miłość do kobiety.
#1
Bug 
Witam! Jestem nową osobą na forum, całkiem nową Wink
Zabieram się od paru dni za napisanie pracy na maturkę z polskiego. Tematem jest 'motyw miłości do kobiety w literaturze'. Motyw miłości jest dość banalnym tematem, jednak przez tą 'kobietę' nie wiem jak się za to zabrać Blush .
Wybrałam 'Rok 1984', 'Lubię, kiedy kobieta..' oraz 'Erotyki' Leśmiana. Zamiast tych ostatnich chciałam wziąć 'Biała noc miłości' G. Herlinga-Grudzińskiego. Znacie tę książkę?

Np. Rok 1984 - miłość zakazana, źródło szczęścia - ale i cierpienia, a także pewien rodzaj odwagi. Ale jak wplątać w to kobietę? Dodgy

Pomożecie troszkę..?
Odpowiedz
#2
Rok 1984 jest głupi. Winston tak naprawdę nie kochał Julii.

Poza tym tak mi się zdaje, że ładnie byłoby się najpierw przedstawić, nie?
Zabawiam się słowami, których dawno brak.
Odpowiedz
#3
Miłośc do kobiety... możesz pokazać jako miłość niespełnioną zawiedzioną, taką jak była w "Lalce" Prusa.
Możesz wykazać się nowatorstwem i pokazać miłość Geralta do Yennefer w "Wiedźminie" Mistrza Sapkowskiego.
Jgbart, proud to be a member of Forum Literackie Inkaustus since Nov 2009.
http://www.youtube.com/watch?v=4LY-n9nx5...re=related

Necronomicon " Possesed Again" \m/
Necrophobic "Hrimthursum" \m/

EVERYONE AGAINST EVERYONE - CHAOS!
Odpowiedz
#4
Przepraszam za nieprzedstawienie się, po prostu zwykle to robię później, gdy napiszę parę postów i zapoznam się z forum. Nie lubię przedstawiać się zaraz po zarejestrowaniu. Przepraszam, jeśli Cię to uraziło?

Co do Roku 1984 - głupi, czy nie głupi, to rzecz gustu chyba. I zależy co masz na myśli pisząc 'głupi'.
Czytając książke, wydawało mi się, że Winston kocha Julię. Była jego dawną, 'starą' kobietą, a nie maszyną Wielkiego Brata, której zadaniem jest urodzić dzieciaki.

Co do przedstawienia się, zrobię to w najbliższym czasie w odpowiednim wątku.
Dziękuję. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam Wiedźmina Confused , nie przepadam za fantastyką.
Odpowiedz
#5
Sama książka jest bardzo dobra, tylko przykład głupi. A nawet jeśli dojdziesz do wniosku, że ją kochał, to nie to jest w książce najważniejsze.

Lepiej już weź "Grę w klasy". A poza tym wystrzegaj się lektur - więc dla mnie z założenia i Orwell, i Prus odpadają.
Zabawiam się słowami, których dawno brak.
Odpowiedz
#6
(03-02-2011, 21:34)cotcot napisał(a): Dziękuję. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam Wiedźmina Confused , nie przepadam za fantastyką.

Straszliwy błądTongue
Podałem tylko przykład, możesz też się posiłkować wieeeeeeeloma utworami. Ot choćby "Sonety Do Laury" Petrarki, "Romeo i Julia"... nie zbyt ograne... możesz też zerknąć na tragiczne uczucie Jacka Soplicy do córki Horeszki w "Panu Tadeuszu" Mickiewicza.
A niby czemu ma się wystrzegać lekutr? Są, to niech sięga i po nieSmile
Jgbart, proud to be a member of Forum Literackie Inkaustus since Nov 2009.
http://www.youtube.com/watch?v=4LY-n9nx5...re=related

Necronomicon " Possesed Again" \m/
Necrophobic "Hrimthursum" \m/

EVERYONE AGAINST EVERYONE - CHAOS!
Odpowiedz
#7
Bo prezentacja maturalna ma zmusić ucznia do wykroczenia poza kanon lektur - to definicja. A rzeczywistość jest taka, że jak wstawi lekturę, to komisja ma prawo go przepytać z całości, nie tylko rzecz związana z tematem, więc jest to zwyczajnie niebezpieczne. Po co dawać kolejną możliwość stracenia punktów?

Ed.

Mam jeszcze jeden pomysł. "Idiota" Dostojewskiego, Rogożyn, Myszkin i Nastazja Filipowna. <3
Zabawiam się słowami, których dawno brak.
Odpowiedz
#8
Niekoniecznie musi... ale jak ja zdawałem mautrkę, to przychylnie patrzyli, gdy były jakieś lektury, no ale jak nie chcemy tam sięgać...
Hmm... w książce Svena Hassela, bodajże "Widziałem jak Umierają" jest sporo motywów smutnej miłości żołnierskiej choćby.
Jgbart, proud to be a member of Forum Literackie Inkaustus since Nov 2009.
http://www.youtube.com/watch?v=4LY-n9nx5...re=related

Necronomicon " Possesed Again" \m/
Necrophobic "Hrimthursum" \m/

EVERYONE AGAINST EVERYONE - CHAOS!
Odpowiedz
#9
Ja zdaję w tym roku, więc jestem na świeżo.
Zabawiam się słowami, których dawno brak.
Odpowiedz
#10
Piagizela ma rację, co do lektur na maturze.
'Pan Tadeusz' odpada na 100% - nie znoszę. Chyba jeszcze raz zastanowię się nad Grudzińskim.
'Grę w klasy' czytałam, jednak dość dawno, wolałabym wziąć książkę, którą lepiej znam. Z tego też powodu nie wybrałam 'stu lat samotności'.
Odpowiedz
#11
Poczułem się jakoś staro..tak staro...
Big Grin
Jgbart, proud to be a member of Forum Literackie Inkaustus since Nov 2009.
http://www.youtube.com/watch?v=4LY-n9nx5...re=related

Necronomicon " Possesed Again" \m/
Necrophobic "Hrimthursum" \m/

EVERYONE AGAINST EVERYONE - CHAOS!
Odpowiedz
#12
Może coś Safony?
Odpowiedz
#13
- Biseksualna Albertyna Simonet w powieści Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu"
- zafascynowana kobietami Agnieszka Niechcicówna w "Nocach i dniach" Dąbrowskiej
- "Ariadna na Naksos" Olgi Tokarczuk
- "Głupiec" Ewy Schiling
Plus wiersze Ewy Sonnenberg, publicystyka Anny Laszuk, wątek Ciri i Mistle u Sapkowskiego...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości