ulubiony fragment, cytat z książki
#16
Tego wieczoru przyszła po mnie Maria i spytała, czy chcę się z nią ożenić. Powiedziałem, że mnie jest wszystko jedno, ale że możemy się pobrać, jeśli ona chce tego. Wobec tego chciała wiedzieć, czy ją kocham. Odpowiedziałem jej to samo, co już raz kiedyś mówiłem, że to nie ma żadnego znaczenia, ale że na pewno nie kocham jej. "Dlaczego więc chcesz się ze mną ożenić?" - powiedziała. Wyjaśniłem jej, że to nie jest ważne i jeśli ona tego pragnie, to możemy się pobrać. A zresztą, to ona sobie tego życzy, ja ograniczam się tylko do powiedzenia: "Tak". Wówczas zauważyła, że małżeństwo jest rzeczą poważną. Odpowiedziałem: "Nie." Umilkła na chwilę i spoglądała na mnie w ciszy. Potem zaczęła mówić. Chciała po prostu wiedzieć, czy przyjąłbym taką propozycję od innej kobiety, z którą łączyłoby mnie to samo co z nią. Powiedziałem: "Oczywiście." Wtedy głośno zastanowiła się, czy mnie kocha; co do mnie, nie mogłem na ten temat nic wiedzieć. Po chwili milczenia, które znów zapadło, szepnęła, że jestem dziwny i że pewno dlatego mnie kocha, ale być może pewnego dnia zacznę budzić w niej wstręt, z tych samych powodów. Ponieważ milczałem, nie mając nic do dodania, ujęła mnie, śmiejąc się, pod rękę i oświadczyła, że chce wyjść za mnie za mąż. Odpowiedziałem, że pobierzemy się, kiedy tylko zechce. Po czym opowiedziałem jej o propozycji szefa, a Maria oświadczyła, że chciałaby poznać Paryż. Dowiedziała się wówczas ode mnie, że mieszkałem tam przez jakiś czas, i spytała, jak tam jest. Powiedziałem: "Jest brudno. Są gołębie i ciemne podwórza. Ludzie mają białą skórę."
"Jeśli moja poezja ma jakiś cel, to jest nim ocalenie ludzi od postrzegania i czucia w ograniczony sposób."

— Jim Morrison
Odpowiedz
#17
Kimkolwiek jesteś, cokolwiek robisz, jeśli naprawdę z całych sił czegoś pragniesz, znaczy to, że pragnienie owo zrodziło się w Duszy Wszechświata. I spełnienie tego pragnienia, to twoja misja na Ziemi.

Autor: Paulo Coelho, Alchemik

„Własna Legenda”. To jest to, co zawsze pragnąłeś robić.[...] Spełnienie Własnej Legendy jest jedyną powinnością człowieka. Wszystko jest bowiem jednością. I kiedy czegoś gorąco pragniesz, to cały wszechświat sprzyja potajemnie twojemu pragnieniu.

Autor: Paulo Coelho, Alchemik
Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj.
William Shakespeare
[Obrazek: gildiaPiecz1.jpg]
Odpowiedz
#18
MARCEL PROUST:
„rozkręcone albo połamane sprężyny mechanizmu odpychającego przestały funkcjonować, przedostawały się tu tysiące ciał obcych, odbierając temu środowisku wszelką homogeniczność, charakter, barwę. Faubourg Saint - Germain, niby stara zramolała matrona, odpowiadało już tylko lękliwymi uśmiechami bezczelnym lokajom, którzy pchali się na salony, pili oranżadę i przedstawiali swoje metresy.”
Czas Odnaleziony PIW 1979 str. 928).
Odpowiedz
#19
„A kiedy sprawy tak się układają, że ludzie zaczynają odczuwać konieczność działania, zaraz znajdują się słabi albo tacy, co słabną na samą myśl o potrzebie ruszenia mózgiem, i zawsze wykombinują taką religię, co zabrania wszystkiego, górnolotną i głoszącą ufność i pokorę wobec prześladowców i poddanie się woli Stwórcy.”
- Wojna światów, H.G. Wells

„Obok słownictwa na najwyższej półce skrzynki z narzędziami winna znaleźć się także gramatyka. I, proszę, tylko bez dramatycznych jęków i okrzyków, że nie rozumiecie gramatyki, nigdy jej nie rozumieliście, oblaliście gramatykę w szkole, że pisanie to świetna zabawa, ale gramatyka jest koszmarem. (…)
Poza tym... Do diabła, jeśli potraficie spamiętać wszystkie dodatki pasujące do najlepszej kreacji, zawartość torebki, skład podstawowy drużyny New York Yankees albo Houston Oilers oraz to, jaka wytwórnia wypuściła „Hang on Sloopy” The McCoys, zapamiętacie też różnicę pomiędzy spójnikiem (łączy części zdania lub różne zdania) a partykułą (zmienia bądź wzmacnia sens wypowiedzi)!”
- Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika, S. King

„Heraklesa poniósł głos Cerbera jak potężna fala oceanu. Słuchał. Miał ochotę zawyć razem z nim, ale wiedział, że się skompromituje, bo nie wydobędzie z gardła takiej dumy i rozpaczy. Daremnie będzie usiłował głosem opisać łańcuchy ziemi, otchłanie przestworzy, niezliczone źródła krwi ukryte w ciele zwierząt, sekrety wody i pragnienie, kryjówki światła i rozległej czerni.”
- Pies Infernalny, Z. Herbert

„Pozdrawiam was, Giganci, że nigdy nie przyjęliście maski ludzkiej a wasze imiona wypowiadają poprawnie tylko kozły górskie, orły i delikatny głos nawały wód, szept kamiennej lawiny.”
- Giganci, Z. Herbert

To te, które akurat miałam pod ręką wypisane już wcześniej. Smile
Odpowiedz
#20
Anna Politkowska
Rosja Putina


"- Nazywam się Dawid - zamruczał przystojny, młody człowiek o wolich oczach i ciemnych, kędzierzawych włosach. Pocałował Tanię w wymanikiurowaną dłoń. Pamiętam czasy, kiedy jej dłonie tak nie wyglądały - wydawały się zniszczone wielogodzinnym praniem ubrań dla dużej rodziny. Dawid odpłynął w głąb mieszkania
- No, dziewczynki, spadam, żeby nie psuć wam zabawy.
O rety... "Dziewczynkami" to już z pewnością nie byłyśmy!"



"Ostatnio zadzwoniła, prosząc mnie o napisanie artykułu o sobie. Zrobiłam to. Właśnie kończysz jego lekturę, Czytelniku. Poprosiła, abym dała jej go do przeczytania przed publikacją; była przerażona, ale powiedziała "To wszystko prawda". Nakłoniła mnie, abym przyrzekła, że nie ogłoszę tego w Rosji przed jej śmiercią.
- A za granicą?
- Proszę bardzo. Niech się dowiedzą, czym śmierdzą nasze pieniądze.
No to teraz już Państwo wiedzą. "
"KGB chciało go zabić, pozorując wypadek samochodowy, ale trafił kretyn na kretyna i nawet taśmy nie zniszczyli." - z "notatek naukowych" Mestari

Odpowiedz
#21
David Almond - "Skrzydlak"

"Nachyliłem się nad stosem skrzynek po herbacie, oświetliłem latarką przestrzeń za nimi i wtedy go zobaczyłem. Myślałem, że nie żyje. Siedział z wyprostowanymi nogami, z głową opartą o ścianę. Był pokryty kurzem i pajęczynami - jak wszystko tutaj. Miał bladą, ściągniętą twarz, a we włosach i na ramionach martwe muchy. Oświeciłem latarką jego białą twarz i czarny garnitur."

Wspaniała książka Smile Polecam.
Agrippa Von Nettesheim
Muzyka uspokaja umysł, ułatwia wzlot myśli, a gdy trzeba, pobudza do walki.
Odpowiedz
#22
Czesław Miłosz, Traktat moralny

"Nie jesteś jednak tak bezwolny,
A choćbyś był jak kamień polny,
Lawina bieg do tego zmienia,
Po jakich toczy się kamieniach.
I, jak zwykł mawiać już ktoś inny,
Możesz, więc wpłyń na bieg lawiny."

Odpowiedz
#23
A ja rzucę czymś banalnym, co od lat mam w głowie, od kiedy przeczytałam tą książkę w dzieciństwie:

"A więc ty ich kochaj (...) Zobaczysz, jak będą cię potrzebowali. Nie wyciągaj ręki, podawaj rękę. I nie chciej za dużo dla siebie. Nie ten bogaty, kto dużo ma, ale ten, kto dużo daje (...)".
M. Musierowicz "Dziecko piątku"

Taki prawdziwy, prosty, ale prawdziwy. Piękny.
Odpowiedz
#24
"Przez ciemność dochodzi się czasem do światła." JRRT.
Utkwił mi w pamięci.
"Mój temat jest moim życiem, moje życie jest moim tematem."
~Giacomo Casanova
Odpowiedz
#25
Może nie ulubiony, ale strasznie wrył mi się w pamięć.

"Na wojence bywa różnie
raz ktoś komuś głowę urżnie
raz też dają znać o zmierzchu
że ktoś flaki ma na wierzchu"
A.Sapkowski
I don't mean to sound bitter, cold, or cruel, but I am, so that's how it comes out.
Odpowiedz
#26
Bal rozpoczynał się właśnie, gdy Kitty weszła z matką na wielkie schody, zalane potokami światła, obstawione kwiatami i upudrowanymi lokajami w czerwonej liberii.

Tołstoj, Anna Karenina

Miesiąc nie przeszedł, a w Szkatule, w dawnej balowej sali, dogorywał książę Manio, bez jednej nogi, w swoim koronkowym fraku, a przy nim leżał sztukowany obywatel, któremu korpus i głowa w dwie przeciwne rozłaziły się strony.


Konopnicka, Lalki moich dzieci

Nieszczęśliwą miłością można się tak przejąć, iż samobójstwo może być uważane za słuszne estetyczne rozwiązanie, ale nie może ono mieć swej podstawy w oszukaństwie, w zdradzie. Jeśli zdrada jest powodem samobójstwa, to samobójstwo traci całą podniosłość i zawiera ustępstwo, na które duma nie pozwala.


Kierkegaard, Albo-albo
Mężczyźni mówiący ordynarne rzeczy milkli, gdy wchodził Dorian Gray.
Odpowiedz
#27
"Widywałam stare i młode panny, ślepe i głuche, drżące nastolatki, ślubujące swoje pierwsze miłości, i dwudziestokilkulatki, zawierające śluby z mężczyznami, o których mówiły: ojcowie naszych dzieci. Brałam udział w pierwszych, drugich, trzecich, czwartych ceremoniach zaślubin i jednej zawieranej po raz piąty. Widziałam ekstrawagancje na ośmiuset gości. Widziałam parę biorącą ślub w połączonych ze sobą łóżkach szpitalnych, po tym jak wypadek samochodowy spowodował u niej porażenie czterech kończyn. Widziałam jak na ołtarzu zostawiono pannę młodą, jak jej twarz się marszczyła, gdy drużba, blady i poważny, przeszedł wzdłuż nawy i szeptał, najpierw do ucha panny młodej, a potem do jej ucha."

"Bruce odwiązał swój kucyk, potrząsnął włosami i związał je z powrotem. -Byłem dzieckiem przez całe moje życie - oznajmił. Nikt nie zdawał się wiedzieć, jak na to odpowiedzieć, zatem zaczęli robić to, co, jak przypuszczałam, robili zazwyczaj w pokoju Bruce'a. Eric wyjął jointa, George wyjął zapalniczkę z kieszeni swojej marynarki, a Neil wepchnął ręcznik w szparę między drzwi, a podłogą. Niewiarygodne, pomyślałam, powstrzymując w sobie histeryczny śmiech. Traktują śmierć dokładnie w ten sam sposób, w jaki traktowali sobotni wieczór, kiedy to nie było nic ciekawego w telewizji."

"A było przed czym uciekać. W czasie tych czterech lat, jakie spędziłam w Princeton, mój ojciec ponownie się ożenił i sprawił sobie dwójkę dzieci. Daniela i Rebekę. Miał tupet przysyłając mi zdjęcia i zawiadomienia o narodzinach. Czy on sądził, że będę szczęśliwa, widząc pomarszczone buzie niemowlaków i malutkie odciski ich stóp? Poczułam się, jakby ktoś mnie kopnął. To nie było tak, że on nie chciał dzieci, ze smutkiem zdałam sobie sprawę. To chodziło o to, że on nie chciał nas."

J.Weiner "Kochając większą kobietę"
Odpowiedz
#28
Ulubionych cytatów mam bardzo niewiele. Oto jeden z nich, jak dla mnie prawdziwa perełka:

'I believe the universe is sort of like an unimaginably vast musical instrument with an infinite number of strings. And every human being, every living thing is a string on that instrument. The decisions each of us makes and the acts that he commits are like vibrations passing through a guitar string. Vibrations in one string set up soft sympathetic vibrations in all the other strings through the entire body of the instrument. Sometimes these sympathetic vibrations are very apparent, but a lot of the time, they're so subtle that you can hear them only if you are unusually perceptive. When you cut Naomi's string, you put an end to the effects that her music would have on the lives of others and on the shape of the future. You struck a discord that can be heard all the way to the farthest end of the universe. That discord sets up lots of other vibrations, some of which will return to you in ways you might expect - and some in ways you could never see coming.'

Dean R Koontz - From The Corner of His Eye
You'll never shine
Until you find your moon
To bring your wolf to a howl.
--- Saul Williams
Odpowiedz
#29
Jak w sygnaturce:
"The Man in Black fled across the desert and the Gunslinger followed."
King "Roland"

Esencja dłuuuugiej ośmiotomowej sagi zamknięta w jednym zdaniu.Smile

Czyli po polskiemu:
"Człowiek w czerni uciekał przez pustynię, a Rewolwerowiec podążał w ślad za nim."
Odpowiedz
#30
;] wlasnie czytam pieśń susannah - po dłuuuugiej przerwie od wilków z calla. przerwie niezamierzonej, no ale siła wyzsza;/ (wlasniem tak zauważył, ze masz avatara z Rolandem;])

"Nie będę celował ręką, gdyż kto celuje ręką, ten zapomniał oblicza swego ojca.
Będę celował okiem.
Nie będę strzelał ręką gdyż kto strzela ręką,zapomniał oblicza swego ojca.
Będę strzelał umysłem.
Nie będę zabijał bronią, gdyż kto zabija bronią, zapomniał oblicza swego ojca.
Będę zabijał sercem."
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości