Via Appia - Forum

Pełna wersja: Co było najpierw? Jajko czy kura?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Kukuryku! Skonfliktowane pokolenia.
Co było najpierw, a co było potem?
Kukuryku! Już wyszła z kurnika,
rozgląda się na wszystkie strony.
Do sąsiadki, na plotki? Do gaździny głodna?
Ciasno? Duszno? Nie patrz w niebo,
nic tam nie ma ciekawego.
Kukuryku! Bóg? Tożsamość? Przodkowie?
Zła jesteś drobiowa królewno!
Psujesz światową harmonie!
Sprzeczasz się z matką naturą
I ciotką fizyką!
Sokrates ma się nad tym głowić,
ty wracaj na farmę!

Pękają jajka, trzaskają skorupki,
pierwsza puchata głowa, druga…
- Mamo! Jestem głodny!
- Mama? Jaka mama?
O czym mówisz bracie?
Jesteśmy pierwsi na tym świecie,
Żadnej mamy jeszcze nie ma.

Co było najpierw? Jajko czy kura?
Są pytania, na które nie ma odpowiedzi.
I powołania, które trzeba wypełnić. -
Pomyślała, pokornie spuściła wzrok i wróciła
na farmę, nakarmić dzieci.

Pozdrawiam Gadi

Szary Człowiek

Na początku był kogut (Swarog), jak poucza nas mitologia Słowian Smile to on zniósł jajo

Co do wiersza - ciekawy, lecz strasznie zamotany a zakończenie bardziej przypomina opowiadanie niż wiersz moim zdaniem
Szary ma rację, bardziej to opowiadanie niż poezja, ale za to bogate pokłady humoru. Osobiście uważam, że pierwszy byl omletBig Grin
Jakoś nie trafiłaś do mnie tym utworem Gadi... To taka upoetyczniona proza. To Oczywiście tylko moje zdanie Smile
To w takim razie do jakiego działu zaliczać taką "upoetycznioną prozę"? Jakbym umieściła to wśród opowiadań jeszcze bardziej by nie pasowało. Podzieliłam na wersy, więc jest to wiersz. Zwrotki dyskwalifikują prozę. Zgadzam się - ma to w sobie sporo z opowiadania. Tylko... dlaczego miało by to zaprzeczać mianu poezji?
hehe nic nie zrozumialem bardzo ładnie. (ale to nie ja tak mówie, powinienem zapisać w cudzysłowiu, ale tego nie zrobie.)
(19-04-2010, 15:32)gadi napisał(a): [ -> ]Podzieliłam na wersy, więc jest to wiersz. Zwrotki dyskwalifikują prozę.
Jeżeli dobrze
rozumiem, to
według Ciebie,

tylko zapis
stanowi o tym, czy
piszę prozę czy poezję?
Tak, odkąd istnieje wiersz wolny to wszystkie utwory które autor uzna za wiersz i w których układ graficzny poszczególnych wersów ma jakieś znaczenie można nazwać poezją. To jest moje zdanie. Prawdopodobnie błędne - chętnie wysłucham konkretnych kontrargumentów.

To nie miejsce na takie rozmowy. Zapraszam do napisania prywatnej wiadomości lub do dyskusji w shout boxie Smile // Ero