Via Appia - Forum

Pełna wersja: Obraz
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
maluję obraz
wyszukam pięknych barw
oddzielę czarne od białego

i myśli które nigdy nie miały
ujrzeć światła dziennego

pędzel który chce inaczej
grozi zatarciem

teraz będzie lepiej

zapisał na stronach
a ja odczytuję głośno każdy wers

udaje pana świata
z każdym krokiem niszczy
wszechświat

(Jakby co wiersz jeszcze może zostać zmieniony)
Pięknie, pierwszy wers Temat piękny.
Forma trochę zła.
Zwracaj bacznie uwagę na strukturę wiersz formę to daje bardzo piękny efekt.
Ale na co trzeba zwrócić uwagę.
Przede wszystkim to poetycka, fachowa terminologia. Należy przeanalizować bardzo dokładnie język którym posługują się poeci. Jest takie coś jak język poetycki. Gramatyka.
To jak scrabble.
W poezji zapomina się często, że przede wszystkim powinna ona kreować w umyśle czytelnika określony nastrój, powinna wywierać wrażenie.
Zapoznaj się z nimi: metafora, symbol, metonimia i synekdocha, porównanie, personifikacja, animizacja, paradoks, antyteza, oksymoron, pytanie retoryczne, powtórzenie, paralelizm składniowy, elipsa, parafraza, anafora, epifora, aliteracja, apostrofa, onomatopeja, hiperbola, ironia, groteska.
To tylko określenia, jakby instrukcji obsługi wiersza.
No i musi płynąć, nie trzeba wyszukanych słów, nie, jednak musi zrobić na czytelniku wrażenie.
Tu u ciebie nic mnie nie poniosło.
Zrezygnuje też z tego co na ogół robię, podpowiadam pisząc cos podobnego.
Pozdrawiam. Smile
Kombinuj, mieszaj.

Niektore elementy wiersza naprawde mi sie podobaja Smile "pedzel ktory chce inaczej" uwiodl mnie z tego wszystkiego chyba najbardziej.
Ale co widze? Czlowieka szarpanego wyrzutami sumienia, probujacego cofnac czas? A jego "ja" stoi z boku i obserwuje wszystko, jak gdyby tylko cicho potakujac na kazda z gory narzucona mu decyzje. Gdzies pomiedzy probami zamalowania, zatarcia aktualnej rzeczywistosci i zastapienia jej nowa, znacznie barwniejsza.
Podoba mi sie to, ze tobie sie to podoba, a to ostatnie akurat widac. Bawisz sie tym, sprawia ci to "radoche" Smile i ja tez ja czuje. Keep it up

edit:
W sumie przydaloby sie tez wspomniec co mi sie nie podoba:
- ostatnia strofa, wlasciwie mogloby jej dla mnie nie byc. Nie zrozumialem czesci o niszczeniu wszechswiata;
- "oddzielanie czarnego od bialego", chociaz nie umiem wytlumaczyc swojej niecheci;
- oraz tego kawalek "(Jakby co wiersz jeszcze może zostać zmieniony)" - bo uwazam, ze mozna byc otwartym na uwagi, ale bez przesady Smile chyba ze chodzi tu o twoje prywatne wstawki, a nie gotowosc do zmiany tresci utworu na kazde skinienie oceniajacych.

pozdro
(07-12-2012, 16:07)gregormin napisał(a): [ -> ]maluję obraz
wyszukam pięknych barw
oddzielę czarne od białego

[nie podoba mi się niejako zmiana czasowa Tongue Jeśli podmiot liryczny wyszuka, to znaczy, że jeszcze nie zaczął, więc może lepiej "namaluję"]

i myśli które nigdy nie miały
ujrzeć światła dziennego

pędzel który chce inaczej
grozi zatarciem

teraz będzie lepiej

zapisał na stronach
a ja odczytuję głośno każdy wers

[kto? Bo pędzel nie może pisać na stronach, imo. Tym bardziej wersów. Wersy są dla pióra. Nie dla pędzla.]

udaje pana świata
z każdym krokiem niszczy
wszechświat

[kto? Jak wyżej.]

(Jakby co wiersz jeszcze może zostać zmieniony)



Może coś z tego wyjść, ale musiałbyś chwilę posiedzieć i popracować. Nie w moim guście, ale niektórym mogłoby się spodobać, więc pomyśl Smile
on jest dopiety na ostatni guzik interpretacja dla wielu okaże się zapewne wyzwaniem i to mi chodziło żeby zmusił do przemyślenia żeby nie był wierszem na chwilę


dzięki Staryście
Pędzel w poezji może wszystko.
Nawet tańczy. Smile I jest dobrze, kto jest tym kto? No pomyśleć trzeba. To jest poezja i nie trzeba wszystkiego na stół wywalać WinkTongue
Jest dobrze gregormin. Jak na początek BD Smile
Cytat: oddzielę czarne od białego

i myśli które nigdy nie miały
ujrzeć światła dziennego

tu jest ciekawy kawałek.

(tym razem bez opinii; wyłapałem tylko to powyższe wzrokiem, więc wyszczegółniam)
Wiesz, średnio do mnie dociera ten kawałek poezji.
Niektóre fragmenty są istotnie świetne, ale na przykład w pierwszej zwrotce bardzoo rzuca się w oczy błąd gramatyczny.
Trochę trudny, ale daleko mu do patetyczności i za to wielki plus.
Nic innego nie jestem w stanie teraz napisać.
3/5 (:
(09-12-2012, 20:05)blackpepper napisał(a): [ -> ]Wiesz, średnio do mnie dociera ten kawałek poezji.
Niektóre fragmenty są istotnie świetne, ale na przykład w pierwszej zwrotce bardzoo rzuca się w oczy błąd gramatyczny.
Trochę trudny, ale daleko mu do patetyczności i za to wielki plus.
Nic innego nie jestem w stanie teraz napisać.
3/5 (:

nie satysfakcjonuje mnie ta ocena ponieważ miałem gorsze wiersze i wtedy dostałem 3/5 a jak coś nie jest zrozumiałe przez chwile to też 3/5 dostanę?
teraz rozkminiam żeby napisać wiersz na 4 lub 5 to nie dam wgl rady choćbym nie wiadomo kim był
nie chcę się mądrzyć po prostu nie wiem wg czego wy mnie oceniacie w tym tekście
Koleżanka nie powiedziała, że coś nie jest dla niej zrozumiałe. Napisała, że do niej nie dociera, dodatkowo jest błąd ortograficzny.

I może były gorsze, ale w Twoim mniemaniu?
Dokładnie, też zwróciłam uwagę na ten błąd. Wyszukam ciekawe barwy ALE nie wyszukam ciekawych barw.
Poza tym to nawet mi się podobało, lubię takie kawałki o procesie tworzenia.

Pamiętaj, że odbiór poezji jest bardzo osobisty i każdy ma prawo do własnej opinii. Mnie też się zdarza wielokrotnie, że ludzie chwalą moje wiersze, które ja uważam za chłam, a te moim zdaniem perełki zupełnie do nich nie ttrafiają Wink

Pozdrawiam,

P.