Via Appia - Forum

Pełna wersja: Prezentacja maturalna atakuje! Pomocy?
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Zwracam się z uprzejma prośbą o pomoc, ponieważ moja polonistka jakoś nie potrafi mi jej udzielić (albo mnie po prostu nie lubi).
Wybrałam sobie temat: Brzydota jako kategoria estetyczna. Omów temat, odwołując się do wybranych przykładów literackich różnych epok.
Problem mam oczywiście, jak wielu przede mną, z bibliografią. Wybrałam sobie już literaturę podmiotu: "Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią", wiersz "Padlina" Baudelaire'a, "Upiora Opery" Leroux, wiersz "Mieszkańcy" Tuwima i "Odę do turpistów" Przybosia, ale mam problem z literaturą przedmiotu Undecided. Póki co, mam: "Historię brzydoty" Hugo i jakąś encyklopedyczną definicję turpizmu, ale pojęcia nie mam, co z resztą?
Czy można wybrać sobie książkę do literatury podmiotu bez opracowania w literaturze przedmiotu? Czy można ją opracować samemu? Bo do "Upiora" raczej opracowania nie znajdę, a chcę go wziąć na upartego. Czy można opierać się na wiedzy własnej podczas omówienia książek, czy tylko na tej, dostępnej w literaturze przedmiotu? Czy błędem jest zastosowanie opracowania gotowego (mam książki z opracowaniami typu "Ściąga b1", ale głupio mi je wpisać)? Pomożecie trochę? Shy
Hmmm, ja jak miałam ustną maturę, to bazowałam również na własnych wnioskach. W zasadzie to głównie na nich. Moim zdaniem wystarczy, jeśli z literatury przedmiotu będziesz miała ogólnie o brzydocie ze dwie czy trzy pozycje, nie musisz mieć (moim zdaniem, ale poloniści bywają świrnięci) osobnych opracowań tekstów.

A takie kwiatki w internetach wygrzebałam, które mozesz umiescić w literaturze przedmiotu i wyciągnąć z tego albo nic, albo po jednym zdaniu Wink


Polski Słownik Biograficzny t. XXIX, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk-Łódź 1986.
Wspomnienia o Julianie Przybosiu opr. Janusz Sławiński, Warszawa 1976.
Agnieszka Kwiatkowska Tradycja, rzecz osobista. Julian Przyboś wobec dziedzictwa poezji Poznań 2012.
M. Jastrun, Baudelaire [w:] Ch. Baudelaire, Kwiaty zła, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1981, ISBN 83-06-00586-4
Gaston Leroux: Upiór opery. Warszawa: Wydawnictwo Alfa, 1990. ISBN 83-7001-339-2
M. Głowiński, Wstęp, [w:] J. Tuwim Wiersze wybrane, Wrocław 1964 [lub wyd. następne].
Studia o poezji J. Tuwima, w serii: Skamander, t. III, red. I. Opacki, Katowice 1982.
K.W. Zawodziński, Szkice o Tuwimie, [w tegoż:] Wśród poetów, Kraków 1964.


BTW, tu masz fajną stronkę, zajrzyj sobie, może znajdziesz coś jeszcze Wink

http://www.polskina5.pl/
O, dzięki wielkie za pomoc! Każda mi się przyda! Shy
Nie wierzę, żeby nie było opracowań na ten temat, szczególnie, jeśli chodzi o "Upiora w operze", utwór tyle razy adaptowany i przerabiany. Radziłabym poszukać w słownikach i encyklopediach tego hasła, tam czasem są podawane źródła, na podstawie jakich tworzono opis/definicję.

Jeśli to nie pomoże, możesz udać się do instytucji zwanej biblioteką, najlepiej do kilku, i poprosić o pomoc, bibliotekarze znają różne źródła. Istnieje też coś jakiego jak bibliografie, szczególnie w literackich powinno coś być na ten temat (bibliografie są w niektórych bibliotekach, niektóre są też online, ale to też głównie w bibliotekach, które ten dostęp wykupują Wink). Poza tym możesz poszukać jakiejś biografii autora, w niektórych bardzo często są omawiane, mniej lub bardziej szczegółowo, ich dzieła, no i tam znów będziesz miała najczęściej bibliografię, w której może znajdziesz jakieś przydatne opracowanie, lub po prostu poszukać egzemplarza z opracowaniem.
Odsyłam też do http://www.nukat.edu.pl/cgi-bin/gw_2012_...er&lang=pl
O ile się nie mylę, Historię brzydoty napisał Eco, nie Hugo Wink.
Owocnych poszukiwań.
(27-01-2014, 19:45)księżniczka napisał(a): [ -> ]Nie wierzę, żeby nie było opracowań na ten temat, szczególnie, jeśli chodzi o "Upiora w operze", utwór tyle razy adaptowany i przerabiany.

Szukałam. Nie ma oficjalnych opracowań - jedynie jakieś fanowskie i często oparte na adaptacjach filmowych, a nie na książce, z którą filmy nie mają zazwyczaj nic wspólnego.

(27-01-2014, 19:45)księżniczka napisał(a): [ -> ]Jeśli to nie pomoże, możesz udać się do instytucji zwanej biblioteką, najlepiej do kilku, i poprosić o pomoc, bibliotekarze znają różne źródła. Istnieje też coś jakiego jak bibliografie, szczególnie w literackich powinno coś być na ten temat (bibliografie są w niektórych bibliotekach, niektóre są też online, ale to też głównie w bibliotekach, które ten dostęp wykupują Wink).

Byłam w owej instytucji i przyniosłam stamtąd kopiastą górę książek; niestety większość okazała się mało przydatna, lub bardzo ogólnikowa. Jeszcze się nie poddałam i zamierzam tam wrócić. Uznałam jednak, że dobrze będzie wykorzystać wszelkie sposoby na pozyskanie niezbędnych mi informacji i poprosić o pomoc też na via. A nuż, ktoś też miał taki temat i coś mi podrzuci? Smile
Każda pomoc, jak wspomniałam we wcześniejszym poście, może się okazać przydatna.

(27-01-2014, 19:45)księżniczka napisał(a): [ -> ]Poza tym możesz poszukać jakiejś biografii autora, w niektórych bardzo często są omawiane, mniej lub bardziej szczegółowo, ich dzieła, no i tam znów będziesz miała najczęściej bibliografię, w której może znajdziesz jakieś przydatne opracowanie, lub po prostu poszukać egzemplarza z opracowaniem.
Odsyłam też do http://www.nukat.edu.pl/cgi-bin/gw_2012_...er&lang=pl
O ile się nie mylę, Historię brzydoty napisał Eco, nie Hugo Wink.
Owocnych poszukiwań.

Szukam, szukam! Mam coś o Przybosiu, choć niewiele na temat "Ody do turpistów", ale to ogólniki i mało przydatne. Muszę szukać dalej...
O, i masz absolutną rację - "Historia brzydoty" jest autorstwa Eco! Głupio palnęłam! Shy Pisałam ten wątek po całodniowym kopaniu w książkach i zastanawiałam się, czy nie dołączyć do bibliografii "Dzwonnika" Hugo, no i widać, wciąż o tym myślałam skoro pomyliłam Hugo z Eco! Big Grin Dzięki za wskazówki, księżniczko!