Via Appia - Forum

Pełna wersja: Czyste spojrzenie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Mamo kto napadł na Polskę w 1939 roku? – spytał synek.
Kto to byli naziści? To jakaś narodowość o której nie wiem? W szkole mówią, że drugą wojnę światową wywołali Niemcy, w telewizji, że naziści. To ja już nie wiem jak mam uczyć się historii.
- Bo widzisz synku, to nie jest takie proste. Ci co zrobią coś złego, próbują się potem wybielić i wymyślają sobie zastępcze twarze. Naziści to oni, tylko w lustrze widzą już swoje czyste twarze Niemców, a te brudne idą w świat w masce nazistów. To polityka, takie bajki dorosłych dla oczyszczania sumienia, chociaż to nigdy się nie spełni, sumienie tak się nie oczyszcza.
Pamiętasz jak rozbiłeś szybę i wymyśliłeś bajkę, że to rozpędzony ptak. Wymieniliśmy szybę, kosztowało to trochę, tata był smutny, dlatego ty długo nie wytrzymałeś i opowiedziałeś jak to się stało naprawdę. Ulżyłeś swojemu sumieniu.
Mamo ale oni robili okropne rzeczy, obozy koncentracyjne, zabili tylu ludzi, nie mogą tego zapomnieć.
- Myślę, że pamiętają , wstydzą się, ale by inni im tego nie wypominali, wymyślili nazistów i ci z ich pamięci zabrali zło w świat.
A Hitler?
– dziś synku już też maleje do malarza, który chciał im namalować nowy bogaty świat.
Dlaczego tak się oszukują, wyjdzie na to, że to biedny naród, który patrzył na to co wyrabiają naziści i ze strachu nic nie robił.
Mamo a dlaczego oni nie lubili żydów? Żydzi to źli, czy dobrzy ludzie?
Na religii nas uczono, że zabili Jezusa. Pewnie są źli.
- Ludzie jak ludzie, w każdej narodowości są dobrzy i źli.
No dobrze, ale cała Europa walczyła z Niemcami nie z nazistami.
Ja się nie zgadzam.
Niemcy wywołali wojnę, zabijali i w końcu przegrali. I dopiero teraz okazuje się, że ta cała wojna była z fantazji nazistów? A może tej wojny wcale nie było? Może Niemcy nie brali w niej udziału. Mówią teraz, obozy polskie, na naszej ziemi był holokaust. Kłamią.
Dlaczego likwidowali żydów? - mówili dla czystości swojej aryjskiej rasy, ale skoro to naziści prowadzili wojnę, to o jaką rasę walczyli.
Co to za rasa?
- Z fantazji lustra – synu
A Katyń mamo?
Historia tyle kłamie, więc czemu mam się jej uczyć.
- Jeżeli nie możemy na razie wyprostować niektórych kłamstw, możemy pokazywać, że je dostrzegamy.
Nawet za dwóję z historii?
- Myślę że w szkole nie będzie pytań w sprawie kłamstw historii. Może dojść do dyskusji ale z tego powodu nie będzie ocen ani represji. Tak było za moich czasów.
Zamilkł, usiadł do komputera.
Już wiem, to nie narody wywołują wojny, to politycy.
Poczytałem w internecie, naziści, komuniści, to polityka każe ludziom się nienawidzić. Gdyby mówiono tylko prawdę, nie wymyślano dla zła - ufoludków, to moglibyśmy kochać wszystkich.
To po co nam ta polityka? Po co partie?

Mamo wymyśliłem nowy świat.

W każdym kraju ludzie będą wybierać tylko mędrców.
Nie będzie partii. Polityka będzie zabroniona.
On ma dopiero 13 lat.
O ile miniaturka jest ciekawa tematycznie (małe dzieciaki potrafią ukazać niektóre sprawy w świeży sposób, na swój sposób bardzo mądry - co fajnie wyeksponowałaś w tekście), o tyle od strony technicznej po prostu boli. Przede wszystkim dostawiłbym myślniki, żeby było wiadomo co, kto mówi. No i brak przecinków przed "że" i przed "któr-" należy poprawić. Tekst zyskałby na przejrzystości po tych zabiegach, a czuć w nim potencjał.

Pozdrawiam!
Dużo mi brakuje, wiadomości, wprawy, dotąd próbowałam pisać tylko wiersze. Ale próbować można. Trochę poprawiłam, nie wiem czy wszystko. Dzięki za komentarz.