Via Appia - Forum

Pełna wersja: Dzisiejsza rzeczywistość i historia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
podróżują siedząc vis a vis czasem gawędzą
historia przysypia znudzona bezruchem
zapada się w sobie aż staje się mniej istotna
lekceważona nawet przez uczniów

rzeczywistość przeciwnie to ciągłe igrzyska
elity wciąż nienażarte a kartki do urn jedyny cel
wzrost cen udający wzrastający dobrobyt
a naród rodzi się tylko w obliczu tragedii

nagle za oknem
obraz namalował się czarnym cieniem
spowodował przebudzenie

żołnierze stanęli na baczność
poeci zaczęli bajdurzyć wiersze z blizn
a politycy głośno sapiąc
biegają od wschodu do zachodu
bo kraje nigdy nie miały wspólnego tętna

- czy ten pomruk to rozgrzane silniki tanków
spytała historia
- śpij to tylko wariacje ruskiego kuglarza

niech jadą dalej dalej dalej
jak najdalej
Sama mowa wiersza i cały przekaz jest w porządku, ale forma poukładana, jak nie do końca dobrze skrojone klocki lego.
Może, gdyby to trochę przeredagować wyszłoby zgrabniej? Nie mniej bardzo na czasie, choć można się w pewnym momencie przejść.Ostatecznie sporo plusów, ale i minusy, jak np nie do końca dobrze skrojony początek. Na teraz 3/5Smile
Przerażająco odmalowujesz tą historię, krwiożercze stworzenie, które budzi się dopiero na dźwięk silników czołgów czy ogólną wojenną wrzawę. Dzisiejsza rzeczywistość niewiele lepsza, aż człowiek się zastanawia, co tak naprawdę gorsze. Przynajmniej ja tak to czytam, chociaż dostrzegam też inne możliwości interpretacji. W ogóle to bardzo ciekawy zabieg, że przeciwstawiasz historii rzeczywistość, nie teraźniejszość. To daje do myślenia, bardzo na plus. I tak wieloznaczna końcówka, kwestia, którą nie wiadomo, komu przypisać: podmiotowi, historii czy rzeczywistości, i zależnie od tego zmienia znaczenie. Myślę, że "środek" wymaga trochę dopracowania. Unikałabym dopowiedzeń, takich jak "to jedyny cel nadrzędny" - to już imo nadmiar słów, a bez tego sens byłby i tak czytelny.
Ogólnie bardzo ciekawy tekst, Lysso Smile
Nie wiem Piramido co złego jest w początku. Poprawiłam księżniczko. Dziękuję za komentarze.
Wg mnie pierwsza i pozostałe strofy są zgrabnie utkane, a NAJ przypadła mi do gustu czwarta.
Świetne to bieganie od wschodu do zachodu...i do tego niekończące się rozmowy z których i tak nic nie wynika.
Uważam, że to jeden z lepszych tekstów.
PozdrawiamSmile
(08-04-2014, 20:37)Ir_ napisał(a): [ -> ]Wg mnie pierwsza i pozostałe strofy są zgrabnie utkane, a NAJ przypadła mi do gustu czwarta.
Świetne to bieganie od wschodu do zachodu...i do tego niekończące się rozmowy z których i tak nic nie wynika.
Uważam, że to jeden z lepszych tekstów.
PozdrawiamSmile

Ucieszył mnie ten komentarz. Pozdrawiam