Via Appia - Forum

Pełna wersja: Ponad wszelką wiarą
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
chciałbym wierzyć w Boga
ponad wszelką wiarą
chciałbym móc mieć miłość
ponad wszelką miłość
tak żeby między mną a nią
niczego pośredniego nie było
przeszłości i przyszłości
byłych partnerów i partnerek
(bo mówią że miłości nie ujmuje się w liczbach)
przypadłości zewnętrznych
jak status pieniądz dom
i tych wszystkich warunków do spełnienia
które się spełnia
jeśli chce się mieć miłość
trwałą i szczerą
spokojną i bezpieczną
na zawsze ostateczną
jak przystań u Boga
(16-01-2017, 21:43)Robespierre napisał(a): [ -> ]jak status pieniądz dom
i tych wszystkich warunków do spełnienia
które się spełnia
jeśli chce się mieć miłość
trwałą i szczerą
spokojną i bezpieczną
Zdaje się, że "trwałą i szczerą" miłość można mieć spełniajac odpowiednie warunki materialne. Ale to iluzja. A jak warunki się zmieniają? No i sprzeczność. Ta najdoskonalsza miłość jest bezwarunkowa: Matki do dziecka, psa do właściciela. A między kobietą a mężczyzną? Przysięgają sobie, bez żadnego "ale" a jednak większość związków się rozpada.
To jak z przyjaźnią. Chcesz mieć przyjaciół? Najpierw sam musisz być przyjacielem.
Yhm...

Rob.
Za dużo. Znowu.
Znowu porywasz się na temat, który wielu już próbowało zmóc, a nie masz zwyczajnie warsztatu żeby się w takie rzeczy bawić.
Mówisz za dużo, znowu nie pozostawiając miejsca na interpretację, wykładając wszystko czarno na białym, kawa na ławę. Niepotrzebnie.
Naucz cię ciąć wiersze - wyciskaj tyle tematu ile się da, pozostawiając absolutne minimum wypełniacza - wtedy będzie całkiem, całkiem.

No i wreszcie błędy. Ach, te błędy.
Cytat:chciałbym wierzyć w Boga
ponad wszelką wiarą

Gramatyka nie przetrzyma czegoś takiego.
"Ponad wszelką wiarą" jest bardzo brzydkim konstruktem, bo używasz narzędnika "wierzyć w Boga (...) wiarą" w zdania "ponad wszelką x", gdzie gramatycznie prawidłowe zastosowanie jest wyłącznie biernika (kogo?, co? wiarę). To jest bardzo poważny zgrzyt, zastosowanie którego jest kompletnie nieuzasadnione. Wiem, co próbowałeś powiedzieć (wiarą ponad wszelką wiarę), ale to zwyczajnie gryzie po oczach, zwłaszcza, że później używasz tej konstrukcji prawidłowo (mieć miłość / ponad wszelką miłość).

dalej najpoważniejszym błędem chyba jest użycie wyświechtanych frazesów, które aż puchną od kiczu.
Cytat:tak żeby między mną a nią
niczego pośredniego nie było
przeszłości i przyszłości
byłych partnerów i partnerek
(bo mówią że miłości nie ujmuje się w liczbach)
przypadłości zewnętrznych
jak status pieniądz dom

No proszę cię. Tak się nie robi.
Unikaj takich rzeczy.
No i pracuj. Pracuj, pracuj, pracuj.

-S.
Dzięki, ale to nie są moje teksty. Pisałem pod jednym z nich, że mam piszącego znajomego, który chciał poznać opinie o swoich tekstach, a jest na bakier z siecią, bo jest człowiekiem starszej daty. Ja z poezji zrezygnowałem kilka lat temu, niemniej dzięki za zainteresowanie i opinie Wink
Tylko mu przekaż te opinie, bo gościu ma potencjał. Tylko żeby się do roboty wziął.