Via Appia - Forum

Pełna wersja: opinia
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
mała prośba
dosłownie chwilę
zanim skończycie

zabierzcie mi wzrok
słuch dotyk smak

i wszystko co chcecie -
wszystkie nadludzkie
narzędzia tortur
Początek bardzo patetyczny. Typowe zagranie podmiotu lirycznego na uczuciach odbiorcy, mające go przyciągnąć. Następnie wytyczne i stwierdzenie o bólu, czyli w sumie mogło być tak:


Nadludzie

proszę rozgość moje zmysły
wszystkie, które zechcesz
[narzędzia tortur niech szczypią
w podudzia]


U góry przedstawiłam Ci mniej banalną wersję, co nie znaczy że jest dobra(przeciętna). Chcę Ci pokazać, że to dalej minimalizm i jeden przekaz. Mało jest nośników informacji w twoim wierszu, a kleszcze aż szczypią w podudzia(tego mi brakuje)
To słaby wiersz, niestety.

Cytat:opinia

mała prośba
dosłownie chwilę
zanim skończycie

zabierzcie mi wzrok
słuch dotyk smak

i wszystko co chcecie -
wszystkie nadludzkie
narzędzia tortur
po pierwsze tytuł, czy to jest wiersz odnośnie tego, że krytyka boli podmiot liryczny? pierwsza zwrotka, nawet mnie zaciekawiła, myślę sobie, może coś będzie kontrowersyjnego i mocnego - ale nie, struchlały podmiot czuje się torturowany. "Zanim skończycie, zabierzcie mi wzrok, słuch, dotyk i smak" - tutaj zaczynają męczyć mi się oczy i mam niesmak w ustach. Taka wymienianka. No i na końcu "nadludzkie narzędzia tortur", "wszystko, wszystkie", co to ma wyrazić tak naprawdę? No dalej! - zabierzcie mi "moje Ja" opinią o tekście wy nieludzcy krytycy? O co chodzi? Undecided także nie za bardzo.

serdecznie pozdrawiam i pisz pisz, bez tortur Wink
Cytat:czy to jest wiersz odnośnie tego, że krytyka boli podmiot liryczny?

Nie.

Dziękuję i pozdrawiam.
Witam,
Początek niefortunny, dalej na szczęście ratujesz sytuację. Emocje podmiotu lirycznego nie rażą po oczach, jest dobrze. Podobają mi się ostatnie dwa wersy, mocna puenta czyli tak jak powinno być.

Noir
Wiersz nie zachwycił Wojbuś. Smile
Jest taki wyrazisty, trzasnęło mnie ostro. To jest miniatura Twoja. Szlak. Trafia. Sumienie gryzie i wypala.
Tak masz rację, to wszystko co mamy jest nam zbyteczne w owych czasach, trzeba powrotu do natury, do dżungli, pod liść palmowy.
Cywilizacja w takiej formie jest zbyteczna i szkodliwa, jest dla samobójców.
Pozdrawiam 4/5 Wink
Słabo, Wojbiku. Tytuł zupełnie niezrozumiały w kontekście wiersza.


(13-01-2013, 23:44)wojbik napisał(a): [ -> ]mała prośba
dosłownie chwilę
zanim skończycie

zabierzcie mi wzrok
słuch dotyk smak

i wszystko co chcecie -
wszystkie nadludzkie
narzędzia tortur

Z tego wynika, że to peel jest nadczłowiekiem i katem, a nie osobą torturowaną. To peel ma wzrok, słuch i inne zmysły, które, wedle pointy, są nadludzkimi narzędziami tortur. I prosi kogoś (kogo?) żeby mu je zabrano zanim ten ktoś (kto?) skończy (co?).

Wszystko co chcecie jest zbyt ogóle, to takie pójście na poetycką łatwiznę.

Wiersz jest niezrozumiały, jak dla mnie. Tytuł jeszcze bardziej gmatwa to wszystko.
Dziękuję za komentarze. :3

Pozdrawiam serdecznie.