Via Appia - Forum

Pełna wersja: Raduj się życiem
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
czas jak woda życiem przecieka
przybyło zmarszczek na twojej skroni
każdy dzień kolejną noc goni
łap chwile chyżo żywot ucieka

ciesz się słońca porannym lśnieniem
raduj że kawę wyborną pijesz
miej świadomość tego że żyjesz
niechaj te słowa będą natchnieniem
Kawa uzależnia i podnosi ciśnienie. Jest niezdrową używką. Do czego Ty namawiasz ludzi?

Wink
Cytat:Kawa uzależnia i podnosi ciśnienie. Jest niezdrową używką. Do czego Ty namawiasz ludzi?

Czy zatem nikotyna zawarta w dymie tytoniowym jest gorsza niż kofeina w kawie, herbacie lub czekoladzie? Z medycznego punktu widzenia nie ma nawet porównania. Dr Peter Dews z Uniwersytetu Harwarda, prowadzący badania nad kofeiną, powiedział: „Najogólniej biorąc kofeina nie odbija się w istotny sposób na zdrowiu narodu — w przeciwieństwie do palenia papierosów”. Ale zarzuty stawiane paleniu przez medycynę to dopiero początek.


Jak wynika z przeprowadzonych niedawno doświadczeń, kawa może wytrącić z wody kranowej „78 do 90 procent rozpuszczonych w niej metali ciężkich, takich jak ołów czy miedź, ponieważ cząstki drobno zmielonej kawy, zawierające elektrycznie obojętne lub naładowane ujemnie molekuły, przyciągają dodatnio naładowane jony metali ciężkich” — podaje gazeta The Australian. „Im mocniejsza kawa, tym skuteczniej je usuwa” — mówi doktor chemii Mike McLaughlin. Podobne badania przeprowadzono też z herbatą ekspresową, ale choć usuwa ona jakieś 30 procent ołowiu, to jednak nie zauważono, by tak samo oddziaływała na miedź.

Zakończone niedawno dwuletnie badania 45 589 mężczyzn nie wykazały żadnego związku między piciem kawy a chorobami serca, czytamy w czasopiśmie The New England Journal of Medicine. Wprawdzie w trakcie innych badań odkryto zależność między piciem kawy a groźbą zachorowania na serce, ale owe najnowsze obszerne badania, podobnie jak kilka poprzednich, nie potwierdziły tych obaw. Prezes Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego oświadczył: „Wyniki te pozwalają mi z większym przekonaniem mówić pacjentom, iż działanie na rzecz zdrowia publicznego nie wymaga od nich zrezygnowania z picia kawy”. Jednakże ostatnio wykryto, że osoby pijące więcej niż 4 filiżanki kawy dziennie są nieco bardziej narażone na atak serca.

Nowe odkrycia dotyczące kawy
„Kawa bezkofeinowa wcale nie jest zdrowsza od tradycyjnej i może w równym stopniu powodować bezsenność” — donosi londyński The Times. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu, oba rodzaje kawy działają na układ krążenia i układ nerwowy prawie identycznie. Cały więc problem nie musi tkwić w kofeinie. Kierujący tymi badaniami dr Roberto Conti przyznaje: „Do tej pory wpływ kawy na krążenie przypisywano kofeinie, ale odkryliśmy, że u osób, które zwykle kawy nie piją, kawa bezkofeinowa wywołuje podobne skutki. To pokazuje, jak mało wiemy na temat działania jednego z najpopularniejszych napojów oraz najchętniej spożywanej substancji pobudzającej”.

Korzystałem z czasopism Przebudźcie sięBig Grin
Skrobipiórek, UWIELBIAM CIĘ!!!

Cytat:czas jak woda życiem przecieka
Nie gniewaj się, ale normalnie mnie zaskoczyłeś, bo
nie spodziewałam się po Tobie takiej poezji -
normalnie prawdziwa, najprawdziwsza poezja.
Bardzo udana metafora, bardzo.

Cytat:łap chwile chyżo żywot ucieka
Świetne, myślę, że nawet sam nie zdajesz sobie z tego sprawy, że ten wers Ci się udał, bardzo udał.
Po pierwsze, "chyżo" mnie urzekło.
Kocham archaizmy.
Po drugie, przyjrzyj się dobrze temu wersowi.
Można czytać w dwojaki sposób:
łap chwile chyżo
i
chyżo żywot ucieka.
Mistrzostwo świata!!!
Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że chyba to Ci się przypadkiem zrobiło, ale to nic.
Lubię to!
Wersy nasycone są emocjami, których nie trzeba szukać na siłę. Podoba mi się też przekaz nawet mimo tego, że jest banalny. Przedstawiłeś go w sposób na tyle dobry, że nie zmieniałabym ani linijki.
Używasz form, które zaliczane są już do archaizmów, ale z pewnością wiele osób przede mną już o tym wspominało. Niektórzy uznają, że działa to na niekorzyść utworu, inni wręcz przeciwnie. W tym przypadku zaliczam się do tej drugiej grupy.
Zostawiam ocenę i pozdrawiam
Angel
A to gwiazdki od Lexis, w takim razie ode mnie tyż.
Cytat:Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że chyba to Ci się przypadkiem zrobiło, ale to nic.

Cytat:Nie gniewaj się, ale normalnie mnie zaskoczyłeś,

Jeżeli pozytywnie zaskoczyłem, to zapewniam że o żadnym gniewie nie może być mowyBig Grin

Oj tam, oj tam, nawet nie mogę uwierzyć, że ktoś choć troszeczkę doceni twórczość SkrobipiórkaShy,

A z tym wierszem było tak. Kiedyś go skleciłem, gdzieś tam na jakieś forum wrzuciłem, ktoś coś zasugerował żebym jedno czy drugie słowo zmienić. Odleżał sobie, dzisiaj jakieś naniosłem nieznaczne korekty i już.

Dziękuję Antonia za dobre słowoWink

(18-12-2015, 17:53)Lexis napisał(a): [ -> ]Lubię to!
Wersy nasycone są emocjami, których nie trzeba szukać na siłę. Podoba mi się też przekaz nawet mimo tego, że jest banalny. Przedstawiłeś go w sposób na tyle dobry, że nie zmieniałabym ani linijki.
Używasz form, które zaliczane są już do archaizmów, ale z pewnością wiele osób przede mną już o tym wspominało. Niektórzy uznają, że działa to na niekorzyść utworu, inni wręcz przeciwnie. W tym przypadku zaliczam się do tej drugiej grupy.
Zostawiam ocenę i pozdrawiam
Angel

Dzięki serdrczneSmile

Proszę tylko o wyrozumiałość i nie wymagać kolejnych na takim poziomie , nie każdy wiersz wyjdzie doskonałyShy