Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wciąż poszukuję cytatu od którego mogłabym zacząć szaleństwo
#1
bycia zdrowym na umyśle człowiekiem wraca
to co sprawiało mnogość obrazu wielorakich perspektyw
słońce zboża kosmos w głowie i szybkość
patrzenia na rosnące komórki współgrające
z głoskami wszystkiego co można przytoczyć
znowu
trudniej umierać
Lapsus Calami

Licho nie śpi
Insomnia też

Lapsus Calami
Odpowiedz
#2
Podobają mi się przerzutnie. Czytając na głos podobają mi się jeszcze bardziej, zwłaszcza jak powtórzę wers z początkiem następnego. Tylko, kurczę, nie wstrzela mi się w ten schemat "perspektyw słońce", ale jak się zastanowię, to nawet dobrze. Taka kropka, chwila na wdech i przemyślenie. I jeszcze "komórki współgrające". Mimo że lepiej by mi się widziało współgrające dać do następnego wersu, to czuję, że zabiłoby to skomplikowaną konstrukcję. No, może trochę przesadzam, ale "współgrające komórki" i "komórki współgrające z głoskami" dają mi takie dwie możliwości, które otwierają mi w mózgu tonę analogii i możliwości.
Zapewne popełniam błąd, że czytam to w sposób:
"(...) zacząć szaleństwo (...)" (i tu robię kropkę),
potem jeszcze raz:
"(...) zacząć szaleństwo bycia zdrowym na umyśle człowiekiem (...)" (i tu robię kropkę),
i lecę dalej:
"szaleństwo bycia zdrowym na umyśle człowiekiem wraca (...)" (kropka),
i na koniec:
"(...) wraca to co sprawiało mnogość obrazu i wielorakich perspektyw".
W każdym razie, tak to odczytuję i jakoś tak to czuję.

Nie wygląda mi to. Dosłownie - czytam, ale nie wyobrażam obrazów. Konsumuję to wszystko w zaciszu impulsów nerwowych, bez pobudzania zmysłów czucia. Myślę, że obrazowość zupełnie by tu nie pasowała, dlatego jest to, według mnie, dobrze zbudowany tekst. I ładnie skończony. Krótki, ale u mnie nie zostawia jakiegoś niedosytu. Nie jest niedopowiedziany.
"Kosmos w głowie" idealnie opisuje mój stan umysłu po przeczytaniu. Dużo refleksji.

Pozwól jeszcze, że zapytam: czy "po sezonie" powstało w chwilę po skończeniu tego wiersza? Wydają mi się być utrzymane w tej samej tonacji uczuciowej. Takie trochę przygnębienie, trochę refleksja, gdzieniegdzie można by wytknąć silenie się na neutralność, którą i tak przebijają uczucia. Podoba mi coś takiego. Trochę jakby wewnętrzna walka człowieka i poety. Wszelkie artystyczne walki wychodzą dobrze, pod warunkiem, że ma się (przynajmniej) śladowe ilości talentu.

Za wpadki komentatorskie przepraszam, ale po poradniku komentowania prozy nie powstał (chyba) poradnik komentowania poezji. (Przynajmniej takowego nigdzie nie dostrzegam.)

Tak mi się czuje ten tekst.
Odpowiedz
#3
Bardzo dobrym jesteś komentatorem! I serdecznie dziękuję za to.
Te kropki są dobre. Znaczy autorsko pasuje mi najbardziej wersja ostatnia Smile
,,po sezonie'' było pierwsze, ten zaś to wiersz z dnia następnego. Cieszę się, ze masz takie podejście, co do tego wiersza.
Lapsus Calami

Licho nie śpi
Insomnia też

Lapsus Calami
Odpowiedz
#4
Dziękuję za uznanie! Mam teraz motywację do śledzenia Ciebie i Twoich tekstów. No, może nie Ciebie, bo to by było dziwne...
Dobrze, że mój mózg ma czasem takie dobre pomysły jak te kropki!
Wygląda na to, że dnia następnego miałaś trochę lepszy humor i przeniosłaś się ze świata zewnętrznego do wewnętrznego. Świetne są te dwa spojrzenia!
Gubię się już we własnych zdaniach... Wersja ostatnia, czyli która?
Odpowiedz
#5
Lubię być śledzona.

,,i lecę dalej:
"szaleństwo bycia zdrowym na umyśle człowiekiem wraca (...)" (kropka),
i na koniec:
"(...) wraca to co sprawiało mnogość obrazu i wielorakich perspektyw".
W każdym razie, tak to odczytuję i jakoś tak to czuję.''
Wersja jak najbardziej poprawna. Zresztą, wydaję mi się, że tutaj ma to mniejsze znaczenie, ktora być poprawna winna, bo każda powinna Wink
Chyba trochę lepszy - lepszy czyli normalniejszy, bo paradoksalnie w dniu, którym pisałam ,,po sezonie'' miałam hiper zgorzkniałą manię, jeśli wiesz, co chcę powiedzieć.
Lapsus Calami

Licho nie śpi
Insomnia też

Lapsus Calami
Odpowiedz
#6
Domyślam się Wink
Pisz dalej zatem, będę wypatrywać Cię w "nowościach".
Odpowiedz
#7
Tutaj dużo lepiej, niż w "po sezonie" (wojaczkowym? zimowym? na pewno ponurym). Ten wydaje się mniej przygnębiający, dla mnie, może dlatego, że (jak mi się wydaje) wszystko rozumiem Big Grin. "Szaleństwo bycia zdrowym na umyśle wraca", i dobrze, w początku niczego bym nie zmieniała, nie dopowiadała żadnym powtarzaniem i kropkami, ale to już nie moja rzecz.
Fraza "szybkość patrzenia" może nie do końca mi się podoba, może dlatego, że te słowa jakoś kiepsko się ze sobą łączą, nie dostrzegam też, co wnoszą tak połączone. "Mnogość obrazu wielorakich perspektyw" - to też jakaś zbitka, która sama w sobie nie ma znaczenia. Podoba mi się optymistyczny wydźwięk, chociaż z pewną nutką zawodu.
Odpowiedz
#8
Powtarzanie i kropki to aluzja do mnie? Wink
Piszę tylko, że w ten sposób odczytuję. Własna interpretacja w czytaniu na głos. Zapisanie tego całkowicie by zniszczyło ten wiersz. Chyba dwuznacznie mi się tam napisało...
Btw. wojaczkowy sezon Big Grin
Nie wpadłoby mi to do głowy!
Odpowiedz
#9
Albo i mnie się dwuznacznie przeczytało - każdym razie przeczytałam to jako sugestię zmiany zapisu. Człowiek całe życie ćwiczy czytanie ze zrozumieniem :bijesiepogłowie:.
Odpowiedz
#10
Insomnio. Jak dawno mnie u Ciebie nie było.

Może nie komentuję zbyt często, ale przyznaję, że lubię Twoje teksty. Zwłaszcza te krótkie.
Do rzeczy, wiersz mnie urzekł w pewnym stopniu. Lubię "psucie" swojego rodzaju sielskich obrazów. Co do przytaczanego "po sezonie", mi z kolei on bardziej przypadł do gustu niż ten.

Pozdrawiam ciepło.
Odpowiedz
#11
Musisz mi wyjaśnić, czy w pierwszym wersie zastosowałaś elipsę, czy zaplanowałaś, że powinien grać z tytułem - to istotne.

Bardzo mi się podoba. Fajnie obrazujesz to, co masz w głowie.
Ciężko jest to oceniać, bo łatwo odejść od oceny utworu i przejść do oceny autora.
Więc na tym poprzestanę.
nie jestem zupą pomidorową,
żeby mnie wszyscy mieli lubić
Odpowiedz
#12
Chaos we mnie, chaos pode mną. W wolnych chwilach przesadzam drzewa zielonym do dołu - takie mniej więcej uczucia towarzyszyły mi przy lekturze tego wiersza.
A tytuł cudowny.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości