Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zatruwanie
#1
jedni zatruwają ziemię
odpadami toksycznymi
drudzy świadomie swój organizm
nikotyną i narkotykami
jeszcze dokładają do interesu
ze swojej kieszeni płacąc za truciznę
a jeszcze inni zatruwają
relacje międzyludzkie kierując
się zazdrością zachłannością i głupotą
Bój się prawdziwego Boga i przestrzegaj jego przykazań. Na tym bowiem polega cała powinność człowieka.  Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą. ( Kaznodziei 12: 13,14 )


Odpowiedz
#2
Fajny pomysł. Myślałam, że tylko będzie takie zrzędzenie, ale w ostatnich wersach w sumie poważnie się zastanowiłam.
Wykonanie jak dla mnie zbyt banalne, ale jakbyś pokombinował ze środkami artystycznymi, to myślę, że by był bardzo nad-przyzwoity wiersz. Smile
Odpowiedz
#3
(15-12-2015, 10:52)BEL6 napisał(a): Fajny pomysł. Myślałam, że tylko będzie takie zrzędzenie, ale w ostatnich wersach w sumie poważnie się zastanowiłam.
Wykonanie jak dla mnie zbyt banalne, ale jakbyś pokombinował ze środkami artystycznymi, to myślę, że by był bardzo nad-przyzwoity wiersz. Smile

Dziękuję BEL6, staram się żeby i treść niosła jakieś przesłanieSmile
Masz rację co do banału, nie wiem czy to podciągać pod wiersz, jak to ogólnie nazwać. Spróbuję następny raz wpleść jakieś środki artystyczne

Bój się prawdziwego Boga i przestrzegaj jego przykazań. Na tym bowiem polega cała powinność człowieka.  Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą. ( Kaznodziei 12: 13,14 )


Odpowiedz
#4
Pod wiersz jak dla mnie jak najbardziej. To, że nie ma podziału na strofy i nie ma środków wcale nie znaczy, że jest jakimś ułomnym utworem, którego nie warto nazywać wierszem.
Fakt, że wygląda jak zwersyfikowane przemyślenia, jeszcze się rozwijasz. Wink

Czytaj więcej trudnej poezji. Czytanie analiz pewnie też by Ci mogło sporo podpowiedzieć. Polecam forumowe rozkminy w starych wierszach (jak jeszcze mi i paru osobom się chciało), bo w internecie ciężko trafić na coś rzetelnego albo po prostu szczerego.
Odpowiedz
#5
Cytat:Fakt, że wygląda jak zwersyfikowane przemyślenia, jeszcze się rozwijasz.

Podobnie myślęSmile

Cytat: Polecam forumowe rozkminy w starych wierszach (jak jeszcze mi i paru osobom się chciało), bo w internecie ciężko trafić na coś rzetelnego albo po prostu szczerego.

Zgadzamy się.Smile

Właśnie, jak uczyć się czegoś, to mieć dobry wzórSmile
Bój się prawdziwego Boga i przestrzegaj jego przykazań. Na tym bowiem polega cała powinność człowieka.  Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą. ( Kaznodziei 12: 13,14 )


Odpowiedz
#6
I mentora.
Nieocenieni są tacy mentorzy, naprawdę. Smile
Odpowiedz
#7
Wiersze jak najbardziej mogą istnieć bez środków artystycznych.
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#8
Wiersz – sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.

Ale faktem jest, że wiersze mają swój rodzaj, który nie zawiera takich "ekscesów" jak środki stylistyczne. Wink
Epigram mam na myśli. Smile

PS
napisałam wyżej "artystyczne", bo - jak dla mnie - czasem kompozycja tekstu jest dość wymowna, by darować sobie środki "stylistyczne", czyli tyczące się samego stylu.
Odpowiedz
#9
Znaczy co, BEL, czepiasz się słownictwa?
Środki stylistyczne, artystyczne?
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#10
O co Ci chodzi? Tongue
Próbuję wytłumaczyć kilka rzeczy, które są zapisane z dawien dawna plus argumentacja mojego podejścia.

Napisałam, że warto się zastanowić. Tyla.
Odpisałaś, że wiersz może być bez środków, to przytoczyłam definicję. Do tego moje zdanie - że jeśli nadrabia w kompozycji albo czymś innym, ale jest ten artyzm twórczy, to jak dla mnie w pytkę.
Środki artystyczne to kompozycja, język, styl (więc i środki stylistyczne), natomiast środki stylistyczne to nie środki artystyczne.

Koniec mojego wkładu w tę dyskusję. Smile
Zainteresowanych odsyłam do lektury. Wink
Odpowiedz
#11
Jakby co, nie bronię tego utworu.

BEL, polecam sok pomarańczowy, bo niepotrzebnie się nerwujesz.
Antonia? - 35 lat i 60 kilogramów czystej skromności. Angel
Odpowiedz
#12
Drogie Panie, jakieś drobne nieporozumienie towarzyskie wynikło między wami.
Sądzę że już jest ok.Big Grin
Bój się prawdziwego Boga i przestrzegaj jego przykazań. Na tym bowiem polega cała powinność człowieka.  Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą. ( Kaznodziei 12: 13,14 )


Odpowiedz
#13
(15-12-2015, 13:30)BEL6 napisał(a): Pod wiersz jak dla mnie jak najbardziej. To, że nie ma podziału na strofy i nie ma środków wcale nie znaczy, że jest jakimś ułomnym utworem, którego nie warto nazywać wierszem.
Fakt, że wygląda jak zwersyfikowane przemyślenia, jeszcze się rozwijasz. Wink

Czytaj więcej trudnej poezji. Czytanie analiz pewnie też by Ci mogło sporo podpowiedzieć. Polecam forumowe rozkminy w starych wierszach (jak jeszcze mi i paru osobom się chciało), bo w internecie ciężko trafić na coś rzetelnego albo po prostu szczerego.

Co masz na myśli mówiąc trudna poezja?
Czy chodzi o taką, która sprawia wrażenie nieprzeciętnej i głębokiej?
Bój się prawdziwego Boga i przestrzegaj jego przykazań. Na tym bowiem polega cała powinność człowieka.  Bo prawdziwy Bóg podda wszelki uczynek osądzeniu w związku z każdą ukrytą rzeczą, czy to dobrą, czy złą. ( Kaznodziei 12: 13,14 )


Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości