Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pośpieszny
#1
kiedy wpadał pod rozpędzony pociąg
gwiazdy z krzykiem spadały
i pękało - niebo

nic już nie miał
zdjęcie w portfelu przedarte
na wpół

do miłości

za mało ognia w jej oczach
on
za długo patrzył - na słońce

ktoś na klepsydrze
nadmienił że żył
jak poeta

krwią pisał wersy

zabrakło tylko słów
Odpowiedz
#2
Taki sztampowy, wczesnosztambuchowy, egzaltowany.
Sorry, ktoś to powinien powiedzieć.
Odpowiedz
#3
A ja nie przekreślam tego wiersza. Uważam, że jest dobrze prowadzony. Umrzeć z miłości/ dla miłości  - nigdy nie będzie dość dobrych słów, by wszystkim dogodzić. Wiersz oszczędny, nie przegadany. Proste środki podkreślają przekaz. Jedynie zmieniłabym wersyfikację (ale to ja). Miło, że dołączyłaś do grupy Smile
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -



Odpowiedz
#4
(29-08-2019, 23:54)Grain napisał(a): Taki sztampowy,  wczesnosztambuchowy, egzaltowany.
Sorry, ktoś to powinien powiedzieć.

Grain, gdzie ta egzaltacja, nie mówiąc o reszcie?

(30-08-2019, 00:16)Julia napisał(a): A ja nie przekreślam tego wiersza. Uważam, że jest dobrze prowadzony. Umrzeć z miłości/ dla miłości  - nigdy nie będzie dość dobrych słów, by wszystkim dogodzić. Wiersz oszczędny, nie przegadany. Proste środki podkreślają przekaz. Jedynie zmieniłabym wersyfikację (ale to ja). Miło, że dołączyłaś do grupy Smile

Julio, co zobaczyłaś, to Twoje. 
Ja tylko słuchałam Magika [Jestem Bogiem] i tak jakoś mnie naszło. 

Pozdrawiam
Odpowiedz
#5
Ja widzę tu historię (niekoniecznie miłosną) w krzywym zwierciadle - ironia aż kipi w tych wielkich, nabrzmiałych pozornym patosem, słowach. Spojrzenie z dystansu oczami Wielkiego Małego człowieka, Everymana, na rzeczy, które wydają się tak ważne, a w tak naprawdę nic nie znaczą. Perspektywę myślenia może zmienić choroba, śmierć bliskiej osoby czy inne tragiczne wydarzenie. W tym kontekście myślę, że podobnie jak "pękające niebo", metaforą jest w tym wierszu wpadanie pod rozpędzony pociąg. To jak brutalne zderzenie z rzeczywistością osoby żyjącej dotąd marzeniami. Biorąc pod uwagę taką interpretację - tytuł wiersza rewelacyjny.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#6
Teraz rozumiem zmienił płeć - stąd ta krew - safoniczna, a ta druga to zła kobieta była.
Odpowiedz
#7
(30-08-2019, 18:40)Grain napisał(a): Teraz rozumiem zmienił płeć - stąd ta krew - safoniczna, a ta druga to zła kobieta była.

Tak sobie tylko gdybam interpretacyjnie - bo ja wszędzie zwęszę tragedię, a Ty - komedię Big Grin
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#8
Innymi słowy tragikomedia... Ale w wersyfikacji bym podłubał.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości