Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jaskinia filozofów 2
siedzę, przegryzając suchary
choć zęby już nie te
oglądam wspomnienia wyblakłe od słońca
które nie zdążyło opalić nas na brąz
wybacz, Rysiek – on zadawał dobre pytania
ale nikt nie wsłuchiwał się w teksty jego piosenek

cóż z tego, że nie oglądam cieni
widzę tylko więcej brudu
za nieswoimi paznokciami
prześwituje przez hybrydowe silniki
mijających się z prawdą
kajdaniarze mogą cię przegłosować
dlatego w wyborach nie startuję
w obawie, że mógłbym nie wylądować

czekam na ostateczne decyzje
które niczego nie zmienią
a wybór, jak cienie, iluzją
bo kto inny pociąga za fatum
siedzę więc w spokoju, czekając na sąd
obym tylko doczekał wyroku
Odpowiedz
Przepraszam za ciekawość. Czy miałeś na myśli Ryśka Riedla?
Bliski mi tematycznie wiersz - pozdrawiam.
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -

Odpowiedz
(03-06-2019, 23:01)Julia napisał(a): Przepraszam za ciekawość. Czy miałeś na myśli Ryśka Riedla?
Bliski mi tematycznie wiersz - pozdrawiam.

Hey, Julia.
Ciekawość zawsze miłe widziana Smile
W utworze są nawiązania do dwóch utworów Ryszarda Rynkowskiego.
Odpowiedz
Dobry, z na wskroś współczesnymi odniesieniami. Tylko to (y) wydaje mi się zbędne, takie łopatologiczne.
Odpowiedz
(06-06-2019, 18:19)Marcin Sztelak napisał(a): Dobry, z na wskroś współczesnymi odniesieniami. Tylko to (y) wydaje mi się zbędne, takie łopatologiczne.

Dzięki. Łopatologię wrzuciłem Smile
Odpowiedz
Sam tytuł jak i sporo wersów inspirowanych jest metaforą jaskini Platona.
Odpowiedz
Ciekawie, z odniesieniami.

Przeskok od paznokci hybrydowych (?) do takichże silników? Rzekłbym - parabola ze styczną Wink

Mam inne spojrzenie na świat, niż Platon zawarł w swojej "jaskini". Do świata rzeczywistego chciał przenieść świat absolutnych, skrajnych idei, co kończyło się władzą absolutną, nieuznającą i zwalczającą wszelkie inne. Uznaję złoty środek i pragmatyzm Arystotelesa. W fatalizm, predestynację też nie wierzę. Tak że... z przesłaniem wiersza, zawartym w ostatniej strofie, niezbyt się zgadzam.
*za nieswoim paznokciami - popraw literówkę
Pzdr. Smile
Odpowiedz
Literówka poprawiona. Dzięki.

(10-06-2019, 13:13)Zdzisław napisał(a): Mam inne spojrzenie na świat, niż Platon zawarł w swojej "jaskini". Do świata rzeczywistego chciał przenieść świat absolutnych, skrajnych idei, co kończyło się władzą absolutną, nieuznającą i zwalczającą wszelkie inne. Uznaję złoty środek i pragmatyzm Arystotelesa. W fatalizm, predestynację też nie wierzę. Tak że... z przesłaniem wiersza, zawartym w ostatniej strofie, niezbyt się zgadzam.

Platon mylił się niemal we wszystkim, ale metafora jaskini jest genialna, zwłaszcza po skrupulatnym przeanalizowaniu. Jej genialność tkwi w studium świadomości "kajdaniarzy", którzy oglądając cienie biorą je za rzeczywistość, bo nigdy nie oglądali prawdziwego świata. Więcej, bronią się rękami i nogami przed rzeczywistym oglądem sytuacji. To bardzo aktualne, gdy współcześni kajdaniarze chcą oglądać tylko to, co pokazują im siły manipulujące. I choćby im jaki mędrzec opowiadał o prawdziwym świecie (bo go widział) będą zatykać uszy i uważać go za szaleńca.

Fatalizm w wierszu odnosi się do świata zewnętrznego - na którego podmiot liryczny nie ma wpływu. "Kajdaniarze" myślą, że dokonują wyborów, ale w warunkach manipulacji to żaden wybór.

PS: Arystoteles (z wyjątkiem astronomii) był genialny, a mój ulubiony cytat filozoficzny pochodzi z jego ust i brzmi: "cnota to złoty środek pomiędzy dwoma występkami" Wink

Pozdrawiam
Odpowiedz
I ja skorzystałam z Twojej wiedzy, a cytat o cnocie kupuję Smile
- żeby sędzia nie zaznał radości w sądzeniu -

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości