Via Appia - Forum

Pełna wersja: Maryi Jasnogórskiej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
,,Panno Święta co jasnej bronisz Częstochowy,,
Dzisiaj tu modli się do Ciebie oddany lud
Uczyń dla nas Matko Boża jeszcze jeden cud
Niechaj zaświeci słońce nadziei w dzień sierpniowy
 
Tutaj gdzie chory na powrót stanie się zdrowy
Nawet niemy zaśpiewa i sercem i bez nut
Niewinny a czysty nie utraci żadnej z cnót
Od stuleci trwają przez modlitwę rozmowy
 
Zanoszę prośby za serca umiłowane
Które tak kocham i kochać będę do końca
Bo z nimi choćby myślami dzisiaj zostanę
 
Maryjo Nasza której blask większy od słońca
A uczynki z Twej świętej łaski nieprzebrane
Zachowaj Polskę –bo wiarą wciąż pałająca…
Zgrabny wiersz i prawdziwie ujmujący temat, szczególnie ze względu na zbliżającą się rocznicę. Dzięki za to, kolego, choć weź pod uwagę, że dzisiejsza kultura bardziej wypchnie tę tematykę niż się nią zachwyci. Ale jeśli po tej stronie medalu jesteś - masz moje pełne wsparcie. Pozdrawiam i udanych podbojów życzę.


Totus Tuus
dziękuję za odwiedziny
mój imienniku
pewnie wiele osób czytało tylko brak odwagi na skomentowanie
pozdrawiam
maciekbuk ma rację. Szacunek z mej strony. Wiersz ogólnie podoba mi się. Chyba nie znam się szczególnie na pisaniu poezji; jednak czuję że chyba mógłbyś jeszcze trochę podszlifować formę przekazu.
Nie rozumiem też praktyki niektórych poetów by nie używać znaków interpunkcyjnych: przecinka, kropki itd. Ale może jest w tym jakiś sens?
Pozwoliłem sobie pobawić się twoim wierszem - pozmieniałem szyki niektórych słów. Bo wydaje się że twoja propozycja brzmi jak "przaśna rymowanka". Chyba że był to celowy zabieg nawiązujący do modlitw osób wierzących, ale często prostych? Ciekawe co o tym wszystkim sądzisz?


,,Panno Święta co jasnej bronisz Częstochowy
Dzisiaj do Ciebie modli się tutaj (tobie) oddany lud
Boża Matko uczyń jeszcze nam jeden cud
Niechaj zaświeci słońce nadziei w dzień sierpniowy

Tutaj gdzie chory na powrót stanie się zdrów
Nawet niemy zaśpiewa i sercem bez nuty
Niewinny a czysty żadnej nie straci z cnót
Od stuleci poprzez modlitwę trwają rozmowy

Za serca umiłowane prośbę zanoszę
Które tak kocham i kochać będę do końca
Bo z nimi choćby myślami dzisiaj zostanę

Maryjo Nasza której blask większy od słońca
A uczynki z Twej świętej łaski nieprzebrane
Zachowaj Polskę – wiarą wciąż pałającą
zaintrygowałeś mnie oceną Kotkovsky
(04-09-2017, 15:50)Maciek.J napisał(a): [ -> ]pewnie wiele osób czytało tylko brak odwagi na skomentowanie
Z pewnością nie o brak odwagi chodzi. Główne przyczyny to:
1. W dziale poezja zawsze było więcej publikujących niż komentujących.
2. Ogólna niechęć poetów do czytania i komentowania utworów kolegów po fachu. Tak jakoś zauważyłem, że poezję i tak najczęściej komentują prozaicy zaś poeci wrzucają dużo własnych ale cudzych raczej nie czytają.
3. Ogólny marazm dopadający forum falami.

I dopiero na 4 miejscu - tematyka, która mnie akurat osobiście nie leży. Kult wyrosły z praktyk religijnych starożytnych religii politeistycznych przypudrowany dla potrzeb chrześcijaństwa nie szczególnie cieszy się moim upodobaniem. Inną sprawą jest chętnie nadawany temu kultowi rys nacjonalistyczny z lekka (ostatni wers), co w opozycji ma się do fundamentalnej idei chrześcijaństwa, które jest z natury internacjonalistyczne. Jeszcze inną sprawą jest nieprawomyślna na gruncie samego katolicyzmu (teologiczno-katechizmowego a nie ludowego) myśl zawarta w wersie drugim i rozwijana w trzecim.

Serdecznie Pozdrawiam
Chyba bym zgodził się z Gunnarem - starczy pobieżna obserwacja.
Z drugiej strony skoro w "realu" przyznać się do wiary znaczy nieraz narazić się na "obciach" to dlaczego te same rzeczy nie miałyby przenosić się do świata cyfrowego?
A ten "celowy zabieg", o którym wspomniałem też może mógłby być jedną z metod na napisanie wiersza.
Bóg zapłać za wiersz.
Miły choć, co dość zabawne biorąc pod uwagę tytuł, rymy dość częstochowskie. Smile
Pozdrawiam i z pewnością zajrzę do kolejnych wierszy.
(09-11-2017, 16:12)Sprytus napisał(a): [ -> ]Bóg zapłać za wiersz.
Miły choć, co dość zabawne biorąc pod uwagę tytuł, rymy dość częstochowskie. Smile
Pozdrawiam i z pewnością zajrzę do kolejnych wierszy.

rymy częstochowskie bo rzecz jest o ...
ano właśnie