Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
dla tego łysego
#1
...

Lidkę mało szlag nie trafił, gdy po powrocie z urlopu zastała w swojej kuchni wymienione okno. Rzut oka od progu wystarczył jej, by cisnąć walizki w kąt, zapomnieć o zmęczeniu i w jednym bucie, w ciągu pięciu sekund, znaleźć się pod drzwiami pana Janka.
- Co pani tak z rana łomocze? - przywitał ją dozorca. - Pożar? Powódź? Karaluchy?


- Okno! - Ze złością wskazała winowajcę.
- A! - Pan Janek pogładził je czule. - Nowiutkie. Mocne. I do tego niedrogie.
- Ale niechże pan przez nie wyjrzy!
- Wyglądam.
- Co pan widzi?
- Góry.
- I skąd te góry?
- No przecież sama pani chciała! - Wziął się pod boki. - Kto napisał petycję o nowe okna?! Kto napuścił na mnie całą kamienicę?! Kto zafundował mi trzy tygodnie użerania się z wiertarkami, młotkami i gruzem w każdym kącie, no kto?! Sama pani chciała, to teraz pani ma! Ja nie mam czasu na takie rzeczy, ja mam kaszę na gazie, proszę pani, ja muszę powiesić firankę! Góry jej nie pasują, paniusi, do widzenia!


Szef firmy budowlanej Okno Dla Ciebie siedział za siwym od cementu biurkiem i nie przestawał się uśmiechać.
- Proszę pani... - nachylił ku Lidce miseczkę mechatych landrynek - my się tu zajmujemy oknami. To, co za oknem, nie jest już naszą działką. Jeśli góry pani nie pasują, proszę zamieszkać nad morzem.
- Lista! - Lidka skruszyła landrynkę w palcach.
- Ale to było tak dawno te…
Druga rozprysła się w pył.
- Proszę mnie zrozu…
Trzecia.
- Pani Natalio!


Robotnik, który według listy wymieniał okno w kuchni Lidki, pracował akurat na budowie. Wisiał pięć metrów nad ziemią w uprzęży z łańcuchów i skór i lśnił mięśniami.
- Kazali wymienić, to wymieniłem! - wołał z góry, tłukąc w ścianę młotkiem.
- Ale widoku nikt panu wymieniać nie kazał! - tłukąc obcasem o wylewkę, Lidka odkrzykiwała z dołu.
- Kto panią tu wpuścił?
- Sama się wpuściłam!
- To wbrew przepisom!
- Proszę mi oddać mój widok!
- Wariatka!
- Złodziej!
- Niech pani wraca do domu, to nie jest miejsce dla kobiet!
- Nie ruszę się stąd! Kiedyś pan w końcu zejdzie!
- Franek, daj wariatce kask. Kask! Nie w kask! Chryste! Żyje pani?


- Pan tu naprawdę mieszka? - Lidka rozejrzała się po zapuszczonej przyczepie. Właściciel, bez kasku opalony rudzielec, wzruszył ramionami i otworzył apteczkę.
- Adam. W ten sposób mam blisko do pracy.
- Przecież dla mojego widoku nie ma tu nawet porządnego okna.
- Pani znowu swoje. Proszę nie kręcić głową, przykleję plaster.
- A to tamto nad zlewem?
- ?
- Dlaczego jest zasłonięte?
- A czy ja pani zaglądam do kuchni?
- A nie?
- To było tylko raz i na zlecenie. A propos, muszę wracać do pra... No i gdzie pani idzie? Proszę to zostawić!
Lidka jednym ruchem podciągnęła żaluzję.
- A-ha!
- No dobrze. - Adam zwiesił głowę. - Zamieniłem widoki. Mam jeszcze wodospad, puszczę i morze, jeśli nie lubi pani gór.
- A pan?
- Wolę morze.
- A może brunetki?
- O co pani chodzi?
- O to, że zwinął pan mój widok dla tej dziewczyny z kamienicy naprzeciw, która co wieczór o osiemnastej czyta w salonie książki!
Kask brzęknął o podłogę.


- Powinien się pan z nią umówić. - Lidka schowała widok do torebki.
- Raczej nie… - Adam otworzył przed nią drzwi i westchnął ciężko. - Ona czyta o sztuce.
- Dla pana mięśni zacznie czytać o mięśniach. Gdy wpadnie pan po góry, zaproszę ją, pogadacie. Opowie jej pan o podróżach.
- Byłaby pani tak miła?
- Oczywiście.
- W ramach podziękowań... proszę uważać na schodkach... zapytam ją dla pani o sąsiada.
- ?
- O tego łysego z kamienicy naprzeciw, który codziennie o osiemnastej ćwiczy w salonie pompki.
- ??
- Dla którego rezygnuje pani z gór.
- No wie pan?!
- Powinna się pani z nim umówić.
- Do…
- Dla pani oczu zacznie czytać wiersze!
- …widzenia!
I’m giving you a night call to tell you how I feel
I want to drive you through the night, down the hills
I’m gonna tell you something you don’t want to hear
I’m gonna show you where it’s dark, but have no fear
Odpowiedz
#2
Haha świetne, intrygujące i zabawne. Szkoda, że takie krótkie, ale jak dla mnie tworzy idealną całość. Brawa za pomysł Big Grin
Odpowiedz
#3
Strasznie mi się podoba. Wielki plus za pomysł. Jeszcze większy za bohaterkę, twardą babkę, która wie czego chce. Jest podobna do mamy z "Tacie lepiej nie przeszkadzać". Największy za formę, która sprawia, że czyta się szybko i krótko, ale długo się ten tekst pamięta. Bardzo fajnie konstruujesz dialogi, są naturalne i takie, takie żyweTongue. Nie wiem jak to określić, ale potrafię sobie wyobrazić ludzi rozmawiających w ten sposób. Wielkie brawa, naprawdę bardzo dobra praca. Aż szkoda, że taka króciutka. Pozdrawiam.
Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom! Just call me F.
Odpowiedz
#4
Dzięki, chłopaki :)
I’m giving you a night call to tell you how I feel
I want to drive you through the night, down the hills
I’m gonna tell you something you don’t want to hear
I’m gonna show you where it’s dark, but have no fear
Odpowiedz
#5
Czyta się bardzo dobrze, lekko. Podoba mi się twoje poczucie humoru, nieco "odjechane", surrealistyczne. OK.


jeden błąd - "?" - to na pewno nie jest zdanie. Nie stosuj takich zabiegów.


Aha, bardzo żywe dialogi.



Pozdrawiam.
G.A.S - Groteska, Absurd, Surrealizm.
Odpowiedz
#6
"jeden błąd - "?" - to na pewno nie jest zdanie."
Bo też i żadne nie pada. Wiem, że nie powinno się tak pisać, ale chciałam, żeby dialog w tym momencie leciał szybko, bez zacinania się na opisach. Jak wymyślę inny zapis, to zmienię.
Dzięki za komentarz :)
I’m giving you a night call to tell you how I feel
I want to drive you through the night, down the hills
I’m gonna tell you something you don’t want to hear
I’m gonna show you where it’s dark, but have no fear
Odpowiedz
#7
Kolejna ciekawa miniaturka i ten specyficzny humor, który świetnie się wpasował w mój gust. I pomyśleć, że do tej pory uważałem, iż z praktycznie samych dialogów niewiele można zrobić, no ale w sumie jeszcze wiele nie wiem.
-Czuję się mniej więcej tak, jak ktoś, kto bujał w obłokach i nagle spadł.
-Co komu do tego, skoro i tak mniejsza o to?


Kłapouchy

Moje teksty:

Jestem...<klik>
Nadzieja<klik>
Zapał<klik>




Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości