrzebowało zrozumiałych regulaminów? Smile Jeżeli jakiś napis jest nieaktualny, trzeba go usunąć, żeby nie wprowadzał w błąd.

Cytat:UWAGA!

W związku z powszechną ostatnio falą plagiatów oraz kradzieży utworów (której ofiarami stali się także nasi użytkownicy), proszę o zapoznanie się z poniższą treścią.

1. Umieszczając tekst/wiersz/opowiadanie na forum Inkaustus.pl oświadczasz, że jesteś jego autorem i posiadasz pełne prawa autorskie (osobiste i majątkowe) do niego, w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.)*.

2. Publikacja jest jednoznaczna z udzieleniem niewyłącznego prawa właścicielom i Administracji forum Inkaustus.pl na niekomercyjne wykorzystanie całości lub części publikowanego utworu na łamach tegoż forum i/lub w innych publikacjach elektornicznych związanych bezpośrednio z forum (gazetka „Via Appia”).

[..., bla, bla, bla, ...]

A teraz patrzymy, co to za Inkaustus.pl:
http://inkaustus.pl/
:-?
Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin  a to dobre  Wink Wink Wink Wink
Kotkovsky napisał(a):Może po prostu starczy wyraźnie zanaczyć iż nie jest się autorem tekstu, tylko "spisywaczem"? Noi równie wyraźnie podać tożsamość samego autora i inforrmację o jego zgodzie na publikację? Poczym wrzucić utwór do odp. działu, zaś w regulaminie sporządzić stosowna zmianę?

Właśnie też tak myślę, tylko bardzo przydałoby się to ostatnie (sporządzenie zmian w regulaminie i innych wyjaśnieniach) ze strony osób uprawnionych zanim zwykli użytkownicy robiliby wszystko pozostałe, wspomniane tu.
O ile zrozumiałem z dyskusji tego wątku, nie złamałem reguł obowiązujących w sensie faktycznym, kiedy utworzyłem ten oto wątek:
https://www.via-appia.pl/forum/Thread-M-...%C5%82owie