Via Appia - Forum

Pełna wersja: Wirus
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Pewien gatunek wirusa z Wuhanu
Sporo narobił tu nam bałaganu.
Ale teraz w Chinach fajnie już zanika.
Wkrótce zobaczymy, jak w Europie znika.
Też na to liczę...

Dima, co do formy miniaturki - jednak rymy są zbyt proste: Wuhanu - bałaganu, zanika - znika. Długość wersów i średniówka też jest różna, przez co zgrzyta przy czytaniu. Popracowałbym jeszcze nad nią.
Dziękuję, Zdzisławie, za komentarz. Nie jestem aż takim estetą od doskonałych rym i rytmów, jak Ty. Smile Naprawdę zmieniłem rytm między drugim a trzecim wersem, bo inaczej nie wymyśliłem, ale w każdej parze wersów z osobna rytm jest doskonały i to mi wystarczy. Smile Nie boję się też używać "zbyt prostych" rym. O ile mogę jeszcze się zgodzić, że "zanika - znika" brzmi zbyt prosto, to jednak nie wiem, z jakich zasad miałoby wynikać, że rym "Wuhanu - bałaganu" również jest "zbyt prosty". Smile
(16-03-2020, 20:43)D.M. napisał(a): [ -> ]Dziękuję, Zdzisławie, za komentarz. Nie jestem aż takim estetą od doskonałych rym i rytmów, jak Ty. Smile Naprawdę zmieniłem rytm między drugim a trzecim wersem, bo inaczej nie wymyśliłem, ale w każdej parze wersów z osobna rytm jest doskonały i to mi wystarczy. Smile Nie boję się też używać "zbyt prostych" rym. O ile mogę jeszcze się zgodzić, że "zanika - znika" brzmi zbyt prosto, to jednak nie wiem, z jakich zasad miałoby wynikać, że rym "Wuhanu - bałaganu" również jest "zbyt prosty". Smile

To są tzw. rymy częstochowskie, mają tę samą końcówkę.
Pzdr.
Jeśli przez końcówkę rozumieć wszystko od ostatniej akcentowanej samogłoski do końca, to chyba jest mile widziane, żeby taka końcówka była ta sama. Pewien kolega z innego forum zwykle wytyka mi brak rymu, kiedy mam takie końcówki trochę różne. Ale jeżeli sięgniemy nawet o jedną literę dalej, definiując początek końcówki, to mamy "-hanu" - "-ganu", czyli już nie to samo. Być może, "h" i "g" są uważane za bardzo podobne dźwięki? Tak uważać mogą raczej ci, którzy wymawiają "h" dźwięcznie.

PS. Wikipedia definiuje rym częstochowski jako "banalny, powszechnie znany, zbyt często stosowany".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rym_cz%C4%99stochowski
Bardzo wątpię, by słowo "Wuhan" na dzień dzisiejszy tak często występowało w wierszach, by o rymie z tym słowem można było tak powiedzieć. Smile
(17-03-2020, 20:41)D.M. napisał(a): [ -> ]Jeśli przez końcówkę rozumieć wszystko od ostatniej akcentowanej samogłoski do końca, to chyba jest mile widziane, żeby taka końcówka była ta sama. Pewien kolega z innego forum zwykle wytyka mi brak rymu, kiedy mam takie końcówki trochę różne. Ale jeżeli sięgniemy nawet o jedną literę dalej, definiując początek końcówki, to mamy "-hanu" - "-ganu", czyli już nie to samo. Być może, "h" i "g" są uważane za bardzo podobne dźwięki? Tak uważać mogą raczej ci, którzy wymawiają "h" dźwięcznie.

PS. Wikipedia definiuje rym częstochowski jako "banalny, powszechnie znany, zbyt często stosowany".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rym_cz%C4%99stochowski
Bardzo wątpię, by słowo "Wuhan" na dzień dzisiejszy tak często występowało w wierszach, by o rymie z tym słowem można było tak powiedzieć. Smile

Twoje rymy to nie rymy częstochowskie a tzw. dokładne. Niechętnie widziane we współczesnej poezji. Ale tym się nie martw -poezja to wolna sztuka i nie ma zakazu takich rymów stosować.
A jeśli w wierszu pojawi się rym częstochowski - zdarza się to nawet wybitnym poetom.W tekstach disco-polo aż się roi od ,,częstochowszczyzny,,.

(17-03-2020, 00:10)Zdzisław napisał(a): [ -> ]
(16-03-2020, 20:43)D.M. napisał(a): [ -> ]Dziękuję, Zdzisławie, za komentarz. Nie jestem aż takim estetą od doskonałych rym i rytmów, jak Ty. Smile Naprawdę zmieniłem rytm między drugim a trzecim wersem, bo inaczej nie wymyśliłem, ale w każdej parze wersów z osobna rytm jest doskonały i to mi wystarczy. Smile Nie boję się też używać "zbyt prostych" rym. O ile mogę jeszcze się zgodzić, że "zanika - znika" brzmi zbyt prosto, to jednak nie wiem, z jakich zasad miałoby wynikać, że rym "Wuhanu - bałaganu" również jest "zbyt prosty". Smile

To są tzw. rymy częstochowskie, mają tę samą końcówkę.
Pzdr.

Nie częstochowskie a dokładne Zdzisławie.
Rym dokładny, jeżeli jest banalny, powtarzalny, często używany, jest właśnie rymem częstochowskim.
Dobrze, chyba nie będziemy tak długo dyskutować nad takim niepoważnym okruchem poetyckim. Smile
(18-03-2020, 11:08)Zdzisław napisał(a): [ -> ]Rym dokładny, jeżeli jest banalny, powtarzalny, często używany, jest właśnie rymem częstochowskim.

,,Wuhanu - bałaganu,, rzeczywiście to znany rym od stuleci ;-))