Via Appia - Forum

Pełna wersja: Ku pamięci Przemka Czai
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
to już piętnaście lat
odkąd upadło dziecko

zamiast boga
mundur z orłem i pas
przy nim pałka – dowód
zbrodni

już nie ma marzeń
zostały kolorowe znicze i pamięć
o niesprawiedliwości
Niezbyt do mnie przemawia. Mało wyrazisty taki. Ale je za bardzo nie orientuję się, o co cho. Chyba jakaś osobista dedykacja, bo nie wiem, co piętnaście lat temu miało miejsce. Czuję się więc niekompetentny, aby mówić o treści. Jedyne, na co mogę zwrócić uwagę, to brak bezpośredniego odniesienia się w tekście do osoby, ku pamięci której pisałaś. Bardziej jest to przybliżenie niejasnego dla mnie zdarzenia, rozumiem, że z udziałem policji.
Cytat:już nie ma marzeń

Tylko to stwierdzenie mi zazgrzytało. Bo nigdy nie jest tak, że brakuje marzeń. Tak więc pusty zwrot. Pozdrawiam i może wyjaśnisz mi motywy, bo mnie zaciekawiłaś.
Jeśli się nie żyje, nie ma marzeń.

Bo to jest ku pamięci, nie do osoby, więc no. Dzieciak został 15 lat temu zabity przez policjanta.
Coś takiego pomyślałem. Dzięki.

Cytat:Jeśli się nie żyje, nie ma marzeń.

A tu - widzisz, wylazł ten problem nie odniesienia się do Przemka. Bo cały wiersz jest bezosobowy, opowiada o zdarzeniu, więc zwrot "nie ma marzeń" odczytuję jako ogólny, niezwiązany z ofiarą, ale z ludźmi, którzy stawiają dla niej znicze. Dlatego przydałoby się go bardziej zorientować na samego Przemka, bo temat godny pochwały i cieszę się, że ktoś takie podejmuje. Pozdrawiam.
Hm. Pomyślę.
Całkiem inaczej się wystawia ocene wierszowi, którego znaczenie jest wyjasnione. Ja przykładowo nie zostawiłbym komentarza - bo wiersza nie pojąłem. A wytykać przypuszczalne błędy, które przeszkodziły mi w zrozumieniu całości (również przypuszczalne [błędy] - bo ogółem to, ze wiersza nie pojąłem, nie musi znaczyć, ze jest zły; to JA mogę byc ograniczony itp) nie mam szans, bo jestem tych "błędów" niepewny.
Tak się jednak złożyło, że poniekąd rzuciłaś nam podpowiedź, jak powinno się rozumieć wiersz;] I teraz już mogę powiedzieć, co jest, imo, źle. Dlatego też tak często na podobne wyjaśnienia liczę, a raczej zachęcam, by je przedstawiać; wówczas można o wiele więcej i z wiekszą pewnoscią o wierszu i artyście w nim rzec.

Upadło dziecko. Zwrot dziwny, a kiedy poznać, co miał docelowo znaczyć - staje się jeszcze dziwniejszy, w ogóle niewłaściwy. Jedyny ratunek w rozumieniu go dosłownie (bo chodzi o śmierć, nie?) tj. że dziecko upadło.. na ziemie, asfalt.. pod ciosem np? Np pałki policjanta;]. Nadal jednak będzie to niefortunne. Za mało tego, za krótkie, widziałbym to bardziej rozpisane.
Od momentu z "zamiast boga" wydawało mi się bowiem, że leci opis tegoż dziecka, tego, w którą strone poszedł. No, że 'poszedł na' policjanta;/ Automatycznie poprzednie "upadło" wziąłem za upadek.. moralny?, upadek jego idei?, albo upadek dziecinstwa; przyszlo dorosłe zycie.
TAK to rozumiałem. I mysle, ze ciężko wpaśc akurat na tę właściwą interpretację. Przekaz jest zbyt zamroczony, i to jestem tego całkiem pewien.

Wiesz, ze chyba każda służba mundurowa w polsce kożysta ze znaku orzełka?;>

Sama już na pewno widzisz - bez mojej dalszej krytyki - jak można odebrać ostatni akapit;] Przychodzi głównie jedno słowo na mysl. Dziwactwo. Wiesz, wtf? Jak to rozumiec? którą spośród tysiąca opcji wybrac;p Maciek dobrze mówi, "zorientuj" to. To pogadamy;]

Dodam jeszcze, że wydaje mi się, iż każdy tekst "ku pamięci" (a może kazda osoba?) zasługuje na cos więcej. Na wielki i widoczny wysiłek, a juz minimum jesli nie na szeroką rozpiskę, to chociaż bardzo konkretną, tj. aby liczyła sie niesiona informacja i to, że zostanie zrozumiana, a i zeby były zawarte w niej jak najwięcej szczegółów. Tak sobie mysle..
Faktycznie, jeśli nie zna się historii Przemka Czajii, to nie można zrozumieć tekstu. No i to chyba wszystko, co mogę powiedzieć, bo technicznie nie ma się do czego przyczepić Smile
Witam,
Krótko, zwięźle i na temat- ale czy to wystarczy?
Trochę patetycznie, tematyka ciężka by opisać ją z całkowicie świeżej strony.
Podobają mi się, niektóre połączenia wyrazowe, które przykuwają wzrok.

Noir