[oddzielony] Proza poetycka
#1
(26-10-2018, 02:31)kubutek28 napisał(a): OWSIANKO - DOM

I tak szczerze powiedziawszy (i jeśli mogę zasugerować własny utwór), wolałbym przyciągnąć więcej spojrzeń ku opowiadaniom, niż tej mojej prozie poetyckiej;P

Zdecydowanie umieszczę w zestawieniu oba Twoje opowiadania październikowe. 
Też jestem za tym, by wyróżniać opowiadania. Inne formy prozatorskie można wrzucić do głosowania jeśli bieda w opowiadaniach Wink
Więc w 100% przychylam się do sugestii.
Odpowiedz
#2
W takim razie, Panowie, prozę poetycką zamiatamy pod dywan? Wink A może umieszczamy w nominacjach do OP?
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#3
(Kurczę, czyżby z lekka offtopic?)

Nie chciałbym wypowiadać się w imieniu wszystkich próz poetyckich, bo zdaję sobie sprawę, że są formy dłuższe od tych moich. Co więcej, te moje teksty były w pierwotnej wersji wierszami, ale nie podobała mi się ich zbyt luźna, czy wręcz nieprzemyślana forma... Ale, powtarzam, zależy mi, żeby były też inne głosy, może jakieś głosowanie?
Odpowiedz
#4
Zatem proszę, głosujcie moi drodzy. Jeśli proza poetycka ma zniknąć z VA, zniknie i Miranda.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#5
(29-10-2018, 05:58)Miranda Calle napisał(a): Zatem proszę, głosujcie moi drodzy. Jeśli proza poetycka ma zniknąć z VA, zniknie i Miranda.
No, ale jak to? Kto tutaj rządzi tym przybytkiem, żeby do tego dopuścić?!
Odpowiedz
#6
A czemu miałaby znikać?
Filozofią VAP jest nagradzanie opowiadań. Prozę poetycką zazwyczaj podczepiamy, gdyż opowiadań pojawia się niewiele.
Nie widzą przeszkód w wydłużeniu listy o prozę, nawet jeśli jest sporo opowiadań.
Należy jednak uszanować wolę autora - jeśli woli by w zestawieniu znalazły się jego opowiadania zamiast jego prozy poetyckiej.
Odpowiedz
#7
Cytat:Zatem proszę, głosujcie moi drodzy. Jeśli proza poetycka ma zniknąć z VA, zniknie i Miranda.
Na Boga, ani nikt, ani nic niech nie znika!

Po namyśle doszedłem do wniosku, że z różnych opcji to ta obecna forma jest tą najlepszą. Trochę mi zgrzytało ze względu właśnie przez te moje krótkie teksty, bo szczerze, nie wysilałem się przy nich aż tyle, jak np. przy opkach... Stąd w ogóle wziął się ten mój głos. Mam nadzieję, że nie doprowadzę do żadnego rozłamu; to ostatnie, czego bym chciał między ludźmi z VA...Tongue
Odpowiedz
#8
Czy sztuka pisania da się zmierzyć ilością słów na stronie? Szczerze powiem, że mnie jest dużo łatwiej napisać opowiadanie na dwie strony niż miniaturę na dwieście słów. O ile trudniej jest skondensować fabułę w małej formie? W szkole uczono nas "lać wodę", po to by osiągnąć np. wymagane minimum pięć stron na maturze z polaka. A gdyby tak kazano napisać prozę poetycką np. na motywach "Zbrodni i kary"? Sądzę, że 7/8 odpadłoby w przedbiegach.
Domagam się równego traktowania prozy poetyckiej i prozy.
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#9
Klasyfikacja literatury nakazywałaby zostawić jak jest - proza poetycka w PROZIE.
Jednak intuicja mi podpowiada, że proza poetycka więcej ma wspólnego z liryką i można by było podłączać ją do "Odetchnij Poezją"
Odpowiedz
#10
Kurczę, Gunnar, jesteś niezawodny Smile Przede wszystkim serdecznie dziękuję, że przeniosłeś tutaj te posty z wątku plebiscytowego.

A temat faktycznie dyskusyjny. Ciekawa jestem, co myślą inni użytkownicy VA?
Ja mam w sumie mieszane uczucia. Bo proza poetycka to jednak ani proza, ani poezja...
I nie chodzi o objętość słowną, tylko o środki wyrazu.

A co myślicie o tym, żeby wydzielić osobną kategorię dla prozy poetyckiej w plebiscytach?
[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#11
Cytat:A co myślicie o tym, żeby wydzielić osobną kategorię dla prozy poetyckiej w plebiscytach?
Też nad tym dumałem, ale miotały mną za i sprzeciwy...Smile

Właściwie, chyba to mój głos wywołał całe zamieszanie... Zatem, "poczułem się w obowiązku, aby donieść ci o moich przemyśleniach", jak mawiał poetaSmile

Na dobrą sprawę, najsprawiedliwiej (nie twierdzę jednak, że najlepiej!), jako że to jest taki "plebiscyt", to autor tekstów właściwie nie powinien mieć zbyt wiele do gadania. Ktoś nominował jego tekst - bo się podobał - ale sam autor przecież (chyba) nie może tego robić? Moim zdaniem pozostają dwie kwestie:
- choć może być trudno to zrobić, ale przydałaby się jakaś zachęta do przejrzenia wszystkich utworów z danego miesiąca w danej kategorii. Bo, zgoda, nominacje są dla wybranych tekstów, ale niektóre może po prostu bywają pominięte.
- no i ten podział... Czy powinny pozostać dwie kategorie, czy dodać jeszcze jedną? Właściwie jeszcze nie mam jednoznacznej odpowiedzi...

Przy tym, sądzę, że autor jednak powinien mieć coś do powiedzenia. Ale w tym sensie, aby (jak to zrobił bodajże Grain), odmówić chęci wzięcia w całym konkursie, a z drugiej strony zasugerować do przejrzenia coś innego swojego. Choć do końca nie wiem... Niech ktoś jeszcze coś wymyśli, może jakiś lepszy układSmile
Odpowiedz
#12
Mamy koniec roku, więc to najlepsza pora na przedyskutowanie i wprowadzenie ewentualnych zmian. To tak tytułem wstępu.


(09-12-2018, 00:12)kubutek28 napisał(a): Na dobrą sprawę, najsprawiedliwiej (nie twierdzę jednak, że najlepiej!), jako że to jest taki "plebiscyt", to autor tekstów właściwie nie powinien mieć zbyt wiele do gadania. Ktoś nominował jego tekst - bo się podobał - ale sam autor przecież (chyba) nie może tego robić?
Formalnego zakazu nie ma, ale chyba zgodzimy się, że to trochę dziwne nominować własny utwór Tongue
A czy autor nie powinien mieć nic do gadania? Może, ale raczej trzymamy się zasady, że szanujemy zdanie autora.

(09-12-2018, 00:12)kubutek28 napisał(a): - choć może być trudno to zrobić, ale przydałaby się jakaś zachęta do przejrzenia wszystkich utworów z danego miesiąca w danej kategorii. Bo, zgoda, nominacje są dla wybranych tekstów, ale niektóre może po prostu bywają pominięte.
Robię ankiety, więc mogę powiedzieć jak to technicznie wygląda.
Przy poezji zdaje się na nominacje użytkowników - czyli w 95% pracę Mirandy <ukłon>
Przy prozie oczywiście uwzględniam nominację, ale osobiście sprawdzam wszystkie teksty jakie w danym miesiącu powstały. Więc osobiście stoję na straży, by żadna dobra proza nie została pominięta.

(09-12-2018, 00:12)kubutek28 napisał(a): - no i ten podział... Czy powinny pozostać dwie kategorie, czy dodać jeszcze jedną? Właściwie jeszcze nie mam jednoznacznej odpowiedzi...
Trzecia kategoria? Mnożenie bytów... no właśnie...
Choć może znalazłoby się kompromisowe rozwiązanie, np.
Wydzielenie prozy poetyckiej do osobnej ankiety, ale kwartalnej (i wtedy do ankiety wrzucałoby się np. 3-5 utworów z każdego miesiąca).

Zwłaszcza, że proza poetycka na naszym forum to młoda forma (pierwsze utwory z grudnia 2017) więc pewne wyróżnienei tej dziedziny jest możliwe w miarę na "świeżo".

Jeszcze pytanie, czy ankietowo "prozę poetycką" należałoby połączyć z "miniaturami epickimi"?

To takie moje przemyślenia Tongue
Odpowiedz
#13
Ja zawsze prozę poetycką traktuję jako prozę.
Ale to mój zakątek świata.
Bo kiedy próbuje pisać prozę, to zawsze wychodzi mi poezja. Niemniej, upieram się, że to proza.
Nie wniosłem nic nowego.
Ale upieram się, że proza poetycka, to jednak proza.
Dział proza poetycka jest potrzebny tylko dlatego, żeby zwrócić uwagę na określony styl, określony wybór.
W konkursach to autor powinien decydować. A taki autor, jeśli niegłupi, zadecyduje dobrze.
Jeśli oszołomiony, to trudno, decyduje moderator, a autor oberwie po uszach.
Nie mamy poezji prozatorskiej.
Choć mamy białą i wiele poszczególnych jej wariantów.
Poezja to poezja. Pisana od serca tak a nie inaczej.

Podobnie jest z prozą.
Ja swoją poetycką będę umieszczał w dziale prozy.
To w kwestii kodyfikacji portalowej.
Tak naprawdę nie można kodyfikować sztuki.

Mam nadzieję, że Was rozbawiłem tą swoją niejednoznacznością.

Miniatury epickie?
A kto pyta?
Czy epickie, czy piwniczne, miniatury odwrócą się do odpowiedniego działu przez styl i metafory, lub ich brak.

Właściwie już mógłbym odpowiedzieć.
To objętość metafor, lub ich brak decyduje.
W prozie stosujemy opisy.
W poezji opisy wspomagamy lub zastępujemy metaforami.
Kłamstwo wymaga wiary, aby zaistnieć. Uwierzę w każde pod warunkiem, że mi się spodoba.
J.E.S.

***
Jak być mądrym.. .?
Ukrywać swoją głupotę!
G.B. Shaw
Lub okazywać ją w niewielkich dawkach, kiedy się tego po tobie spodziewają.
J.E.S.

[Obrazek: oscar.jpg]
Odpowiedz
#14
Cytat:A temat faktycznie dyskusyjny. Ciekawa jestem, co myślą inni użytkownicy VA?
Ja mam w sumie mieszane uczucia. Bo proza poetycka to jednak ani proza, ani poezja...
I nie chodzi o objętość słowną, tylko o środki wyrazu.

A co myślicie o tym, żeby wydzielić osobną kategorię dla prozy poetyckiej w plebiscytach?


Cytat:
Cytat:kubutek28 napisał(a): - no i ten podział... Czy powinny pozostać dwie kategorie, czy dodać jeszcze jedną? Właściwie jeszcze nie mam jednoznacznej odpowiedzi...

Trzecia kategoria? Mnożenie bytów... no właśnie...
Choć może znalazłoby się kompromisowe rozwiązanie, np.
Wydzielenie prozy poetyckiej do osobnej ankiety, ale kwartalnej (i wtedy do ankiety wrzucałoby się np. 3-5 utworów z każdego miesiąca).

Zwłaszcza, że proza poetycka na naszym forum to młoda forma (pierwsze utwory z grudnia 2017) więc pewne wyróżnienei tej dziedziny jest możliwe w miarę na "świeżo".

Jakkolwiek by nie postąpić zawsze znajdą się ktoś nierad z rozwiązania. To wszystko, co pisze Alchemik wydaje się sensowne. Rozwiązanie proponowane przez Gunnara też. Utwórzmy osobny dział.

Można postąpić i tak że jeśli w danym miesiącu trafi się proza poetycka wtedy wrzucić ją do ankiety. A jeśli nie ma to na siłę nie będziemy szukać takowego utworu.

Cytat:Jeszcze pytanie, czy ankietowo "prozę poetycką" należałoby połączyć z "miniaturami epickimi"?

Chyba nie, bo miniatura to przecież epika? No chyba że ma też ilościowo dużo cech lirycznych, ale zarazem nie można go jednoznacznie okreslić jako wiersz. Wtedy zaliczyć ją chyba należy do prozy poetyckiej. I mimo niewielkiej objętości wrzucić do działu "proza poetycka" z utworami objętości znacznie większej.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości